Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poszukiwani przez policję. Zagraj i zapamiętaj twarze ukrywających się

SAGA
Aplikacja ułatwia zapamiętywanie wizerunków poszukiwanych
Aplikacja ułatwia zapamiętywanie wizerunków poszukiwanych Komenda Główna Policji
Zasada jest prosta: trzeba znaleźć dwa pasujące do siebie obrazki. Ale w tej grze obrazkami są zdjęcia i rysunki poszukiwanych osób. Policja liczy, że dzięki niej złapanych zostanie więcej ukrywających się złoczyńców.

Jak podaje Komenda Główna Policji, w całym kraju jest poszukiwanych około 36 tys. osób.

- W samej Wielkopolsce poszukujemy za różne przestępstwa prawie 3,7 tys. osób. 2,3 tys. z nich ściganych jest listami gończymi - mówi Iwona Liszczyńska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. - W pozostałych przypadkach chodzi m.in. o ustalenie miejsca pobytu.

Czytaj także:

Poszukiwany zatrudnił się w objazdowym cyrku. Sądził, że policja go nie namierzy

Wśród najbardziej poszukiwanych jest złodziej aut, Tomasz S. Zdaniem śledczych, w ubiegłym roku zorganizował on kradzież trzech mercedesów w Niemczech. To była głośna sprawa, bo w jednym z pojazdów znajdowały się trumny ze zwłokami. Pozostali podejrzani niebawem usłyszą wyrok, nieuchwytny pozostaje tylko S. Tropią go poszukiwacze.

Kryminalni z komendy wojewódzkiej w Poznaniu: - Część poszukiwanych ukrywa się za granicą, ale przecież nie wszyscy. Zrywają kontakty z rodziną, często zmieniają miejsca zamieszkania i telefony, niektórzy starają się zmienić wygląd, posługują się fałszywymi dokumentami. Ale są gdzieś wśród nas.

Policja zatrzymała poznaniaka poszukiwanego 11 listami gończymi!

22-letni Hubert K. odbywał karę za rozboje. Wyszedł na warunkowe zwolnienie, ale nadal popełniał przestępstwa. Miał więc wrócić za kratki. Zaczął się ukrywać. Zapuścił włosy, brodę. Mieszkał na poznańskim Nowym Mieście. 53-latka, poszukiwanego za oszustwa, namierzono w Warszawie. Wynajmował tam luksusowy apartament. 35-latka ścigano za wymuszenia rozbójnicze. W Poznaniu wynajął mieszkanie, starał się z niego nie wychodzić. Nie pracował, jak mówił później - żył z oszczędności. Zapuścił brodę i wąsy.

- Poszukiwani, którzy się ukrywają starają się być niekłopotliwymi sąsiadami. Nie chcą wpaść przypadkowo, na przykład podczas interwencji przez zbyt głośną imprezę - komentują policjanci. Choć nie zawsze to się udaje. W tym roku policjantów wezwano do lubuskiego cyrku, goszczącego w Żerkowie. Doszło tam do bójki. Patrol ustalił nazwiska osób biorących w niej udział - jedna z nich była poszukiwana listem gończym. 43-latek miał odpowiedzieć za kradzież rozbójniczą.

Poszukiwany listem gończym odwiedził rodzinę i... wpadł w ręce policji

Oszustwa, kradzieże, zabójstwa, niepłacenie alimentów. Powody poszukiwań są różne. W zależności od "kalibru" sprawy zajmują się nimi policjanci z różnych jednostek. Jednak im więcej osób wypatruje ukrywających się osób, tym większe szanse na ich złapanie.

- Średnio co piąte zatrzymanie jest efektem informacji przekazanej przez obywateli - mówi Mariusz Sokołowski z KGP. - Sporo informacji wpływa dzięki stronie poszukiwani.policja.pl. Postęp technologiczny daje jednak nowe możliwości. Chcąc wykorzystać to, że tak wiele osób korzysta ze smartfonów stworzono aplikację, która ułatwia rozpoznawanie poszukiwanych.

The Most Wanted App jest stale uaktualnianą bazą danych osób poszukiwanych (działa, gdy jest połączona z internetem). Stworzono ją na podobieństwo ćwiczenia trenującego zapamiętywanie. Zamiast prostych rysunków są podobizny poszukiwanych za rozboje, czy zabójstwa. Gracz "odkrywa" obrazki starając się znaleźć dwa właściwe (zdjęcia tej samej osoby albo zdjęcie i rysunek). Chodzi o to żeby zapamiętać wizerunki oraz miejsca, na których "leżą" karty.

- To niezły pomysł - ocenia psycholog z Poznania, Marta Melka-Roszczyk. - Często powtarzany bodziec jest lepiej zapamiętywany. Oznacza to, że gracz, który będzie oglądał stale te same twarze, zwróci na nie uwagę w tłumie.

Kryminalni : - Do tej pory znikoma część poszukiwanych wpadła dzięki sygnałom od mieszkańców. Od pewnego czasu to się zmienia: dostajemy więcej konkretnych informacji.

Aplikacja zawiera wizerunki ok. 150 osób poszukiwanych za najpoważniejsze przestępstwa. Można ją pobrać ze strony: www.themostwantedapp.com

Pomysłodawcami aplikacji, stworzonej we współpracy z policją, są agencje DDB Warszawa oraz DDC MOBILE, którzy pracują przy projekcie pro bono.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski