Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zespół Folklorystyczny Wielkopolanie: Mają już pół wieku! Koncerty jubileuszowe w Zamku

Marek Zaradniak
Podczas koncertów jubileuszowych Wielkopolanie pokażą stroje noszone przed laty w Poznaniu
Podczas koncertów jubileuszowych Wielkopolanie pokażą stroje noszone przed laty w Poznaniu Archiwum zespołu
Zespół Folklorystyczny Wielkopolanie działa już pół wieku. W sobotę podczas koncertów jubileuszowych zaprezentuje po raz pierwszy tańce wsi miejskich Poznania.

Wiwaty, przodki, walcerki czy wyrwasy tańczono na Ratajach, Górczynie, Jeżycach czy Dębcu na przełomie XIX i XX wieku, gdy te dzisiejsze dzielnice Poznania były wsiami. Folklor wsi miejskich Poznania zaprezentuje po raz pierwszy podczas sobotnich koncertów jubileuszowych świętujący półwiecze działalności Zespół Folklorystyczny Wielkopolanie.

Funkcjonujący pod auspicjami Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu zespół prezentował polskie tańce ludowe i narodowe w 52 krajach na pięciu kontynentach . W tym czasie sześciokrotnie okrążył kulę ziemską dając ponad 3 tysiące koncertów. Każdego roku zespół daje ponad 200 koncertów edukacyjnych.

Co zatańczą na jubileuszu? Na przykład wiwat - dynamiczny taniec na cześć kogoś kogo chcemy szczególnie uhonorować. Będą też przodki - tańce wolniejsze - oraz walcerki (odmiany walca) i wyrwasy (forma pomiędzy oberkiem a mazurem).

W programie sobotnich koncertów znajdą się także poznański podkoziołek, obrazek szlachecki "Wezmę ci ja żupan", tańce narodowe jak polonez czy mazur oraz ludowe tańce wielkopolskie z okolic Szamotuł, Krobi czy Domachowa, ale i z innych regionów Polski w tym m.in. ze Spisza czy ze Śląska.

Podczas koncertów zobaczymy też stroje noszone przez służbę pracującą w Poznaniu. Składały się one z elementów strojów z różnych stron Wielkopolski. Noszenie takiego stroju było nakazywane służbie przez panie domu, jak i przez księży. Chodziło o to, aby się wyróżniała, a poza tym kobiety pracujące na służbie nie zarabiały tak wiele, by mogły nadążać za modą miejską. Stroje ludowe na rzecz stroju miejskiego szybko porzucili też przyjeżdżający do pracy w Poznaniu mężczyźni.

Na sobotnich koncertach zobaczymy nie tylko Wielkopolan, ale też będący jego naturalnym zapleczem Dziecięcy Zespół Taneczny Cepelia Poznań. Zaprezentuje on pochodzący z okolic Kalisza obrazek "Chodzymy tu po dyngusie".

50 lat WIELKOPOLAN
Sala Wielka CK Zamek
(ul. Św. Marcin 80/82)
sobota 20.04,
godzina 12 i 18
bilety: 20 zł

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES [email protected]!

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski