Menu Region

Budżet Obywatelski 2014 - na co poznaniacy wydadzą 10...

Budżet Obywatelski 2014 - na co poznaniacy wydadzą 10 milionów?

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Głos Wielkopolski

Adriana Rozwadowska

7Komentarzy Prześlij Drukuj
Budżet Obywatelski 2014 - na co poznaniacy wydadzą 10 milionów? Budżet Obywatelski 2014 - na co poznaniacy wydadzą 10 milionów?

10 milionów złotych w 2012 roku mieszkańcy postanowili podzielić między pięć projektów: rozbudowę Hospicjum Palium, stworzenie ośrodka krótkiego pobytu dla osób niepełnosprawnych, budowę ścieżki rowerowej do Strzeszynka, placu zabaw na Malcie oraz budowę Wartostrady. (© Waldemar Wylegalski)

Marzy Ci się ścieżka rowerowa? Uważasz, że w Twojej okolicy przydałby się park linowy, plac zabaw lub skatepark? A może masz inny, innowatorski pomysł? Jeśli tak - zacznij już pisać projekt. 10 milionów złotych jest znów do wzięcia z miejskiej kasy. Trzeciego czerwca rusza druga edycja budżetu obywatelskiego!
- Ubiegłoroczny budżet obywatelski okazał się strzałem w dziesiątkę. Mimo że poznaniacy nie mieli wcześniej podobnych doświadczeń, swoje projekty zgłosiło ok. 300 osób i stowarzyszeń, a łącznie oddano ok. 20 tys. głosów - mówi Maciej Milewicz z Urzędu Miasta.

10 milionów złotych mieszkańcy postanowili podzielić między pięć projektów: rozbudowę Hospicjum Palium, stworzenie ośrodka krótkiego pobytu dla osób niepełnosprawnych, budowę ścieżki rowerowej do Strzeszynka, placu zabaw na Malcie oraz budowę Wartostrady.
Realizacja wszystkich powyższych zadań znajduje się w toku.

Na czym polega idea budżetu partycypacyjnego? Miasto przekazuje pewną pulę pieniędzy w ręce mieszkańców. Ci najpierw zgłaszają propozycje, na co pieniądze mogłyby zostać wydane. Wszystkie zgłoszenia zostają przeanalizowane przez zespoły opiniujące w Urzędzie Miasta. Sprawdzają one m.in. możliwość realizacji pomysłów i ich znaczenie społeczne. Na kartę do głosowania trafiają najlepsze z nich. Następnie, w drodze głosowania, mieszkańcy wybierają najlepsze projekty. Kwota, na jaką opiewają, nie może przekroczyć ustalonej na początku sumy. Zwycięskie propozycje zostają wpisane do budżetu miejskiego jako zadania do realizacji na kolejny rok.

A jak budżet obywatelski będzie wyglądał w tym roku? Odpowiedzialni za jego przygotowanie urzędnicy postanowili wyciągnąć wnioski z ubiegłorocznej edycji i udoskonalić procedurę. I tak, wprowadzono cztery zmiany.

Po pierwsze: dostaniemy więcej czasu. Poznaniacy będą mogli składać wnioski do budżetu przez pięć tygodni - od 3 czerwca do 7 lipca. Zespoły merytoryczne na zaopiniowanie projektów i wybór tych najlepszych otrzymają aż dwa miesiące.

Po drugie: rozszerzony zostanie skład zespołów opiniujących. Oprócz radnych i urzędników zasiądą w nich także przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Po trzecie: zagłosują "potencjalni" poznaniacy. W tym roku głosować będą mogli nie tylko zameldowani poznaniacy, ale także studenci, którzy wprawdzie meldunku nie posiadają , ale uczą się w jednej z poznańskich szkół wyższych.

I po czwarte: prostsze głosowanie przez internet. Wprowadzony zostanie specjalny samokodujący się formularz, dzięki któremu nie będzie już trzeba odsyłać wypełnionej w edytorze tekstowym karty do głosowania mailem, co wielu poznaniakom sprawiło spore trudności. Od teraz ma być prosto, szybko i bez komplikacji.

A więc... poznaniaku! Masz dobry pomysł wykorzystania miejskich pieniędzy? Chcesz zgłosić ciekawy projekt? Potrzebny Ci formularz znajdziesz na stronie www.poznan.pl oraz w punktach informacyjnych Urzędu Miasta. Wypełniony formularz można przesłać na adres: budzet2014@um.poznan.pl lub oddać osobiście w Biurze Prezydenta. Masz na to czas od 3 czerwca do 7 lipca!


Harmonogram PBO

3 czerwca-7 lipca
składanie przez mieszkańców propozycji projektów i zdań do budżetu obywatelskiego na rok 2014
Lipiec-sierpień
Weryfikacja propozycji mieszkańców przez wydziały merytoryczne, ustalenie ostatecznej listy projektów i zadań do głosowania przez Zespół Opiniujący
18 września-29 września
głosowanie poznaniaków nad listą wybranych propozycji
do 15 października
Wpisanie zwycięskich przedsięwzięć do projektu budżetu miasta na rok 2014
7

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

ulica Naramowicka

+5 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

eee (gość)  •

Chodniki na Naramowickiej aż do Radojewa, ścieżki rowerowe na Morawsku, Umultowie i Radojewie!!!!!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Budżet obywatelski warty Poznania i Poznaniakow

+9 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

lr (gość)  •

Oficjalną propozycją stowarzyszenia Lepsze Rataje i Rady Osiedla Chartowo do tegorocznego budzetu obywatelskiego jest sciezka spacerowo -rowerowa centrum-wschód. Szczegoly na stronie. Warto, by te piniadze ,byly madrze zagospdarowne.

odpowiedzi (0)

skomentuj

droga rowerowa...

+10 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

rowerzysta (gość)  •

Droga rowerowa na Strzeszynek, haha dobre sobie. Codziennie jeżdżę tą trasą, którą niby ma ona prowadzić i nie ma kompletnie żadnego śladu i znaku na niebie świadczącego o tym, że ona powstanie... Gdzie są te miliony...

odpowiedzi (0)

skomentuj

Budżet tzw."OBYWATELSKI"

+16 / -13

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

OBYWATEL (gość)  •

Tradycyjnie Ryszard się nie popisał. Z "pańskiego" stołu rzucił NAM mieszkańcom ochłap stanowiący wartość 0.3% budżetu. Dziekujemy i jesteśmy bardzo wdzięczni,że z naszych podatkowych pieniędzy dostąpiliśmy takiego zaszczytu. Panisko i tyle!!
Cały czas robi sobie z wyborców jaja a MY przed kacykiem w pozycji pełzającej.
Proponuję tak zawrotną sumę zbojkotować,lub zapytać -Ile na Stadion Lecha??

skomentuj

ale pleciesz

+12 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Eukaliptusik (gość)  •

a myślisz, że z jakich jak nie wspólnych pieniędzy utrzymywane są w mieście szkoły, przedszkola, place zabaw, drogi, chodniki, parki, skwery, oświetlenie, transport zbiorowy itd.itp., z czego robione są inwestycje jeśli nie ze wspólnego budżetu? nie pleć bzdur, że kasa gdzieś znika, bo większej bzdury w życiu nie słyszłam /vel czytałam/. te 10 mln. to bardzo fajna inicjatywa, by wyzwolić w mieszkańcach chęć do działania, do tego, by mogli poczuć, że kilka rzeczy uda się wybudować dzięki ich inwencji. i ja zamierzam z tej możliwości skorzystać, a malkontenci niech kłapią dalej.

odpowiedzi (0)

skomentuj

co za pleciuga

+9 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

oszukany rodzic (gość)  •

o wypraszam sobie, szkoły w mieście są likwidowane w ramach oszczędności tak się tylko mówi aby zamydlić oczy,bo niektóre budynki przekazuje się np budynek po GIMNAZJUM 24.salezjanom na publiczną szkołę..... jaka oszczędność skoro opłaty na utrzymanie będą z miasta

odpowiedzi (0)

skomentuj

mam pomysł na

+19 / -14

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Eukaliptusik (gość)  •

Amfiteatr na Cytadeli :)

odpowiedzi (0)

skomentuj