Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Ogólniaki do likwidacji! - kolejne zmiany w poznańskiej oświacie

Anna Jarmuż
Licea ogólnokształcące w zespołach szkół mogą zostać zlikwidowane. Podobny los może spotkać inne "ogólniaki". Przyszedł czas na długo zapowiadaną reorganizację w sieci szkół ponadgimnazjalnych.
Licea ogólnokształcące w zespołach szkół mogą zostać zlikwidowane. Podobny los może spotkać inne "ogólniaki". Przyszedł czas na długo zapowiadaną reorganizację w sieci szkół ponadgimnazjalnych. archiwum polskapresse
Licea ogólnokształcące w zespołach szkół mogą zostać zlikwidowane. Podobny los może spotkać inne "ogólniaki". Przyszedł czas na długo zapowiadaną reorganizację w sieci szkół ponadgimnazjalnych.

Na czwartkowym posiedzeniu komisji oświaty Rady Miasta Poznania dyrektor Przemysław Foligowski przedstawił trzy koncepcje zmian w zakresie poznańskich szkół średnich. Wszystkie zakładają likwidację kilku liceów ogólnokształcących, przy jednoczesnym wzmocnieniu szkolnictwa zawodowego.

- Od wielu lat spada liczba uczniów, nie maleje jednak liczba liceów - tłumaczy Przemysław Foligowski, dyrektor wydziału oświaty Urzędu Miasta Poznania. - Podobnie będzie w latach kolejnych. W ciągu trzech lat liczba uczniów będzie systematycznie spadać. Potem nastąpi jedynie nieznaczny wzrost.

Urzędnicy przedstawili również liczby. Wynika z nich, że w roku szkolnym 2002/03 w Poznaniu było ponad 18 tys. licealistów. Dziś jest to trochę ponad 12 tys. Tymczasem liczba "ogólniaków" zmalała jedynie o 4 (37 w 2002 r., a 33 w 2013 r.). Z wyliczeń wynika też, że we wrześniu do pierwszych klas pójdzie 4156 licealistów. W kolejnych trzech latach będzie to już niecałe 4 tys.

- Wszystko zostało dokładnie przeanalizowane. Kierowaliśmy się jedynie faktami - zapewnia Dariusz Jaworski, zastępca prezydenta Poznania.

Urzędnicy zaprezentowali trzy modele.

Pierwszy zakłada likwidację części liceów w zespołach szkół. Jak podkreśla Przemysław Foligowski będą to te szkoły, które osiągają niskie wyniki nauczania i są dla miasta najbardziej kosztowne. Koncepcja ta zakłada likwidację (poprzez stopniowe wygaszanie naboru): LO nr 34 w Zespole Szkół Łączności (to jednak już teraz istnieje jedynie formalnie), LO nr 23 w Zespole Szkół Odzieżowych, LO nr 35 w Zespole Szkół Ogólnokształcących z Oddziałami Sportowymi, LO nr 19 w Zespole Szkół Licealno - Technicznych i LO nr 18 w Zespole Szkół Geodezycjno - Drogowych. W niektórych szkołach nastąpiłoby zmniejszenie liczby oddziałów - LO nr 29 w Zespole Szkół Mechanicznych oraz LO nr 31 w Zespole Szkół Technicznych. Zespoły szkół zawodowych, które będą miały problem z niedoborem miejsc w skutek likwidacji liceów mogą stać się centrami szkolenia zawodowego.

Drugi model zakłada, że likwidacji ulegną niektóre samodzielne "ogólniaki": 20, 25, 14, 33 i 15.

- Pozwoli to dopełnić pozostałe licea oraz licea w szkołach zawodowych - wyjaśnia Przemysław Foligowski.

W tym wypadku urzędnicy rozważają też możliwość stworzenia oferty "dokształcania zawodowego". Oznacza to, że uczeń, który ukończy liceum ogólnokształcące w szkole zawodowej będzie mógł odbyć tam również kurs zawodowy, zwiększający jego kwalifikacje.

Jest również model trzeci, który zakłada połączenie obu koncepcji.

Dyskusja o reorganizacji w sieci szkół ponadgimnazjalnych dopiero się rozpoczyna. Zdaniem radnych nie powinno się jednak zapominać, że szkoła to nie tylko wyniki, ale również aspekt społeczny.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES [email protected]!

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski