Metropolis poczeka

  Metropolis poczeka

  Maciej Łosiak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Metropolis, centrum handlowo-rozrywkowo-rekreacyjne ma powstać w rejonie ulic Hetmańskiej, Dmowskiego i projektowanej Nowej Opolskiej. Od samego początku budowa kompleksu budzi wiele emocji.
  Inwestor, spółka Echo Investment z Kielc obiecuje, że obok centrum stanie nowoczesna hala sportowa na około 15 tysięcy miejsc. Miasto wynajmowałoby halę kilkanaście razy do roku: na duże imprezy sportowe, koncerty itd. Jednak koszty utrzymania obiektu byłyby w gestii inwestora. Rozwiązanie dla władz Poznania idealne. Całe przedsięwzięcia zaczyna się jednak znacznie odsuwać w czasie, a budowa hali może stanąć pod znakiem zapytania. Spółka z Kielc twierdzi jednak, że realizacja kompleksu nie jest zagrożona.

  - Centrum będzie miało około 250 tys. mkw. Program Metropolis to 300 sklepów, restauracje, kawiarnie i część rozrywkowa z kinem, kręgielnią i placem zabaw dla dzieci - mówi Wojciech Gepner z Echo Investment. - W planach mamy też budowę hali sportowej, duże centrum fitness i odnowy biologicznej. Obiekt będzie obsługiwany przez wielopoziomowy parking. Rozpoczęcie realizacji planujemy na 2010 rok, budowa potrwa około dwóch lat.

  Czy ten termin jest jednak realny? Wydaje się, że będzie to możliwe co najmniej za pięć lat. Echo Investment znalazło się bowiem w ścisłym finale konkursu ogłoszonego przez PKP na budowę nowoczesnego Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego (ZCK) na terenie wolnych torów, które zajmie obszar ponad 10 ha. Ma ono połączyć dworzec PKS, PKP i oraz linię Pestki. Znajdzie się tam miejsce na dużą sal ę konferencyjną, parkingi, hotel, galerię handlową i nowy dworzec kolejowy.

  Zwycięzcę tego konkursu poznamy w najbliższym czasie, a Echo Investment jest jednym z faworytów. Przedsięwzięcie jest ogromne. W dobie kryzysu trudno będzie zrealizować więc dwie tak potężne inwestycje jak Meteropolis i ZCK.

  - Dla terenu przy ulicy Hetmańskiej wciąż obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewidujący budowę galerii handlowej - wyjaśnia Andrzej Nowak, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta. - Jednak by powstał obiekt sportowy plan należy zmienić. Inwestor wnosi poprawki, proponuje rozpocząć prace budowlane etapami. Następuje znaczne spowolnienie całej procedury.

  Sprawa budowy nowej reprezentacyjnej hali sportowej na Łazarzu znana jest również radnym pracującym w Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki Rady Miasta Poznania.
  - Widziałem projekt hali sportowej planowanej w kompleksie handlowym na Łazarzu i muszę powiedzieć, że wzbudził on moje uznanie - mówi Maciej Przybylak, wiceprzewodniczący Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki. - Nie ulega wątpliwości, że taka hala byłaby bardzo potrzebna Poznaniowi.

  Radni wyrazili zgodę na procedurę zmiany planu zagospodarowania przestrzennego, aby dostosować go do potrzeb inwestora. - Niestety w tej chwili docierają do mnie nieoficjalne informacje, że inwestor rozważa możliwość wycofania się z budowy hali sportowej i nie jest też tajemnicą, że w związku z uwagami zgłaszanymi właśnie przez inwestora straciły impet prace nad planem w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej - dodaje Maciej Przybylak.

  - Nie chcę być złym prorokiem, ale wydaje się, że budowa tego obiektu stoi pod wielkim znakiem zapytania. Przy okazji chcę też przypomnieć, że na generalną modernizację czeka hala Arena i tutaj również prezydent miasta liczył na inwestora zewnętrznego. Oby ten projekt również nie został tylko na papierze.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Hala

  kibol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 9

  Nigdy nie zrozumiem prezia i jego urzędasów dlaczego w każdym (absolutnie KAZDYM) planie zagospodarowania dla takich centrum nie można wpisać koniecznego wybudowania w jakiejś części takich kolosów...rozwiń całość

  Nigdy nie zrozumiem prezia i jego urzędasów dlaczego w każdym (absolutnie KAZDYM) planie zagospodarowania dla takich centrum nie można wpisać koniecznego wybudowania w jakiejś części takich kolosów jak GAleria MALTA, Plaza, czy innych MAKRO czy innych ... wielkopowierzchniowych sklepów budowy czegoś dla mieszkańców z dziedziny kultury, sportu itp. Czerpią one z tego kolosalne zyski a miasto musi dla nich utrzymywać a czasem nawet budować (tego to zupełnie nie pojmuję) drogi. W zamian za zgodę na ich budowę obowiązkiem musi być świadczenie na rzecz miast i jego mieszkańców nie tylko wątpliwe płacenie podatków (patrz liczne zwolnienia czy wręcz dopłacania do niektórych inwestycji co jest praktykowanie jedynie w ubożuchen jełropie wschodniej. Może jakiś vice prezio na to odpowie dlacze włażą inwestorom bez mydła w pewnączęść ciałazwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo