Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak przeprowadzić rozwód? Porady, wzór pozwu i innych pism sądowych

Agnieszka Świderska
Podpowiadamy jak w najmniej bolesny sposób przeprowadzić rozwód.
Podpowiadamy jak w najmniej bolesny sposób przeprowadzić rozwód.
Twoje małżeństwo okazało się klęską? Podpowiemy Ci, jak przeprowadzić rozwód w najszybszy i najmniej bolesny sposób, znajdziesz tu też poradę jak napisać pozew o rozwód.

WZÓR POZWU O ROZWÓD

GDZIE SKŁADAMY POZEW ROZWODOWY?

Pozew o rozwód składamy tylko w wydziale cywilnym sądu okręgowego. Jak ustalić, w którym sądzie okręgowym złożyć pozew? Decyduje o tym ostatni wspólny adres zamieszkania pod warunkiem, że jeden z małżonków nadal mieszka na terenie właściwości tego sądu.

Przykład: jeżeli ostatnim wspólnym adresem był Poznań, a jeden z małżonków mieszka na terenie powiatu poznańskiego, to właściwy będzie Sąd Okręgowy w Poznaniu.

Adres zamieszkania nie jest tym samym, co adres stałego zameldowania. Chodzi o adres, pod którym dana osoba stale przebywa. Jeżeli oboje małżonkowie wyprowadzili się poza Wielkopolskę, to pozew należy wysłać na adres sądu właściwego dla strony pozwanej. Jeżeli jeden z małżonków wyjechał za granicę, to o właściwości sądu decyduje adres zamieszkania strony powodowej. Pozew w dwóch egzemplarzach - jeden dla sądu, drugi dla strony pozwanej, można złożyć osobiście w biurze podawczym albo wysłać do sądu listem poleconym. Trzeci egzemplarz pozwu należy zachować dla siebie. Jeżeli pozew składamy w biurze podawczym sądu, to właśnie na tej kopii, którą zatrzymujemy dla siebie, urzędnik poświadcza fakt i datę złożenia pozwu.

ADRESY WYDZIAŁÓW CYWILNYCH SĄDÓW OKRĘGOWYCH W POZNANIU, PILE, LESZNIE
ADRES WYDZIAŁÓW CYWILNYCH W SĄDZIE OKRĘGOWYM W KONINIE

JAK USTALIĆ ADRES POZWANEGO?
W pozwie należy koniecznie wskazać aktualny adres zamieszkania strony pozwanej. Jeżeli nie znamy nowego adresu małżonka, można próbować ustalić go przez Centralne Biuro Adresowe, wydziały ewidencji ludności oraz ewidencji działalności gospodarczej w urzędach gmin bądź przez Krajowy Rejestr Karny, jeżeli mamy podejrzenie, że może przebywać w zakładzie karnym. Jeżeli ustalenie adresu wciąż jest niemożliwe, należy złożyć do sądu wniosek o ustanowienie kuratora dla nieznanego z miejsca pobytu pozwanego.

DRUK CENTRALNEGO BIURA ADRESOWEGO
WNIOSEK O USTANOWIENIE KURATORA DLA NIEZNANEGO Z MIEJSCA POBYTU POZWANEGO

Z ORZECZENIEM O WINIE CZY BEZ?
W pozwie należy określić strony procesowe: kto jest powodem, czyli kto domaga się orzeczenia rozwodu i kto jest pozwanym, czyli z kim chce się rozwieść. Oprócz danych personalnych i aktualnych adresów w pozwie należy też określić swoje żądania co do kwestii winy. Można wnioskować o wydanie wyroku bez orzekania o winie, ze swojej winy, z winy drugiego małżonka bądź z winy obu stron. Jeżeli zależy nam, by rozwód przeprowadzić jak najszybciej i najmniej bezboleśnie, najlepiej jest wnioskować o orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie. Często orzeczenie o winie nie zapewnia drugiej strony niczego poza satysfakcją. Oznacza jednak długi proces i wyciąganie często bolesnych i intymnych spraw na światło dzienne. Sąd nie może mieć bowiem wątpliwości, iż wina rozpadu małżeństwa leży wyłącznie po jednej stronie. Jeżeli będzie miał wątpliwości, a rzadko kiedy rozpad małżeństwa jest winą tylko jednej strony, to orzeknie rozwód z winy obojga małżonków.

JAK UREGULOWAĆ OPIEKĘ NAD DZIEĆMI?
Jeśli posiadamy wspólne małoletnie dzieci, w treści pozwu należy wskazać jakiego rozstrzygnięcia domagamy się w kwestii uregulowania władzy rodzicielskiej nad nimi. W szczególności należy określić, z którym z małżonków mają zamieszkać, komu ma być powierzona władza rodzicielska oraz formę kontaktów np. "Pozwany ma zapewnione prawo do kontaktów z małoletnią córką w miejscu zamieszkania powódki". Należy także określić wysokość alimentów, których będziemy domagać się na każdego z małoletnich dzieci od drugiego z małżonków, bądź kwotę, którą sami zobowiązujemy się płacić z tego tytułu.

CZEGO DODATKOWO MOŻNA ZAŻĄDAĆ W POZWIE?
W treści pozwu małżonek domagający się rozwodu może także zawrzeć swoje żądania dotyczące podziału wspólnego majątku, sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania po prawomocnym orzeczeniu rozwodu czy eksmisji jednego z małżonków ze wspólnego mieszkania, jeżeli z powodu jego postępowania dalsze mieszkanie razem nie jest już możliwe. Można także zażądać alimentów od współmałżonka, jeżeli do rozpadu małżeństwa doszło wyłącznie z jego winy, a orzeczenie rozwodu będzie oznaczać dla nas istotne pogorszenie sytuacji materialnej.

CO NAPISAĆ W UZASADNIENIU POZWU?
Pozew o rozwód musimy uzasadnić. W treści uzasadnienia należy wskazać, dlaczego nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego Uznaje się, że sytuacja ta ma miejsce, jeśli pomiędzy małżonkami nie ma już więzi emocjonalnej ((istnienie uczucia), fizycznej (współżycie) czy ekonomicznej (prowadzenie wspólnie gospodarstwa domowego). Fakt wspólnego zamieszkiwania nie stanowi przeszkody do rozwodu. Podobnie zachowanie poprawnych stosunków i utrzymywanie kontaktów ze względu na dzieci. Nie oznacza to bowiem nieistnienia rozkładu pożycia. Za zupełny i trwały rozkład przyjmuje się taki, który trwa na tyle długo, że nie rokuje szans na powrót małżonków do pożycia, a wszelkie łączące ich więzi zostały zerwane. Jednym zdaniem, kiedy małżeństwo przestało całkowicie funkcjonować.

JAKIE DOWODY MOŻNA ZGŁOSIĆ?
Jeżeli wnioskujemy o orzeczenie o winie to w uzasadnieniu musimy zgłosić wnioski dowodowe tj. dowody na poparcie wymienionych w pozwie okoliczności takich jak nadużywanie alkoholu, inne uzależnienia, przemoc, zdrada, porzucenie czy niezaspokajanie potrzeb rodziny. Mogą to być zeznania świadków - należy podać ich imiona i nazwiska oraz adresy, a także okoliczności, jakich mają dotyczyć ich zeznania - na przykład zdrady małżonka. Jako dowody można także zgłosić zdjęcia, nagrania audio i wideo, sms-sy, notatki z interwencji policji, wyrok o znęcanie się nad rodziną, obdukcje, zaświadczenia lekarskie, zaświadczenia o pobytach na izbie wytrzeźwień, listy, rachunki i wszelkie inne dokumenty z których ma wynikać wina współmałżonka.

JAKIE DOKUMENTY DOŁĄCZYĆ DO POZWU?
Do pozwu rozwodowego należy dołączyć oryginały odpisu aktu małżeństwa i aktów urodzenia małoletnich dzieci oraz zaświadczenia o uzyskiwanych dochodach. Mogą to być także odcinki renty lub zaświadczenie o statusie osoby bezrobotnej.

O CZYM PAMIĘTAĆ?
Pozew musi zostać podpisany przez małżonka, który z nim występuje. Podpis musi być czytelny i nie budzić wątpliwości, co do tego, kto go złożył. W przypadku braku podpisu powód musi się liczyć z tym, że zostanie wezwany do uzupełnienia braku formalnego pod rygorem zwrotu pozwu.

JAK OPŁACIĆ POZEW?
Małżonek składający pozew rozwodowy musi uiścić opłatę od pozwu kwocie 600 złotych. Opłata jest stała niezależnie od tego, czy wnosimy o rozwód bez orzekania o winie czy z orzekaniem o niej. Można dokonać jej przelewem na rachunek sądu (dowodem będzie potwierdzenie przelewu), uiścić w kasie (potwierdzenie wpłaty) albo w formie zakupu znaków opłaty sądowej, które należy nakleić na pozew. Jeżeli nie dysponujemy taką kwotą, można złożyć wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych. Złożenie wniosku o zwolnienie z kosztów niepotrzebnie wydłuża jednak postępowanie. W sprawach rozwodowych sądy bardzo rzadko zwalniają z kosztów.
WNIOSEK O ZWOLNIENIE OD KOSZTÓW SĄDOWYCH

Konto Sądu Okręgowego w Poznaniu:
NBP O/O Poznań 46 1010 1469 0081 7822 3100 0000
przelew z zagranicy: NBPLPLPW PL 46 1010 1469 0081 7822 3100 0000
Konto Sądu Okręgowego w Koninie:
NBP O/O Poznań 91 1010 1469 0081 1022 3100 0000
przelew z zagranicy: NBPLPLPW PL 91 1010 1469 0081 1022 3100 0000

CO MOŻNA ZMIENIĆ W TRAKCIE SPRAWY?
W trakcie sprawy można jeszcze zmienić swoje żądanie tzn. gdy wnioskowano o rozwód bez orzekania o winie można zawnioskować o orzeczenie rozwodu z winy małżonka. I odwrotnie. Prawo to przysługuje aż do uprawomocnienia się wyroku rozwodowego.

CO DAJE ROZWÓD?
Prawomocny wyrok rozwiązujący małżeństwo przez rozwód daje prawo do zawarcia nowego związku małżeńskiego, skutkuje powstaniem rozdzielności majątkowej, daje prawo do powrotu do poprzedniego nazwiska, a także pozbawia prawa dziedziczenia ustawowego po byłym małżonku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak przeprowadzić rozwód? Porady, wzór pozwu i innych pism sądowych - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski