Menu Region

Matura 2013: Język polski. Przykładowy test - poziom...

Matura 2013: Język polski. Przykładowy test - poziom podstawowy [SPRAWDŹ SIĘ!]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Głos Wielkopolski

Katarzyna Sklepik

4Komentarze Prześlij Drukuj
Matura 2013 z języka polskiego na poziomie podstawowym - to pierwszy egzamin, do którego 7 maja przystąpią maturzyści. Z myślą o nich przygotowaliśmy test ćwiczeniowy, który pomoże im przygotować się do matury z języka polskiego.
Matura 2013: Język polski. Przykładowy test - poziom podstawowy [SPRAWDŹ SIĘ!]

(© Bartłomiej Wudtke)

WYNIKI MATUR 2013Egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym składa się z dwóch części. W pierwszej jest tekst, który uczniowie muszą przeczytać i rozwiązać zadania. W drugiej będą fragmenty tekstów i tematy wypracowań. Po ich analizie, maturzyści wybiorą jeden z napiszą wypracowanie.

MATURA 2013 Z JĘZYKA POLSKIEGO - POZIOM PODSTAWOWY - TU ZNAJDZIESZ ARKUSZE I ODPOWIEDZIJĘZYK POLSKI - TEST ĆWICZENIOWY - POZIOM PODSTAWOWY

Z PIŃSKA W ŚWIAT

1. Pogranicze, napisał Józef Tischner (1), dziwne rzeczy wyczynia z człowiekiem.
Może go zawężać albo poszerzać: "Żyjąc na granicy, można się stać człowiekiem ciasnym, zapatrzonym tylko w siebie samego. Ale będąc człowiekiem pogranicza, można się także poszerzyć, można mieć szerokie horyzonty. Można powiedzieć tak: kto głupi, a postawi się go blisko granicy, to zostanie jeszcze głupszy, a kto mądry i stanie blisko granicy, ten zobaczy wielkie horyzonty i wielki świat."

2. Inny filozof - Jan A. Kłoczowski - powiedział niedawno, że "mądry jest ten, kto posiada słowo i potrafi nim obdarować człowieka w chwili zabłąkania czy zagubienia drogi."

3. Człowiekiem pogranicza, przy ujściu Piny do Prypeci - w Pińsku - urodzonym jest Ryszard Kapuściński. A że od najmłodszych lat posiadał dar operowania słowem (już jako osiemnastolatek pracował w redakcji "Sztandaru Młodych"), i to słowem diagnozującym rzeczywistość i wskazującym ludziom ścieżki po niej biegnące, stał się dla współczesnych - w Polsce i daleko poza nią - mędrcem, filozofem, duchowym przewodnikiem, autorytetem, nauczycielem.

4. Jak żyć? Jaki będzie świat w XXI wieku? - pytają go ludzie zwyczajni, profesorowie najznakomitszych uniwersytetów i koronowane głowy. A ponieważ zobaczył on - człowiek pogranicza - wielkie horyzonty i wielki świat, jego odpowiedziom i jego prognozom się ufa, przyjmuje się je jako zobowiązanie, zadanie do wykonania. Zaiste, pogranicze dziwne rzeczy z człowiekiem wyczynia.

5. Ruszył więc nasz doktor honoris causa z Pińska w Polskę i w świat ("O każdej drodze lubię myśleć, że jest ona drogą bez końca, że biegnie dookoła świata. A wzięło się to stąd, że z mojego Pińska można było łódką dotrzeć do wszystkich oceanów. Wyruszając z małego drewnianego Pińska można opłynąć cały świat" - wyznaje w "Lapidariach"). Z jego dziennikarskich wojaży, liczących setki tysięcy kilometrów, rodziły się książki, którym - gdybym miał im nadać nazwę gatunkową - przypisałbym najchętniej miano reportaży filozoficznych, a których wzorcową, syntetyczną postacią są w ostatnich latach kolejne tomy przywołanych już "Lapidariów" (niech mnie znów wspierają wynurzenia autora: "Słabość dyskusji o gatunkach literackich. Że traktuje się je statycznie, jako formy niezmienne. Tymczasem gatunki przechodzą ewolucję, zmieniają się"; "Skoro reportaż -
w przeciwieństwie do literatury - pozbawia rzeczywistość wszelkich ozdób, jego nauki są i winny być bardziej znaczące. I skoro dociera do milionów nietkniętych przez literaturę, ma możliwości nieporównanie większe").

6. Budowa i tok myślowy wszystkich tych tekstów prowadzą prawie zawsze od szczegółów, przedstawionych z iście fotograficzną precyzją, do uogólniających sądów - kulturowych, cywilizacyjnych, socjologicznych, historiozoficznych.

7. Te pierwsze - budzą podziw dla umiejętności pochylenia się nad losem konkretnego człowieka, dla niezwykłego daru dostrzeżenia istotnego szczegółu w migotliwym pejzażu otaczających nas rzeczy i zjawisk. Czy na przykład opis funkcji afrykańskiego drzewa, synonimu życia na tamtym kontynencie, nie dał mi więcej niż lata nauki geografii w szkole i kilkadziesiąt przeczytanych książek? Czy nie dopiero ten opis nauczył mnie Afryki?


(1) Józef Tischner (1931-2000) - ksiądz, profesor, filozof.

1 3 4 5 »
Reklama
4

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

matura

+19 / -17

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Maciek (gość)  •

Arkusze z odp.maturas2013wstawkropkeweeblywstawkropkecom

odpowiedzi (0)

skomentuj

Przeciek

+14 / -16

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

CKE (gość)  •

Przeciek z CKE arkusz maturalny z jezyka polskiego 2013 tylko tutaj http://przeciekmatura2013.blogspot.com/

odpowiedzi (0)

skomentuj

akrusze

+22 / -19

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

as (gość)  •

http://arkuszematura2013.blogspot.com/ --> ciekawe arkusze ;D

skomentuj

xyz

+8 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

xyz (gość)  •

SKOŃCZ ZE SPAMEM CIULU !

odpowiedzi (0)

skomentuj
Reklama
Reklama