Co jedzą nasze dzieci?

  Co jedzą nasze dzieci?

  Katarzyna Kamińska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Kanapki z pasztetem rano, zapiekanka z serem na drugie śniadanie, makaron z sosem pomidorowym na obiad - często tak wygląda jadłospis na jeden dzień w poznańskich przedszkolach. Zgłoszenia o mało urozmaiconym jadłospisie trafiają do sanepidu.
  - W ubiegłym roku, w ramach nadzoru sanitarnego nad sposobem żywienia, większość ocenionych jadłospisów był zgodna z zasadami racjonalnego żywienia - informuje Ewelina Suska, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu. - Posiłki były mało urozmaicone, brak było w nich dodatków owocowo-warzywnych oraz za mało produktów o wysokiej zawartości węglowodanów złożonych tj. pieczywa ciemnego i kasz.


  Ewelina Suska wskazała jeszcze na zbyt duży udział słodyczy w komponowanie posiłków oraz brak produktów stanowiących źródło pełnowartościowego białka zwierzęcego.
  - Częstokroć takie, a nie inne komponowanie jadłospisu wynika z niskiej stawki żywieniowej - dodaje E. Suska.

  Dr n. med. Maria Rudzińska-Chazan, neonatolog, w opracowaniach dotyczących zdrowia dziecka w okresie przedszkolnym podkreśla rolę diety. Przeciętnemu przedszkolakowi zdarza się mieć przeziębienie 6-7 razy w roku. Powodzenie w walce z chorobą gwarantuje zapewnienie dziecku odpowiedniej ilości witamin, minerałów i podstawowych składników spożywczych. A to zagwarantować mogą między innymi urozmaicone posiłki - ze świeżymi owocami i warzywami, bez nadmiaru słodkich napojów i przekąsek.

  W przedszkolach za jadłospisy odpowiada intendent. - Powinna to być osoba z co najmniej wykształceniem średnim, najlepiej żywieniowiec - mówi Elżbieta Przybylak z Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania. - O jadłospisie decydują wspólnie intendent, kucharka i dyrektor przedszkola. To, co dzieci będą jadły, określają normy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo