Chorzy już mają spokój z dializami

  Chorzy już mają spokój z dializami

  Marek Weiss

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Jest długo oczekiwany kompromis w negocjacjach pomiędzy Narodowym Funduszem Zdrowia a właścicielami niepublicznych stacji dializ. Po kilku miesiącach twardych rozmów obie strony odstąpiły od swych kategorycznych stanowisk. Dzięki temu pacjenci mogą, przynajmniej na razie, spać spokojnie.
  Przez dwa pierwsze miesiące 2009 roku z powodu braku kontraktów z NFZ stacje dializowały na własny koszt. Ich właściciele obwiniali fundusz o stawianie warunków finansowych nie do przyjęcia. Twierdzili, że wysokość refundacji od kilku lat się nie zmienia, mimo inflacji i rosnących kosztów mediów. Domagano się kwoty 450 złotych za zabieg.

  NFZ z kolei twierdził, że nie zamierza dokładać do prywatnego biznesu.
  Przedstawiał własne analizy. Wynikało z nich, że koszt przeprowadzenia jednej dializy to 385 złotych. Fundusz obstawał przy stawce 400 złotych i... na tym stanęło. Przynajmniej w pierwszym półroczu taka pozostanie wysokość refundacji. Od 1 lipca, zgodnie z zawartym porozumieniem wzrośnie do minimum 414 złotych.
  - Chyba że inaczej postanowi wspólna komisja, która zajmie sie ustaleniem kosztów dializowania. Pacjenci mogą więc czuć się bezpiecznie - zapewnia Andrzej Świderski, ordynator leszczyńskiej stacji dializ firmy Eurodial.

  Komisja ekspertów złożona będzie z przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia i Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej "Medycyna Polska", która w imieniu niepublicznych stacji prowadziła ostatnie negocjacje. Pierwsze posiedzenie tego gremium zaplanowano już na przyszły wtorek, 10 marca.

  - Obecne porozumienie nie spełnia naszych oczekiwań, ale najważniejsze, że wracamy do normalności i nie ma żadnego niebezpieczeństwa dla pacjentów. Z początkiem marca przywróciliśmy, wycofane w ramach oszczędności, posiłki regeneracyjne. Jeszcze kilka dni temu rozważaliśmy rezygnację z abonamentu telewizyjnego, ale obecnie nie ma już takiej potrzeby - mówi Robert Krawczyk, ordynator stacji dializ w Ostrowie Wlkp., prowadzonej przez spółkę Euromedic.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo