Za niezapłacone mandaty stracisz prawo jazdy

  Za niezapłacone mandaty stracisz prawo jazdy

  Paweł Mikos

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Parlamentarzyści szykują bicz na piratów drogowych. Zgodnie z ich propozycjami wysokość kary za przekroczenie prędkości przez kierowców może wkrótce wynieść nawet 1400 zł.
  Sejm przyjął zmiany w prawie o ruchu drogowym. Zakładają one m.in. zwiększenie wysokości mandatów za zbyt szybką jazdę oraz możliwość czasowego odbierania "prawka" osobom, które uchylają się od płacenia mandatów.

  Nowelizacja przewiduje, że w obszarze zabudowanym kierowca, który będzie jechał o 25 km/h za szybko niż pozwalają przepisy, zapłaci 300 zł. Nieco niższe stawki będą obowiązywały za przekroczenie prędkości poza terenem zabudowanym oraz na autostradach. - Przyczyni się to do poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach, na podobnej zasadzie jak choćby w Szwajcarii - przekonuje poseł Antoni Mężydło (PO) z sejmowej komisji infrastruktury.

  Innego zdanie są jednak sami kierowcy. - Znacznie mniej byłoby wypadków, gdyby wybudowano autostrady i naprawiono drogi już istniejące - replikuje Marek Nawrocki, zawodowy kierowca.
  Nowe przepisy najbardziej dotkną piratów drogowych. Jeśli ktoś przez pół roku uzbiera mandaty w kwocie powyżej 2,5 tys. złotych, będzie musiał płacić podwójną stawkę za każdy kolejny mandat. I tak przez 12 miesięcy.

  Oznacza to, że jeśli kierowca będzie w mieście jechał na przykład 100 km/h i radar "uwieczni" jego wyczyn, to zostanie ukarany mandatem w wysokości 1400 złotych.

  - Zaostrzenie i zróżnicowanie wysokości opłat za przekraczanie prędkości jest dobrym pomysłem - uważa Piotr Monkiewicz z Automobilklubu Wielkopolski.

  Zmiany mogą dotyczyć setek tysięcy Wielkopolan. Tylko w ubiegłym roku wielkopolska policja ponad 150 tysięcy razy karała mandatami lub upomnieniami kierowców za przekraczanie prędkości. Kiedy wejdą w życie nowe przepisy, skala tego problemu może być jeszcze większa. Obecnie bowiem jest stosunkowo mało radarów. Poza tym są one obsługiwane przez policjantów lub strażników miejskich. Po wejściu w życie ustawy wszystkie radary będą połączone z Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.

  To jednak nie wszystko. Znacznie łatwiej niż do tej pory będzie można też ustalić osobę odpowiedzialną za wykroczenie. Mandat zostanie bowiem wysłany do właściciela pojazdu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo