Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Swarzędz: Uśmiechali się dla podróżnika Aleksandra Doby

BLD
Swarzędz: Uśmiechali się dla podróżnika Aleksandra Doby
Swarzędz: Uśmiechali się dla podróżnika Aleksandra Doby Adrian Wykrota
W sobotę na rynku w Swarzędzu kręcone były zdjęcia do filmu o Aleksandrze Dobie, wybitnym polskim podróżniku, który dwukrotnie, samotnie przepłynął Atlantyk kajakiem.

Wielowątkowa opowieść o niezwykłym człowieku. Aleksander Doba bohaterem filmu

Źródło: TVN24/x-news

W sobotę Swarzędz został najbardziej uśmiechniętym miastem w Polsce. Dlaczego? Tego dnia na rynku pojawił się jeden z najpopularniejszych polskich podróżników Aleksander Doba, który jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki, rozpoczynając w 2010 r. swoją przygodę w senegalskim Dakarze, a kończąc w brazylijskiej miejscowości Acaraú. Trzy lata później powtórzył swój wyczyn, wypływając z Lizbony i docierając na Florydę.

Zarówno on, jak i ponad 50 mieszkańców miasta przez ponad godzinę uśmiechało i machało białymi chustami do kamery umieszczonej na wznoszącym się nad płytą rynku dronie. Tak wyglądał ostatni dzień zdjęciowy filmu dokumentalnego “Ballada o Olku Dobie”.

Miejsce nie było przypadkowe, bowiem podróżnik urodził się i 29 lat swojego życia spędził w Swarzędzu. Później wyjechał do Polic, gdzie do dziś mieszka.

– To w Swarzędzu naładował swój akumulator, dlatego ta ostatnia scena jest dla nas tak ważna. Cofniemy się dzięki niej do czasu kiedy był dzieckiem i przedstawimy ją w metaforyczny sposób. Olek wraz ze znajomymi i mieszkańcami ustawili się tak, by stworzyć uśmiech, gdyż ten towarzyszy mu przez całe życie – mówi Krzysztof Bogacz, reżyser i autor scenariusza.

Wśród osób, które wraz z rodziną, znajomymi i mieszkańcami statystowały znalazł się również burmistrz Swarzędza, Marian Szkudlarek.

– To już druga w tym roku wizyta tego niesamowitego człowieka w naszym mieście. W marcu pojawił się on na sesji rady miejskiej i odebrał od nas honorowe obywatelstwo. Wtedy też ustaliliśmy, że ilekroć będzie nas odwiedzał, zawsze znajdzie czas na spotkanie z dziećmi i młodzieżą. Teraz mogli z nim porozmawiać uczniowie szkoły w Zalasewie. W dzisiejszych czasach pan Doba powinien być dla nich prawdziwym autorytetem – stwierdza burmistrz.
Film powstawał przez trzy tygodnie , i jak tłumaczy sam będzie to fabularyzowany dokument. – Opowiada o przetransportowaniu mojego kajaka przez Polskę po powrocie z wyprawy do Ameryki – wyjaśnia Aleksander Doba, uznany przez National Geographic podróżnikiem roku 2015. W rolę kierowcy wcielił się Krzysztof Bogacz. Razem z południa Polski jadą na uroczystości do Szkoły Podstawowej w Iwięcinie koło Koszalina, noszącej imię Aleksandra Doby. Wezmą udział w odsłonięciu popiersia swojego patrona.

– Mogę zdradzić, że specjalnie dla najmłodszych widzów pojawi się tam superbohater. To nie przypadek, ponieważ film ma być rodzinny – opowiada Aleksander Doba, uznany przez National Geographic podróżnikiem roku 2015.

W produkcji nie zabraknie też materiałów archiwalnych, jak również inscenizacji, animacji i grafik. Jak w roli pierwszoplanowej filmowej postaci czuł się 69-letni kajakarz ze Swarzędza?

– Nie potrafię być aktorem – śmieje się. – Natomiast wiem co chcę wszystkim przekazać – dodaje, pokazując na swoją koszulkę, na której z przodu umieszczony jest polski orzeł, a z tyłu napis “Poland”. To w niej Doba dopłynął do brzegów Ameryki. – Ten film ma pokazać, że Polak potrafi – stwierdza.

Premiera filmu “Ballada o Olku Dobie” jest zaplanowana na kwiecień przyszłego roku. Miesiąc później Aleksander Doba chce wyruszyć w kolejną podróż przez Atlantyk - tym razem z zachodu na wschód.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski