Prokuratura potwierdziła błąd

  Prokuratura potwierdziła błąd

  Małgorzata Linettej

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Pozwolenie na ekstradycję Henryka Stokłosy wystawione przez prokuraturę niemiecką w Celle zostało błędnie przetłumaczone - stwierdziła wczoraj Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga. Może to spowodować komplikacje w rozpoczęciu procesu byłego senatora.
  - Biegła, która wykonała to tłumaczenie, została przesłuchana i przyznała, że popełniła błąd - informuje Renata Mazur, rzecznik warszawskiej prokuratury. - Polegał on na stwierdzeniu, że prokuratura w Celle wyraża zgodę na stosowanie zasady specjalności, podczas gdy w oryginalnym dokumencie była mowa, iż takiej zgody nie ma.

  Oznacza to, że polscy prokuratorzy nie mieli prawa stawiać innych zarzutów niż te, które znalazły się w europejskim nakazie aresztowania. Prokurator Mazur podkreśla, że wymienione tam 22 zarzuty uległy tylko "kosmetycznym zmianom" i nie będą miały znaczącego wpływu na procedurę. Inaczej jest z zarzutami postawionymi w ubiegłym roku, już po zatrzymaniu Henryka Stokłosy. Aby mogły być umieszczone zgodnie z prawem w akcie oskarżenia, konieczna będzie zgoda na to niemieckiego sądu.

  - W najbliższych dniach o taką zgodę wystąpimy - zapewnia prokurator Renata Mazur. Nie chciała jednak podać szczegółów, jakiego charakteru są nowe zarzuty i jakich czynów dotyczą.

  Tymczasem Anna Stokłosa twierdzi, że warszawska prokuratura już na początku ubiegłego roku wiedziała, że w przetłumaczonym dokumencie jest błąd. Aby to potwierdzić, zleciła tłumaczenie innemu tłumaczowi przysięgłemu w marcu 2008 roku.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo