Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ktoś ukradł ci dokumenty? A może po prostu je zgubiłeś? Podpowiadamy co robić [PORADNIK]

SAGA
O kradzieży, zgubieniu czy zniszczeniu dokumentów należy jak najszybciej powiadomić właściwy urząd
O kradzieży, zgubieniu czy zniszczeniu dokumentów należy jak najszybciej powiadomić właściwy urząd Grzegorz Dembiński
Zgubiłeś dokumenty? A może ktoś ci je ukradł? Nie ma na co czekać! Trzeba to zgłosić, bo ktoś może wykorzystać twoje dane. Podpowiadamy co dokładnie należy zrobić.

1. Warto jak najszybciej zastrzec skradzione dokumenty w Centralnej Bazie Danych Systemu Dokumenty Zastrzeżone.

Wystarczy powiadomić oddział banku, w którym posiadamy rachunek, a gdy nie mamy konta - powiadomić oddział banku, który przyjmuje zastrzeżenia nie tylko od swoich klientów. Tak postępujemy zarówno w przypadku zgubienia, jak kradzieży dokumentów. Chodzi o to, by dokumenty nie zostały wykorzystane np. do wyłudzeń.

Gdzie zastrzec dokumenty? Lista banków

Powiadomienie polega na złożeniu w banku wniosku o zastrzeżenie dokumentu - dyspozycja jest potrzebna aby bank wpisał zastrzeżenie do Centralnej Bazy Danych Systemu DZ. Pisemne potwierdzenie przyjęcia dyspozycji może być wydawane na życzenie klienta. Niektóre banki pobierają opłatę za zastrzeżenie dokumentów.

2 . Jeśli dokumenty zostały skradzione należy zgłosić przestępstwo policji.

Najlepiej w tym celu pójść do komisariatu lub komendy, w pobliżu miejsca, w którym doszło do kradzieży.

Wielkopolska policja - jednostki

Policjant przyjmujący zgłoszenie poprosi o podanie przybliżonej godziny kradzieży, miejsca, okoliczności, podejrzeń co do sprawcy. Sporządzi protokół. Wystawi także potwierdzenie zawiadomienia o kradzieży.

3. Kolejnym krokiem jest zawiadomienie o kradzieży, zagubieniu lub zniszczeniu dokumentów urzędów, które te dokumenty wydały.

Zwykle jednocześnie składane są wnioski o wydanie nowych dokumentów (czasami wystarczy jeden wniosek - o wydanie wtórnika - na którym zaznaczamy przyczyny jego złożenia).

Dowód osobisty

Zawiadomienie o utracie dowodu osobistego zgłasza się w najbliższym urzędzie gminy. Wymaga to osobistego stawiennictwa osoby, która utraciła dowód. Oświadczenie musi zawierać: imię (imiona), adres zamieszkania, imiona rodziców, nazwisko rodowe matki posiadacza utraconego dowodu osobistego, wystawcę dowodu osobistego. Zgłaszający otrzyma zaświadczenie potwierdzające zgłoszenie i jego dane.

W przypadku małoletnich lub ubezwłasnowolnionych - zgłosić utratę dowodu może rodzic, opiekun prawny lub kurator ustanowiony przez sąd.

W przypadku niemożności osobistego stawiennictwa osoby, która utraciła dowód osobisty, z powodu choroby, niepełnosprawności lub innej nienadającej się pokonać przeszkody - zawiadomienie może złożyć pełnomocnik (po okazaniu pisemnego pełnomocnictwa).

Osoba, która utraciła dowód osobisty, jest obowiązana wystąpić niezwłocznie o wydanie nowego dokumentu do właściwej gminy.

Wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego

Osoba, która znalazła własny dowód osobisty zgłoszony jako utracony, jest obowiązana do niezwłocznego zwrócenia go organowi, który wydał ten dokument.

Osoba, która znalazła cudzy dowód osobisty jest obowiązana niezwłocznie przekazać ten dokument najbliższemu organowi gminy, policji albo właścicielowi.

Paszport

Utratę paszportu należy zgłosić w jednym z punktów paszportowych (za granicą - w punkcie konsularnym). Tam spisane zostaje oświadczenie o utracie, opisujące okoliczności kradzieży czy zagubienia.

Punkty paszportowe w Wielkopolsce

Przy składaniu wniosku o nowy paszport należy przedłożyć posiadane dokumenty na potwierdzenie okoliczności utraty dotychczas posiadanego paszportu (oświadczenie o utracie, zaświadczenie otrzymane z policji, placówki kontroli granicznej, oświadczenia świadków).

Przykładowe oświadczenie o utracie paszportu

Nie ma możliwości pobrania wniosku o wydanie dokumentu paszportowego ze strony internetowej ani przesłania go pocztą elektroniczną. Składany wniosek musi być oryginalnym drukiem pobranym w organie paszportowym ze względu na konieczność zachowania określonych "parametrów technicznych" wniosków paszportowych.

Uwaga! Jeśli paszport został utracony lub zniszczony - cena nowego zostaje podwyższona o 200 proc. a na nowy dokument można czekać do 2 miesięcy.

Prawo jazdy

O utracie prawa jazdy należy poinformować wydział komunikacyjny właściwego urzędu. Robi się to zwykle łącznie ze złożeniem wniosku o wydanie wtórnika. Wniosek najlepiej pobrać osobiście w urzędzie - ze względu na konieczność zachowania określonych "parametrów technicznych".

Wniosek o wydanie wtórnika prawa jazdy

Dowód rejestracyjny pojazdu

Zawiadomienie o utracie dowodu rejestracyjnego pojazdu i wniosek o wydanie wtórnika należy złożyć w wydziale komunikacji starostwa powiatowego lub urzędu miasta, który wydał nam dowód.

Wniosek o wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego pojazdu

Po złożeniu wniosku o wydanie urząd dokonuje rejestracji czasowej pojazdu na 30 dni.

Książeczka wojskowa

O utracie lub zniszczeniu książeczki wojskowej trzeba niezwłocznie zawiadomić osobiście wojskowego komendanta uzupełnień (właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące).

Zawiadomienie o utracie książeczki wojskowej

Wojskowy komendant uzupełnień wyda również duplikat książeczki wojskowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski