Wiemy już, kto będzie rządzić. Kobieta

Wiemy już, kto będzie rządzić. Kobieta

Włodzimierz Knap

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Beata Szydło czy Ewa Kopacz? Jedna z nich zostanie najpewniej premierem po wyborach
1/2
przejdź do galerii

Beata Szydło czy Ewa Kopacz? Jedna z nich zostanie najpewniej premierem po wyborach ©Andrzej Banaś, Piotr Smoliński

Polityka. Przyszłym premierem rządu, czyli w teorii najważniejszym politykiem w Polsce, zostanie najpewniej jedna z dwóch kobiet: Ewa Kopacz albo Beata Szydło. Czy w swoich partiach odgrywają kluczową rolę, czy raczej mają za zadanie wygrać wybory?
Polska przyznała prawa wyborcze kobietom jako jeden z pierwszych krajów na świecie (1918 r.). Teraz, przynajmniej w teorii, poszliśmy jeszcze dalej. Poza naszym krajem chyba w żadnym innym nie zdarzyło się, by trzy partie najlepiej wypadające w sondażach wyznaczyły kobiety na urząd premiera.

Ewa Kopacz (PO), Beata Szydło (PiS) oraz Barbara Nowacka (Zjednoczona Lewica) oficjalnie pretendują do fotela szefa gabinetu.
Marszałkiem Sejmu, czyli formalnie drugą osobą w państwie jest Małgorzata Kidawa-Błońska. Czy jednak rzeczywiście kobiety rządzą dziś w polskiej polityce, czy raczej są twarzami, którymi kręcą „mocne szyje” w postaci mężczyzn?

Przypomnijmy, że w praktyce w II Rzeczypospolitej kobiety były na politycznym marginesie; żadna nie była ministrem, a w Sejmie było ich jak na lekarstwo (średnio 1,6 proc.).

Przywódca jest tylko jeden

- Jarosław Kaczyński to PiS. PiS to Kaczyński. Tak było, tak jest i taki stan rzeczy szybko się nie zmieni - mówi prof. Artur Wołek, politolog z Akademii Ignatianum. Trudno znaleźć poważnego znawcę sceny politycznej, który uważałby inaczej.

Prezes PiS nie daje zresztą złudzeń, że jest inaczej, nawet jeśli w czerwcu 2015 r. namaścił Beatę Szydło na premiera. Co więcej, wyznaczył jej oraz Andrzejowi Dudzie nowe zadanie: mają wspólnie poprowadzić jego stronnictwo do przejęcia realnej władzy w Polsce.

Dlaczego mianował Beatę Szydło, choć rezygnację z walki o prezydenturę uzasadniał tym, że chce zostać premierem, bo tylko szef rządu ma rzeczywistą władzę? - To wynik oczywistej kalkulacji - twierdzi dr Olgierd Annusewicz, politolog z UW. - „Twarzą” PiS musiał zostać polityk, który pozwoli tej formacji otworzyć się na nowych wyborców, a prezes Kaczyński tego w żaden sposób nie zapewni. Po wygranej Andrzeja Dudy Beata Szydło wydawała się najlepszym kandydatem. To ona była motorem kampanii kandydata PiS na prezydenta.

Ekonomiści zarzucają Beacie Szydło nieznajomość wręcz abecadła ekonomicznego. Brak kwalifikacji na premiera i wiedzy wytyka jej też prof. Jadwiga Staniszkis, socjolog z PAN, niekryjąca swoich sympatii do PiS.

Michał Kamiński, dziś prawa ręka Ewy Kopacz, a kiedyś braci Kaczyńskich, twierdzi, że nic tak nie oddaje układu sił w PiS jak to, że Marcin Mastalerek, prawa ręka Beaty Szydło, z woli prezesa nie trafił na listy tej partii do parlamentu. Szydło była bezradna, choć zapewne musiała być wściekła. Również z tego powodu, że nie udało się jej przeforsować na pierwsze miejsce wałbrzyskiej listy PiS posłanki Anny Zalewskiej. Prezes wybrał Michała Dworczyka z Warszawy.

Beata Szydło nie ma jednak wyjścia. Musi powtarzać, że „prezes zawsze ma rację”, co zresztą robi albo powiedzieć „nie”. Na taki krok Szydło nie zdobywa się, choć Kaczyński publicznie niedwuznacznie daje do zrozumienia, że jej los na stanowisku premiera zależeć będzie od niego.

Szydło wie, że sprzeciwić się obecnie nie może. Brakuje jej przede wszystkim wpływowej drużyny wokół siebie. Ale także charyzmy. Potrafi przemawiać już donośnie, ostro, choć nadal minę ma przy tym nieprzekonującą, niekiedy niepewną. Co ciekawe, badania dowodzą, że więcej Polaków chciałoby, by premierem była Ewa Kopacz niż ona.

Kariera z nadania Tuska

Ewa Kopacz zawdzięcza karierę Donaldowi Tuskowi. Z jego woli najpierw dostała się na tzw. biorące miejsca na liście PO do Sejmu, następnie została ministrem zdrowia. W kolejnej kadencji została z jego nadania marszałkiem Sejmu, potem I wiceprzewodniczącą PO, a w końcu także premierem.

- Bez Tuska Kopacz byłaby co najwyżej do dziś jedną z szeregowych posłanek PO - uważa prof. Antoni Kamiński, politolog z PAN. - Tusk forsował ją, bo była mu posłuszna, a tylko takie osoby w partii tolerował.

Obecna szefowa rządu nie ma już dziś za plecami Tuska. Może więcej. I z tej władzy korzysta. Do rządu powołała dwie swoje przyjaciółki - Teresę Piotrowską oraz Marię Wasiak - i powierzyła im ważne resorty (MSW i infrastruktury), choć wcześniej niczym się nie zasłużyły. A i do dziś nie należą do znanych twarzy rządu.

Jest przewodniczącą PO i w tej formacji ma dziś najwięcej do powiedzenia. Lecz w razie porażki wyborczej może zostać pozbawiona władzy nad partią, nie ma bowiem na swoim koncie spektakularnego sukcesu, a nie brakuje porażek. Ona również cierpi na brak charyzmy i wiedzy, którą powinien mieć premier. Eksperci twierdzą, że szefowa rządu „mówi Michałem Kamińskim”, tzn. on ma największy wpływ na nią.

Miller i Palikot za plecami

Wczoraj liderką Zjednoczonej Lewicy (głównie SLD i Twój Ruch) i kandydatką na premiera została ogłoszona Barbara Nowacka. Dotychczas była współprzewodniczącą Twojego Ruchu. Ale choć nazwisko Nowackiej w alfabecie jest pierwsze, to jednak na stronie TR Janusz Palikot widnieje pierwszy jako współszef.

- Ani Palikot, ani Miller nie zadowolą się rolą pomocników Barbary Nowackiej - uważa prof. Kazimierz Kik, politolog.

Powszechna jest opinia, że obaj panowie wystawili Nowacką z tego samego powodu, dla którego prezes PiS wskazał na Beatę Szydło.

Komentarze (23)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
aaaa

krk (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

W miekkie ja^ja dajecie sie upodlic Huj wdfupe wam patanhy

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
mama

krk (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

ta kobieta jest sexy chcialbym sie Nia znalezc w cichymm miejscu i podupczyc to cialo


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ty masz p.....e

ale we lbie (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

o tej babci mowisz ? Jeszcze wybierz noc , to na zdrowie twojej zakutej pale wyjdzie na zdrowie prostaku.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Mało wiecie

saba (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

Ja wiem że rządzić będzie Szydło

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Będzie

xen (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

Będzie nadal rządzić Kopacz bo się sprawdziła lepiej niż się można było po niej spodziewać, Szydło i reszta to tylko kukły Kaczyńskiego a tego pana już nie chcemy w rządzie oglądać.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ty jestes brylancik kitajski

troglodyto (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

beka wazeliny i glupoty za wplatny wpis jedzie od ciebie na odleglosc , o glupocie nie mowiac bo to u was normalka

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
...

... (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

...

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
A może coś

na temat (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

odbywającej się obecnie 17 edycji Konkursu Chopinowskiego?


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
wie to lewactwo

sloje i lemingi (gość)

Zgłoś naruszenie treści

czym to sie je ?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wersal w Dzienniku Polskim

PL (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Jakie sympatyczne dziś komentarze. Sam miód.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
musisz byc bartnikiem

albo amatorem (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Toporczyka Tenczynskiego.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
rzadzenie

krk (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

beda rzadzic przekwitnete baby


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
tys juz

usechl (gość)

Zgłoś naruszenie treści

stary pryku

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
premier

leszek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

wybory wygra koalicja PO-NOWA LEWICA ,a premierem będzie nadal Pani Ewa Kopacz,a szydło może się załapie na sprzątaczkę


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ten wygrany twoj

ZLEW (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

czyli zjednoczona lewica , to czerwona burzuazja , ktora na zmywak cie wysle trepie. Tam sobie porzadzisz , oni juz nigdy nie beda .Paru tylko tych zlodziei jeszcze sie ostanie , dzieki bylym...rozwiń całość

czyli zjednoczona lewica , to czerwona burzuazja , ktora na zmywak cie wysle trepie. Tam sobie porzadzisz , oni juz nigdy nie beda .Paru tylko tych zlodziei jeszcze sie ostanie , dzieki bylym komuchom , ich potomkom i takim lewackim debilom jak ty. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ty palancie zalapiesz sie

na kapciowego (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

lub na zwyklego cwela, taka bedzie twoja kariera .

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
premier

leszek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

szydło w swojej partii nie odgrywa żadnej nawet najmniejszej roli i po wyborach pójdzie do śmietnika jak jej koleś mastalerek, też tuman


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ty mankurcie

juz jestes na smietniku (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

z twoimi ulubiencami , odor i smrod padliny juz wkolo sie roznosi od waszej zgnilizny

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Gorący temat

Wideo