Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz być samorządowcem? Musisz złożyć ślubowanie!

Robert Domżał
W Luboniu pierwsza ślubowanie złożyła Henryka Grygier-Konewka
W Luboniu pierwsza ślubowanie złożyła Henryka Grygier-Konewka Archiwum UM Luboń
Żeby zostać pracownikiem samorządowym nie wystarczy już wygrać konkursu czy zdać egzaminu po okresie przygotowawczym. Z woli parlamentu trzeba złożyć ślubowanie. Jeśli kandydat na urzędnika odmówi, nie zostanie zatrudniony.

W Luboniu taka ceremonia już się odbyła. - W obecności burmistrza i sekretarza miasta Lubonia słowa "Ślubuję uroczyście, że na zajmowanym stanowisku będę służyć państwu polskiemu i wspólnocie samorządowej, przestrzegać porządku prawnego i wykonywać sumiennie powierzone mi zadania" wypowiedziała pani Henryka Grygier-Konewka zatrudniona na stanowisku podinspektora do spraw inwestycji - informuje Agnieszka Begier rzecznik prasowy Urzędu Miasta Luboń.

Obowiązek złożenia ślubowania reguluje art. 18 ustawy o pracownikach samorządowych z 21 listopada 2008 r. Zgodnie z prawem wszyscy zatrudnieni na stanowisku urzędniczym są zobowiązani do złożenia ślubowania, natomiast każdy zatrudniony na tym stanowisku po raz pierwszy jest zobligowany do złożenia ślubowania przed podpisaniem umowy, a po zakończeniu służby przygotowawczej i zdaniu egzaminu. Służba przygotowawcza oraz egzamin to także nowinki, które pojawiły się w znowelizowanej ustawie.

Czemu ma służyć ta ceremonia i czy naprawdę jest konieczna? Co chcieli tym osiągnąć parlamentarzyści, którzy głosowali za zmianami w ustawie?

- Chodziło o podniesienie rangi pracownika samorządowego. Posłowie w Sejmie RP składają ślubowanie, robią to wójtowie i burmistrzowie oraz prezydenci, więc mogą i pracownicy urzędów gmin. To był projekt rządowy z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Chodziło o symbol, a nie poddańczość wobec wójta - mówi Waldy Dzikowski, poseł PO.

- Praca w administracji publicznej jest służbą i nikomu to ślubowanie nie zaszkodzi. Termin administracja oznacza służbę - przekonuje Halina Respondek, posłanka PO, zaangażowana w przygotowanie projektu ustawy.

- To przypomina lata 80., kiedy kandydata na urzędnika wysyłano na dwutygodniowe szkolenie, później zdawał egzamin, a po nim był mianowany na pracownika państwowego - mówi Michał Podsada burmistrz Pobiedzisk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski