Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznański Budżet Obywatelski. Głosować można tylko do północy!

Anna Jarmuż
Poznański Budżet Obywatelski. Głosować można tylko do północy!
Poznański Budżet Obywatelski. Głosować można tylko do północy! Waldemar Wylegalski
15 milionów złotych - tyle pieniędzy jest do rozdania w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. To ostatnia chwila, by oddać głos!

- Nikt lepiej nie edukuje dorosłych niż ich dzieci! Stwórzmy program dodatkowych zajęć edukacyjnych, dzięki którym poznają one najważniejsze założenia zdrowego życia - zachęca Maria Sokolnicka - Guzek z Rady Osiedla Stare Miasto, która do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego złożyła projekt „Szkoła Zdrowego Życia” (nr 65).

Inicjatywa jest skierowana przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych. W ramach zajęć dzieci dowiedzą się, jak dbać o zdrowie, dobrze się odżywiać oraz jakie znaczenie w życiu człowieka ma ruch. Wszystko przez zabawę.

- Pomysł narodził się w związku ze zmianą przepisów - tłumaczy Maria Sokolnicka - Guzek. - Zakaz sprzedaży niezdrowej żywności w szkołach jest słuszny. W przepisach nie porusza się jednak kwestii edukacyjnych, które zachęciły by do zmian.

Jak wyjaśnia, na zajęciach uczniowie dowiedzą się, na przykład, co kryje się w lizaku oraz jaki ma to wpływ na zdrowie. - To nie wina dzieci, że źle się odżywiają. Odpowiedzialni za to są rodzice. Nikt nie nauczy ich lepiej niż własne dziecko - mówi autorka pomysłu.

Ważną częścią projektu jest powstanie przyszkolnych ogród- ków. Pojawią się one we wszy- stkich placówkach, które wezmą udział w programie. Z zebranych plonów uczniowie będą mogły przygotowywać posiłki.

- Dzieci bardzo chętnie angażują się w takie inicjatywy. Projekt nie jest kosztowny, a może przynieść wiele dobrego - stwierdza Maria Sokolnicka - Guzek.

Zwycięzcy Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2015

Projekt edukacyjny pt. „Zielona sala - umysł wyzwala” (numer 504) złożyli też do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego nauczyciele i rodzice dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 7. Pomysł zakłada powstanie zewnętrznej sali lekcyjnej - tzw. zielonej klasy. Jak wyjaśniają autorzy projektu tzw. outdoor classrooms działają już w wielu europejskich i amerykańskich szkołach.

- Chodzi o zmianę klasycznego podejścia do procesu lekcyjnego na rzecz doświadczenia przez dzieci i młodzież wpływu natury. Działania na stan zdrowia, samopoczucie i ogólny rozwój intelektualny, fizyczny, percepcyjny - wyliczają autorzy pomysłu.

Sala ma stanąć przy budynku podstawówki nr 7 (ul. Galileusza 14), ale korzystać z niej będą także sąsiednie szkoły i przedszkola. Zielona sala będzie zadaszona. Znajdą się tam również pomoce i urządzenia dydaktyczne (m.in. stacja pogodowa, miernik, róże wiatrów i plansze edukacyjne).

Głosować może mieszkaniec Poznania, który ukończył 16 lat (poniżej 18 lat za zgodą rodzica lub opiekuna) oraz studenci poznańskich uczelni.

Poznański Budżet Obywatelski:

Zakończyło się głosowanie w punktach stacjonarnych (na Pl. Wolności, koło Starego Marycha i Starego Browaru oraz jednostkach Urzędu Miasta). Nadal (do końca dnia 13 października) można jednak oddać głos przez internet (www. budzet. um.poznan.pl). Termin oddawania głosów wydłużono ze względu na przeciążenie i awarię strony PBO. Wystąpiła ona w pierwszym dniu głosowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski