18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Na majówkę włączają miejskie fontanny [ZDJĘCIA]

Paweł Hałabuda
Fontanna przy al. Marcinkowskiego już działa
Fontanna przy al. Marcinkowskiego już działa Fot. Paweł Miecznik
Po długiej zimie z poznańskich fontann na majówkę tryśnie woda. Część z nich już działa, reszta zostanie uruchomiona w środę 1 maja. Po godzinie 20 zaświeci różnymi kolorami pływająca fontanna na jeziorze Malta.

- Nie mam informacji o jakichkolwiek przyczynach, dla których fontanny nie miałyby działać - zapewnia Małgorzata Sobieszczyk, kierownik Zarządu Zieleni Miejskiej w Poznaniu.

Tegoroczna, spóźniona wiosna opóźniła również włączenie miejskich fontann. Chociaż prognozy pogody na najbliższe dni upałów nie zapowiadają, na majówkę mają już działać wszystkie.

Zarząd Zieleni Miejskiej uruchomił już fontannę Prozerpina na Starym Rynku i tę w parku przed Operą. Woda płynie też z fontanny Kronthala na Al. K. Marcinkowskiego, fontanny na skwerze Zielone Ogródki im. Zbigniewa Zakrzewskiego i na placu Skłodowskiej-Curie na Wildzie.

Na 1 maja uruchomienie pływającej fontanny na Jeziorze Malta zaplanował Aquanet. Po godzinie 20 zaświeci się różnymi kolorami i będzie działać do października, od siódmej rano do północy.

Przypominamy najbardziej znane i lubiane fontanny w Poznaniu:

Fontanna przed Operą
Jedna z najpopularniejszych fontann w Poznaniu. Gdy tylko robi się ciepło i popłynie z niej woda, zachęca mieszkańców do wypoczynku w parku Adama Mickiewicza. Wyłączona, przyciąga amatorów deskorolek i rolkarzy.
Duży basen sadzawki z wysoko tryskającą fontanną założony został razem z parkiem w latach 1907-1910, później został przebudowany do obecnego kształtu.

Studzienka Kronthala (również Fontanna Lederera)
Ufundował ją Gustaw Kronthal w 1909 roku, a wykonał Hugo Lederer. Mieści się w osi centralnej u zbiegu Alei Marcinkowskiego i ul. 23 Lutego. Zdobią ja miedziane rzeźby chłopców na delfinach, skąd jej potoczna nazwa - fontanna z delfinami.

Fontanna Prozerpiny
Jedna z czterech fontann na Starym Rynku. Usytuowana przed ratuszem, wykonana została przez Augustyna Schöpsa w latach 1758-66. Barokowa, zdobiona jest w herb Poznania i płaskorzeźby przedstawiające cztery żywioły. Centralnie artysta umieścił rzeźbę ukazującą porwanie Prozerpiny przez władcę podziemi, Plutona.

Fontanna Apolla
Stworzona przez Mariana Koniecznego, przedstawia stojącego na cokole Apolla. Umiejscowiona na południowo-wschodniej części Starego Rynku, oddana do użytku została w 2002 roku.

Fontanna Marsa
Uruchomiona w 2005 roku jest najmłodszym wodotryskiem na Starym Rynku. Jej autorem jest Rafał Nowak. W XVII wieku na jej miejscu również stała fontanna, która zaopatrywała mieszkańców w wodę.

Fontanna Neptuna
Czwarta z fontann na Starym Rynku, również jak trzy pozostałe nawiązuje do mitologii. W basenie studzienki wznosi się rzeźba Neptuna, rzymskiego boga wód, odpowiednik greckiego Posejdona, boga mórz. Jest dziełem Adama Piaska i Marcina Sobczaka. Oddana do użytku w 2004 roku.

Studzienka Bamberki
Wykonana z kamienia, jest dziełem Józefa Wackerle z 1915 roku. Przy jej wykonaniu artyście pozowała bamberka - Józefa Gadymska z Winiar. Kilkukrotnie studzienka zmieniała miejsce, by ostatecznie stanąć na Starym Rynku między Wagą Miejską a ratuszem.

Fontanna na Malcie
Największa w Polsce pływająca instalacja tego typu, znajduje się w zachodniej części Jeziora Malta. Woda z fontanny może tryskać na wysokość 60 metrów i jest podświetlana dziewięcioma zmieniającymi się kolorami. Powstała w 2003 roku z okazji 750-lecia lokacji Poznania.

Fontanna Higiei
Ufundowana przez Edwarda Raczyńskiego wraz z wodociągami w 1841 roku, studzienka początkowo znajdowała się u zbiegu Al. Marcinkowskiego i 23 Lutego. Obecnie stoi na placu Wolności przed Biblioteką Raczyńskich. Zdobi ją posąg greckiej bogini zdrowia - Hygiei, zaprojektowany przez Alberta Wolfa.

Fontanna Wolności
Na stałe przed Euro 2012 osobiście otworzył ją prezydent miasta Ryszard Grobelny. Do fontanny można wejść. Zaprojektowali ją Agnieszka Stochaj i rzeźbiarz Rafał Nowak. Kosztowała 3 mln złotych i powstawała dwa lata. Stoi na placu Wolności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski