Miliony złotych idą na trzynastki

  Miliony złotych idą na trzynastki

  Tomasz Cylka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Do końca marca każdy pracownik budżetówki dostanie tzw. trzynastkę. Dodatkowa pensja wypłacana jest między innymi urzędnikom najwyższego szczebla, co budzi najwięcej emocji. Próby odebrania tego przywileju kończą się jednak niepowodzeniem.
  W Wielkopolsce średnio 10 tysięcy złotych "ekstra wypłaty" otrzymają na przykład wszyscy prezydenci miast, marszałkowie i starostowie z największych powiatów. Średnio po 8 tysięcy złotych odbiorą burmistrzowie i wójtowie oraz pozostali starostowie. Wysokość tej "nagrody" zależy od miesięcznej pensji. Odlicza się jedynie liczbę dni, jakie samorządowiec spędził na zwolnieniu lekarskim.  W całym regionie pójdzie na ten cel co najmniej 2,5 miliona złotych. Za tę kwotę można na przykład wybudować dwa boiska z programu "Orlik" albo wyremontować trzy drogi z tzw. schetynówek. W skali całego kraju szacowana kwota na trzynastki to ponad 30 milionów złotych.

  Ocena ekspertów jest jednoznaczna. Zdaniem ekonomisty Andrzeja Sadowskiego z Centrum im. Adama Smitha tego typu pensja powinna być premią za dobrze wykonaną pracę, a nie co roku naliczaną pensją.

  - Urzędnicy nie muszą się niczym wykazywać, a i tak dostają "trzynastkę" - podkreśla Andrzej Sadowski.

  - Nie można porównywać firmy prywatnej z administracją, gdzie płaca zależy od określonych widełek. "Trzynastka" w tym przypadku zastępuje premie - broni samorządowców Rudolf Borusiewicz, sekretarz Związku Powiatów Polskich.

  W 2004 roku Sejm zniósł "trzynastki" posłom i senatorom. Odebrał je też wójtom, burmistrzom, prezydentom, starostom i marszałkom województw. Jednak w ich obronie interweniował rzecznik praw obywatelskich.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  13-stka

  Marych (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 3

  Relikty PRL-u nadal się mają dobrze - nawet w kryzysie. Tak trzymać towarzysze.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Trzynastka wynika z bezczelnego zaniżenia pensji.

  wojtek1 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 5

  Jesliby pensje byłyby odpowiednie, to trzynastka jest nie potrzebna. I to tego stwierdzenia nie trzeba eksperta.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nowa www UM

  anka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

  http://www.umww.pl/web/menu//2/.html
  nowa strona Urzędu Marszałkowskiego :)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo