Menu Region

Poznań: Wymień dowód osobisty zanim straci ważność! Potem...

Poznań: Wymień dowód osobisty zanim straci ważność! Potem będą kolejki [ZDJĘCIA]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Głos Wielkopolski

Bogna Kisiel

3Komentarze Prześlij Drukuj
Około 81 tysięcy poznaniaków powinno w tym roku wymienić dowody osobiste. Tak wynika z szacunków Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta. Dlatego nie należy czekać z wymianą. Unikniemy w ten sposób stania w kolejkach.

ZOBACZ: Nowy dowód osobisty 2015: Kiedy? Jak wyrobić, ile kosztuje? [WZÓR, DOKUMENTY]


- Przystępujemy do wymiany dowodów osobistych, które zostały wydane w 2003 r. - zapowiada Katarzyna Wilk, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich. - Ich właściciele powinni skontrolować, kiedy upływa termin ważności dokumentu.


Dyrektor K. Wilk przyznaje, że jeszcze nie wszystkie osoby, które otrzymały dowody w 2001 r. oraz 2002 r., wymieniły je na nowy, aktualny dokument. Nie oznacza to, że wymiana dotyczy wszystkich.

- Szczególnie apelujemy do osób starszych o sprawdzenie terminu ważności dowodu osobistego czy został on wydany na 10 lat, czy też na czas nieograniczony, by niepotrzebnie nie fatygowały się - podkreśla K. Wilk. I przypomina, że osoby, które w momencie składania wniosku o wydanie dowodu, miały ukończone 65 lat, wydawany jest on na czas nieoznaczony.

W pierwszym kwartale dokument tożsamości w poznańskim urzędzie wymieniło zaledwie 600 osób. To mało!

- A trzeba pamiętać, że robimy to nie tylko z powodu upływu terminu ważności - zaznacza K. Wilk. - Dowód traci ważność także w przypadku zmiany danych - nazwiska, adresu.

I nie ma znaczenia, czy nadal go posiadamy, ponieważ po trzech miesiącach z mocy prawa jest on unieważniany, nie możemy się nim posługiwać.

- Wiele osób przekonuje się o tym, gdy chce na przykład załatwić kredyt w banku i otrzymuje decyzję odmowną, ponieważ przedstawia nieważny dowód - mówi K. Wilk. - Warto też pamiętać przed wyjazdem na wakacje, że ubiegłego roku dzieci przekraczające granicę Polski, udające się do krajów Unii Europejskiej muszą mieć swój paszport lub dowód osobisty.

Dowody osobiste osobom, które nie są pełnoletnie, wydawane są na pięć lat.

Z tych powodów warto wcześniej pomyśleć o złożeniu wniosku o wydanie nowego dokumentu tożsamości. Tym bardziej, że jest ono bezpłatne.

- Należy to zrobić przynajmniej miesiąc przed upływem ważności, ponieważ tyle trwa procedura wydania nowego dowodu - tłumaczy K. Wilk.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano
3

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Gdzie wymienić ?

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ala (gość)  •

Wiele mówi się, ze można wymienić dowód w najbliższym urzędzie w gminie ale nie ma spisu gdzie to zrobić? Może mi ktoś powiedzieć mieszkam na Grunwaldzie na Oś Kopernika, gdzie najbliżej wymienić dowód ? 10 lat temu robiłam to na Libelta a teraz gdzie ?
Czy znowu musze jechac tak daleko ?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Polska to totalitarny kraj, niestety

+55 / -51

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Poznaniak (gość)  •

Dowód osobisty obowiązkowy w Polsce wprowadzili faszyści w czasie wojny. Po wojnie nakaz utrzymało państwo komunistyczne. Komuny już podobno nie ma, ale państwo lubi trzymać nadal obywateli "w kamaszach". W USA a nawet e Europie nie wszystkie kraje maja nakaz posiadania dowodu, gdyż nie popierają oni modelu społeczeństwa totalitarfnego! Ale cóż, Polacy przyzwyczaili się dawno do "kamaszy", szkoda....

odpowiedzi (0)

skomentuj

a za ile wymieniają ?

+66 / -51

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

MP (gość)  •

czy jest to wymiana darmowa, czy trzeba zapłacić ? bo jak płacić, to nie potrzebuję ... kredytów nie biorę :)

odpowiedzi (0)

skomentuj