Dzieci z cukrzycą będą miały swoje przedszkole

  Dzieci z cukrzycą będą miały swoje przedszkole

  Katarzyna Kamińska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Rodzice dzieci przewlekle chorych mają problem z umieszczeniem ich w przedszkolu. Od 2005 obowiązuje zarządzenie ministra zdrowia mówiące, że jedynie pielęgniarka może podać dziecku jakikolwiek lek. Pielęgniarek w przedszkolach nie ma, a wychowawczynie leków dzieciom podawać nie mogą.
  - Mój syn ma padaczkę - opowiada mama 6-letniego Mateuszka. - W razie ataku mam przygotowany pen z lekiem. Panie w przedszkolu od razu zastrzegły, że mogą wezwać karetkę, ale leku nie podadzą same, bo nie mają do tego prawa. Zgodziłam się na to, bo musiałabym zostać w domu z synem, zamiast wrócić do pracy, a na to nie mogłam sobie pozwolić.

  W kilkunastu poznańskich przedszkolach usłyszałam to samo - "nie możemy przyjąć chorującego przewlekle dziecka, bo nie możemy podawać żadnych leków". Na pytanie, co w związku z tym rodzic chorego dziecka ma zrobić, wszędzie słyszałam bezradne "nie wiem".

  - Największy problem jest z dziećmi chorymi na padaczkę - mówi Hanna Janowicz z Wydziału Oświaty poznańskiego Urzędu Miasta. - Atak jest nieprzewidywalny, przedszkolanka może w takiej sytuacji jedynie wezwać karetkę pogotowia.

  A co z małymi astmatykami czy cukrzykami? W przypadku tych pierwszych potrzebne są dawki leku z inhalatora, a w drugim - insulina.

  W Warszawie funkcjonuje przedszkole, w którym panie przedszkolanki przeszły dokładne szkolenie i od 2005 roku przyjmują dzieci z cukrzycą.
  - Chcieć to móc - mówi dyrektor warszawskiego przedszkola nr 58 Marzena Kierzkowska. - Zatrudniliśmy dietetyka, poznałyśmy mechanizm tej choroby i w tej chwili mamy już 12 chorych dzieci. Są pogodne, radosne i wspaniale funkcjonują.

  Okazuje się, że Poznań zaczął dostrzegać problem przewlekle chorych dzieci. - Od września w przedszkolu nr 73 powstanie oddział dzieci chorych na cukrzycę - informuje H. Janowicz. - Personel zostanie przeszkolony i z pewnością będzie to duże ułatwienie dla rodziców małych cukrzyków.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo