Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Renta ZUS. Jak załatwić rentę [WAŻNE INFORMACJE, POTRZEBNE DOKUMENTY DO POBRANIA]

Milena Kochanowska
Renta ZUS. Jak załatwić rentę? Złóż wszystkie potrzebne dokumenty w swoim ZUS
Renta ZUS. Jak załatwić rentę? Złóż wszystkie potrzebne dokumenty w swoim ZUS Waldemar Wylegalski
Nie mogąc pracować z powodu złego stanu zdrowia, możemy wystąpić do ZUS o przyznanie renty. Nie każdy jednak ją dostanie. Sprawdź, czy renta ci się należy i jak ją załatwić

1. Niezdolni do pracy jesteśmy wtedy, gdy całkowicie lub częściowo straciliśmy zdolność jej wykonywania, a stan zdrowia nie rokuje poprawy i naszego powrotu do pracy, nawet po przekwalifikowaniu się. Całkowicie niezdolni do pracy jesteśmy, jeśli utraciliśmy zdolność wykonywania jakiejkolwiek pracy. Częściowo niezdolni, gdy nie możemy już pracować zgodnie ze swoimi kwalifikacjami. Jeżeli wymagamy stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby, lekarz orzeka naszą niezdolność do samodzielnej egzystencji.

**


Jeśli nie zgadzamy się z orzeczeniem lekarza, który twierdzi, że renta nam się nie należy, w ciągu 14 dni od jego otrzymania możemy zgłosić sprzeciw do komisji lekarskiej ZUS

**

2. Okres ubezpieczenia wymagany do przyznania tego rodzaju renty uzależniony jest od wieku, w którym staliśmy się niezdolni do pracy. Jeżeli jesteśmy po trzydziestce musimy być ubezpieczeni minimum pięć lat. Ten pięcioletni okres ubezpieczenia musi jednak przypadać w ciągu ostatniego dziesięciolecia przed złożeniem wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy.
Pięcioletni okres ubezpieczenia w ciągu ostatniego dziesięciolecia nie jest wymagany, jeśli uznani zostaliśmy za całkowicie niezdolnych do pracy i mamy 25 letni okres składkowy - w przypadku kobiet lub 30 letni - w przypadku mężczyzn.


WIĘCEJ O OKRESACH UBEZPIECZENIA PRZECZYTASZ TUTAJ

3. Prawo do renty przysługuje nam tylko wtedy, gdy spełniamy łącznie następujące warunki:

  • jesteśmy niezdolni do pracy,
  • mamy wymagany okres składkowy i nieskładkowy (określoną liczbę lat, w czasie których płaciliśmy składki na ZUS i tych, w których nie musieliśmy tego robić - np. lata nauki w szkole wyższej),
  • nasza niezdolność do pracy powstała w okresach ściśle określonych w ustawie, np. w czasie zatrudnienia, pobierania zasiłku dla bezrobotnych lub zasiłków z ubezpieczenia społecznego (chorobowego, opiekuńczego) albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy po tych okresach.

Z renty, gdy niezdolność do pracy powstała później mogą skorzystać tylko osoby uznane za całkowicie niezdolne do pracy, które mają co najmniej 20-letnie - w przypadku kobiety i 25-letnie - w przypadku mężczyzny okresy składkowe i nieskładkowe.

4. Jeśli spełniamy te warunki, w ZUS-ie składamy wniosek o przyznanie renty

TU MOŻESZ POBRAĆ FORMULARZ
DO WYPEŁNIENIA I WYDRUKU

A do niego dołączamy:
zaświadczenie o stanie zdrowia, wydane przez lekarza, prowadzącego leczenie na druku ZUS N-9,

TU MOŻESZ POBRAĆ FORMULARZ
DO WYPEŁNIENIA I WYDRUKU

ankietę wypełnioną przez zakład pracy (druk ZUS N-10)

TU MOŻESZ POBRAĆ FORMULARZ
DO WYPEŁNIENIA I WYDRUKU

dokumenty potwierdzające wszystkie okresy składkowe i nieskładkowe

TU MOŻESZ POBRAĆ FORMULARZ
DO WYPEŁNIENIA I WYDRUKU

zaświadczenia o wynagrodzeniu wystawione przez zakłady pracy (druk ZUS Rp-7)

TU MOŻESZ POBRAĆ FORMULARZ
DO WYPEŁNIENIA I WYDRUKU

legitymację ubezpieczeniową, jeśli zawiera odpowiednie wpisy, zaświadczenia wystawiane przez archiwum.

5. Czy jesteśmy niezdolni do pracy stwierdza lekarz orzecznik ZUS-u. Jeśli nie zgadzamy się z orzeczeniem, w ciągu 14 dni od jego otrzymania możemy zgłosić sprzeciw do komisji lekarskiej Zakładu. Jeśli takiego sprzeciwu nie złożymy, staje się ono podstawą do wydania przez ZUS decyzji w sprawie naszej renty.

6. ZUS może nam przyznać rentę na stałe lub na czas określony. W tym drugim przypadku możemy starać się o ponowne ustalenie prawa do niej. Wniosek składamy w ZUS-ie minimum na miesiąc przed końcem uprawnień do pobieranej już renty. Na trzy miesiące przed końcem okresu, na który mamy orzeczoną niezdolność ZUS przyśle nam zawiadomienie przypominające z jakim dniem upływa prawo do pobieranego świadczenia oraz informację, że możemy złożyć kolejny wniosek.

Składa się go w ZUS-ie, na druku ZUS Rp-1a

TU MOŻESZ POBRAĆ FORMULARZ
DO WYPEŁNIENIA I WYDRUKU

Do wniosku należy dołączyć aktualne zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza na druku ZUS N-9.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Renta ZUS. Jak załatwić rentę [WAŻNE INFORMACJE, POTRZEBNE DOKUMENTY DO POBRANIA] - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski