18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura międzynarodowa 2013: W Poznaniu egzamin zdawali uczniowie II LO [ZDJĘCIA]

AJ
Maturę międzynarodową w Poznaniu zdawali uczniowie II LO
Maturę międzynarodową w Poznaniu zdawali uczniowie II LO Fot. Waldemar Wylegalski
Licealiści, którzy marzą o studiach na zagranicznej uczelni przystąpili do egzaminów w ramach międzynarodowej matury. W czwartek zmierzyli się z językiem angielskim i ekonomią. Te same przedmioty na wyższym poziomie będą zdawać w piątek. W Poznaniu do międzynarodowej matury, jak w latach poprzednich, podeszli uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego. W piątek egzamin będą zdawać także uczniowie International School of Poznań.

Międzynarodową maturę zdecydowało się zdawać w tym roku 66 licealistów. Wszyscy, zdają sobie sprawę że międzynarodowe świadectwo otwiera im drzwi na każdą zagraniczną uczelnię. Dobrze wygląda także w CV.

- Nasi absolwenci są rozrzuceni po całym świecie. Uczniowie decydują się na studia w krajach europejskich, ale też Stanach Zjednoczonych czy Hong Kongu - mówi Małgorzata Dembska, dyrektorka II LO w Poznaniu. - Nie oznacza to jednak, że nie ma osób, które decydują się pozostać w kraju. Wielu decyduje się studiować medycynę, architekturę czy ekonomię - wylicza.

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej międzynarodową maturę zdają już od 10 lat. Pod względem wyników szkoła zajmuje pierwsze miejsce w kraju. W zeszłym roku dwoje uczniów II Liceum Ogólnokształcącego uzyskało najwyższą liczbę punktów. Dla Sebastiana Delecty matura międzynarodowa miała być przepustką na brytyjską uczelnię.

- Chciałbym pracować w przemyśle petrochemicznym - zwierzał się Sebastian podczas rozmowy z "Głosem" w lipcu zeszłego roku.

Jego koleżanka - Katarzyna Kubiak - zdecydowała się pozostać w kraju i studiować medycynę. Z naszych informacji wynika, że oboje odnieśli sukces.

Maturzyści, którzy zdecydowali się zdawać maturę międzynarodową, w ciągu najbliższych trzech tygodni staną przed kilkunastoma egzaminami z sześciu przedmiotów. Obowiązkowy jest język ojczysty, język obcy i matematyka.

Na świecie program matury międzynarodowej prowadzony jest przez ponad 2200 szkół w 125 krajach. WPolsce realizuje go 11 szkół publicznych i 17 niepublicznych. Dwie z nich znajdują się w Poznaniu.

W każdej ze szkół nauka trwa trzy lata. Programu IB - realizowany w całości w języku angielskim - przypada na drugą i trzecią klasę liceum. Uczeń wybiera po jednym przedmiocie z każdej z sześciu grup: język ojczysty/ kurs literatury w języku angielskim, j.angielski lub inny język obcy nowożytny, nauki społeczne, nauki eksperymentalne, matematyka i informatyka, przedmioty artystyczne.

Przyszły maturzysta musi wybrać trzy przedmioty na wyższym i trzy na niższym poziomie. Oprócz tego uczeń musi zaliczyć przedmiot teoria wiedzy (związany z filozofią nauczania) oraz przepracować 150 godz. na rzecz społeczeństwa. Ostatnim formalnym obowiązkiem przed egzaminem IB jest napisanie przez ucznia pracy dyplomowej z wybranego przedmiotu.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski