Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PEKA: Propozycje cen za przejazdy. Sprawdź, ile zapłacisz [FILM]

BOK, KAS
Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu przygotował taryfę opłat, jaka może obowiązywać po wejściu w życie Poznańskiej Elektronicznej Karty Aglomeracyjnej - PEKI. Ostateczną decyzję mają podjąć radni. Ile trzeba będzie zapłacić za przejazd komunikacją miejską zależeć będzie od tego, jaką wersję karty PEKA wykupimy. Zobacz propozycje ZTM-u.

PEKA to prawdziwa rewolucja, dlatego będzie wdrażana etapami. Wymiana komkart na PEKĘ została rozłożona na kilka miesięcy. A nowy system biletowy wystartuje w pierwszym półroczu 2014 r. Ale będzie czas na przyzwyczajenie się do zmian.

- Cały rok 2014 będzie okresem przejściowym - zapewnia Mirosław Kruszyński, zastępca prezydenta. - Nie chcemy pozbawić mieszkańców, którzy nie będą mieli PEKI, możliwości korzystania z komunikacji miejskiej.

To oznacza, że jedni będą kasować papierowe bilety, a inni muszą przykładać do elektronicznych czytników PEKĘ przy wejściu do pojazdu i wyjściu z niego.

- Bilety papierowe będą dostępne w 2014 r. w automatach mobilnych, ale będziemy je sukcesywnie likwidowali - zapowiada Bogusław Bajoński, dyrektor ZTM. - Poinformujemy kiedy i jakie bilety wycofamy.

Osoby odwiedzające Poznań, ale także poznaniacy, będą mogły kupić Papierową Kartę Jednorazową. Ona będzie droższa niż np. opłata przejazdu tPortmo-netką. B. Bajoński podkreśla, że chodzi o to, by korzystać z PEKI, bo ten system powoduje obniżenie kosztów całej komunikacji. Zalet tej karty jest więcej.

- Nie trzeba będzie mieć np. legitymacji, bo uprawnienia do ulgowego czy darmowego przejazdu zostaną zakodowane na karcie - tłumaczy M. Kruszyński.

To sam pasażer zadecyduje na ile dni wykupi bilet. Może też doładować dowolną kwotą tPortmonetkę i płacić nią za przejazdy jednorazowe.

- W momencie zalogowania się w autobusie czy tramwaju system pobierze opłatę do końca trasy - wyjaśnia Magdalena Błaszczak z ZTM. - Przy wysiadaniu, po zbliżeniu karty do czytnika odpowiednia kwota zostaje zwrócona.

Przy kasowniku elektronicznym lub przez internet możemy sprawdzić ile zostało nam pieniędzy. A co, gdy podczas podróży okaże się, że mamy ich za mało?

- Wchodząc na wyświetlaczu kasownika zobaczymy do jakiego przystanku mamy opłacony przejazd - mówi M. Błasz-czak. - Możemy na nim wysiąść lub kupić bilet w biletomacie i kontynuować podróż.

Przedstawione wczoraj przez ZTM propozycje taryf będą w maju i czerwcu konsultowane. O ich ostatecznym kształcie zadecydują jesienią radni.

Więcej informacji na temat nowego systemu można znaleźć na stronie www.ztm.poznan.pl czy www.peka.poznan.pl. Mo-żna też zadawać pytania (kontakt@peka. poznan.pl).


GŁOS WIELKOPOLSKI POLECA:


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski