Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co by się stało, gdyby na Poznań spadła bomba atomowa?

ZSN
W 2013 roku podczas rosyjsko-białoruskich manewrów "Zapad 2013" jednym z ćwiczeń było prewencyjne uderzenie atomowe na Warszawę. W ubiegłym roku nauczyciel historii z Poznania znalazł archiwalne plany wojskowe z okresu PRL dotyczące przygotowań do ataku jądrowego NATO na stolicę Wielkopolski. Postanowiliśmy sprawdzić, co stałoby się gdyby bomba atomowa spadła na Poznań.

Pomoże nam w tym aplikacja NUKEMAP, którą stworzył Alex Wellerstein, pracownik Stevens Institute of Technology w Hoboken w stanie New Jersey. Dzięki niej można przeprowadzić symulację zrzucenia bomby atomowej w dowolnym miejscu na świecie. Przeprowadziliśmy dwie próby - jedną historyczną i jedną współczesną.

Gdyby na centrum Poznania (Stary Rynek) spadł "Fat Man", czyli bomba atomowa o sile 20 kiloton, która 9 sierpnia 1945 roku została zdetonowana nad japońskim miastem Nagasaki, liczba ofiar śmiertelnych mogłaby przekroczyć 25 tysięcy, a rannych - ponad 100 tysięcy.

POLECAMY:
Ocaleni z bombardowań na Hiroszimę i Nagasaki wspominają wydarzenia z 1945 roku

Źródło: STORYFUL/x-news

Pięć kolorowych kół pokazuje zasięg zniszczeń. Pierwsze - ciemnopomarańczowe - to kula ognia powstała po wybuchu, w jej zasięgu nie ma prawa przeżyć nikt. Po zrzuceniu bomby "Fat Man" na poznański Stary Rynek kula ognia pochłonęłaby obszar o powierzchni 0,13 km kw., czyli teren Starego Miasta ograniczony: od zachodu - Górą Przemysła, od północy - Masztalarską, od wschodu - Garbarami, a od południa - Gołębią.

Drugie koło obrazuje falę uderzeniową, niszczącą wszystko na swojej drodze. Jest ona na tyle silna, że zabija każdego w zasięgu 1,82 km kw., a także bez problemu niszczy budynki. Ten obszar obejmuje prawie całe Stare Miasto.

Trzecie (zielone) koło to promieniowanie cieplne powodujące poparzenia trzeciego stopnia i pożary (5,42 km kw.). Czwarte koło pokazuje zasięg słabszej fali uderzeniowej, która może zniszczyć budynki (9,26 km kw.). Ostatnie koło to zasięg skażenia promieniotwórczego, w wyniku którego w ciągu kilku godzin do kilku tygodni śmierć poniosłaby większość mieszkańców Starego Miasta, części Jeżyc, Winograd, Rataj i Wildy (15,4 km kw.).

Symulacja zrzucenia na Poznań współczesnej rosyjskiej bomby z głowicą o mocy 800 kiloton na kolejnej stronie --->

Bomby atomowe, które obecnie znajdują się w arsenałach największych światowych mocarstw, są zdecydowanie silniejsze. Gdyby na Stary Rynek w Poznaniu spadła rosyjska rakieta Topol (SS-25) z głowicą o mocy 800 kiloton, zniszczenia i straty byłyby także poza granicami miasta (na obszarze 384 km kw.)! Liczba zabitych mogłaby przekroczyć 250 tysięcy, a rannych - ponad 290 tysięcy.

Promień ostatniego koła dosięgnąłby: na zachodzie - Przeźmierowa i Plewisk, na północy - Owińsk, na wchodzie - Swarzędza, a na południu - Wiórka.

ZOBACZ TEŻ:
R. Szeremietiew: Możliwe użycie przez Rosję ładunku jądrowego w uderzeniu na Polskę

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news

Ile państw posiada obecnie broń jądrową - zobacz na kolejnej stronie --->

Broń jądrowa – rodzaj broni masowego rażenia wykorzystującej wewnątrzjądrową energię wydzielaną podczas niekontrolowanej łańcuchowej reakcji rozszczepienia jąder ciężkich pierwiastków (uranu i plutonu – broń atomowa) lub reakcji termojądrowej syntezy lekkich pierwiastków z wodoru (bomba wodorowa) – o sile wybuchu znacznie większej od broni atomowej.

Podobnie do każdego innego rodzaju broni, broń jądrowa jest trudna do jednoznacznego zdefiniowania. Jednak według amerykańskiego Departamentu Obrony, bronią jądrową jest kompletne urządzenie w jego zamierzonej ostatecznej konfiguracji, które po zakończeniu procedur i procesów uzbrojenia, fuzji oraz sekwencji odpalenia, zdolne jest do produkcji zamierzonej reakcji nuklearnej oraz uwolnienia energii.

Obecnie broń jądrową posiada dziewięć państw na świecie. Liczba głowic w 2014 roku (dane szacunkowe):

  • od 1945 r. – USA - 7260
  • od 1949 r. – Rosja - 7500
  • od 1952 r. – Wielka Brytania - 215
  • od 1960 r. – Francja - 300
  • od 1964 r. – Chiny - 260
  • od 1974 r. – Indie - 90-110
  • od 1979 r. – Izrael - 80
  • od 1998 r. – Pakistan - 100-120
  • od 2006 r. – Korea Północna - 6-8

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski