Majówka 2013: Wielkopolska i Poznań. Od tulipanów do...

Majówka 2013: Wielkopolska i Poznań. Od tulipanów do disco-polo

KAB, KOSTA, ŁOS, MAZ, SAGA, SDR

Głos Wielkopolski

Aktualizacja:

Głos Wielkopolski

Majówka 2013: Wielkopolska i Poznań. Od tulipanów do disco-polo
1/10
przejdź do galerii

Kamil Bednarek będzie gwiazdą imprezy 2 maja we Wrześni ©Łukasz Gdak

Koncerty gwiazd disco-polo i wielokulturowe biesiady. Muzyczne mini-festiwale oraz imprezy na cześć kwitnących magnolii i tulipanów. A może archeologiczne ciekawostki, tudzież zlot mercedesów? Prezentujemy zebrane przez naszych dziennikarzy propozycje wyjątkowo długi majowy weekend.
Września
1-3 maja

Co roku w pierwszych dniach maja na Wrzesiński Weekend Muzyczny zjeżdżają doskonale znani wykonawcy muzyczni, dobrani pod kątem różnych grup odbiorców.
W środę (1 maja, godzina 20.30) dla doświadczonych melomanów swe przeboje zaśpiewa weteran Krzysztof Krawczyk. Jego podróż przez historię polskiej muzyki rozrywkowej rozpoczęła się dokładnie 50 lat temu od występów z big-bitowymi Trubadurami, a od 1973 roku jako solista niemal zawsze trafiał w aktualne trendy, śpiewając piosenki popowe, rockowe, folkowe, żołnierskie, a nawet country, soul i melodie biesiadne: od "Parostatku" do "Bo jesteś ty".

W czwartek na wrzesińskim Rynku zagrają zwycięzcy telewizyjnych talent-show: "Must Be The Music" i "Mam talent". Młoda widownię rozrusza ją na początek (godzina 19.30) połączenie tanecznego folku, ska i rocka w wykonaniu grupy Enej. "Radio Hello", "Skrzydlate ręce", "Tak smakuje życie", "Lili" - te piosenki olsztynian poderwą tłumy. Będzie to dobra rozgrzewka przed koncertem Kamila Bednarka (godzina 21), najpopularniejszego dziś polskiego wykonawcy reggae.
Ostatni, piątkowy koncert powinien połączyć wszystkie pokolenia - o godzinie 20.30 rozpocznie występ Golec Orkiestra, zespół, dzięki któremu muzyka góralska trafiła w latach 90. na listy przebojów.

Września, Rynek


Swarzędz
1-3 maja

Józefinki to święto patrona Swarzędza Św. Józefa i zarazem wszystkich Józefów - imienników biblijnego cieśli. W tym roku organizatorzy akcentują wielokulturowość podpoznańskiej miejscowości, w której żyli obok siebie Polacy, Żydzi, Romowie, Niemcy i przedstawiciele innych narodowości. Stąd pomysł na dni tematyczne 1 maja to dzień biesiady żydowskiej, 2 maja -romskie, a 3 maja -góralskiej. Nie zabraknie też folkloru rodem z Bawarii oraz Wielkopolski.
Imprezy na swarzędzkim rynku rozpoczynać się będą już w południe. 1 maja najciekawsze punkty programu to spotkanie, wspólne zdjęcie Józefów i adekwatny poczęstunek (od godziny 16), a także - w ramach Biesiady Żydowskiej) koncert Chanajki Klezmer Band (18.00).
2 maja Biesiadę Romską z Cygańskim Teatrem Muzycznym Terno (godzina 19) poprzedzą występy swarzędzkich wykonawców, w tym lokalnej orkiestry dętej (17.30).
W piątek od godziny 10 swarzędzanie będą bawić się w grę miejską Mebloberek, której wyniki będą znane o 15.30. Koncert chórów Akord (Swarzędz) i Concordia (Ronnenberg) rozpocznie się o godzinie 17, zaś godzinę później na Biesiadę Góralską zaprosi Kapela Zwyk.

Swarzędz, Rynek

Lednica
1-3 maja

Od 1 do 3 maja na Ostrowie Lednickim w małym skansenie od godziny 10 do 18 odbywać się będzie majówka. Każdego dnia pod innym hasłem.
1 maja bohaterką dnia będzie czarownica. Zaplanowano na tę okoliczność dwa wykłady: "Wróżki, kapłanki zielarki - jednym słowem czarownice" oraz "Od chaty na kurzej łapce po 0-700 - czarownice dawniej i dziś". Uzupełni je panel dyskusyjny - "Czy polowanie na czarownice może się powtórzyć?"
Rozwinięciem tej części dnia będą zawody o tytuł Czarosprawnicy - zawody sprawnościowe polegające na wykonaniu wyznaczonych zadań: rzut żabą do kapelusza, podbijanie balona miotłą, lekcja latania na miotłach (slalom), narty, rozpoznawanie przedmiotów z zamkniętymi oczami, wędrówka parami z balonem… Będzie tez okazja własnoręcznie zrobić atrybuty wiedźm: księgę czarów, mikstury, kukły, makijaże… Aby podbić atmosferę zaplanowano także dwa konkursy: na najoryginalniejszy strój i czarci makijaż oraz "Mała Super Czarownica".
2 maja dzień pod hasłem "Książka - wrota wyobraźni". W programie dwa wykłady: "No Future book? Czy naprawdę kultura zmierza w tym kierunku?" oraz "Arcydzieła czy bestsellery? Po co sięgają współcześni czytelnicy". Z czytelnikami spotka się pisarka Sylwia Błach. Dla dzieci przygotowano konkursy na plakat zachęcający do czytania książek, zakładkę do książki, kiermasz wymiany książek…
3 maja najważniejsi będą bohaterowie baśni i gier. Na początek wykład "Mądrość baśni i mitów", a potem gry i zabawy dla całej rodziny.
Przez trzy dni wszystkim imprezom towarzyszyć będzie wiejski targ.

Lednogóra, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy - Dziekanowice 32


Piła
1-3 maja


Na pilską majówkę w położonym przy dwóch odnogach Gwdy Parku na Wyspie zjadą się dziś fani disco-polo. Magnesem będzie występ Tomasza Niecika, jednej z najbarwniejszych postaci tego nurtu muzycznego, śpiewającego głównie o paniach ("szalonych siedemnastkach", "czterech osiemnastkach" i "napalonych czterdziestkach"). Niecik na scenę wejdzie 1 maja o godzinie 20. Przed "królem disco" dzieci obejrzą spektakl Teatru Władca Lalek (17.00), miłośnicy żeglarstwa - chóru szantowego Cuxheaven (18.00), a w disco-polowy nastrój wprowadzi widzów Michał Gielniak (19.00).
2 maja scenę przejmą o godzinie 17 amatorzy karaoke, by o 19.00 oddać ją Nickowi Sincklerowi wokaliście amerykańskiemu wokaliście, który od 2007 roku mieszka w Polsce. Na 20.15 planowany jest występ gwiazdy wieczoru - grającego reggae z chrześcijańskim przekazem zespołu Propaganda Dei. W piątek program majówki wypełni koncert grającej przeróbki znanych przebojów grupy Baflo (godzina 19).

Piła, Park Na Wyspie (dojazd ul. Dąbrowskiego)

1 3 »

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Gorący temat

Wideo