Wszyscy wiedzieli i nikt nic nie zrobił?

  Wszyscy wiedzieli i nikt nic nie zrobił?

  Katarzyna Warszta

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Po wstrząsających relacjach kobiet, które uciekły bądź zostały wyrzucone z Domu dla Bezdomnych "Betlejemka" w Rostarzewie, ujawnionych na naszych łamach, posypały się doniesienia do prokuratury. Okazuje się jednak, że wiedza o tym, że coś złego się tam dzieje, była tajemnicą poliszynela.
  Co więcej, okazuje się również, że nie ma żadnych przepisów, które pozwalałyby na kontrolowanie takich placówek.

  - Obecnie nie ma opracowanych standardów usług dla placówek pomocy osobom bezdomnym - przyznaje Bożena Diaby, rzecznik prasowy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, któremu podlegają m.in. fundacje takie jak ta w Rostarzewie.

  Co więcej, tego rodzaju ośrodki dostają od tego ministerstwa nagrody - dostała je także w 2007 roku "Betlejemka" - wyłącznie na podstawie dokumentów.
  Teraz była minister pracy Joanna Kluzik-Rostkowska, za rządów której nagrodę przyznano, mówi po prostu: - To, że "Betlejemka" dostała nagrodę ministerstwa, świadczy o tym, że procedury, na podstawie których ta nagroda jest przyznawana, powinna natychmiast trafić do kosza.

  Pani minister ma nadzieję, że ośrodek w Rostarzewie zostanie natychmiast zamknięty.
  Uchybienia odkryliśmy także na niższym szczeblu. Pani Teresa, która została wyrzucona z ośrodka trzy lata temu, twierdzi, że poszła na skargę do ówczesnego starosty powiatu grodziskiego, jednak ten zażądał, by przyniosła podpisy pod skargą także innych mieszkanek.

  - O tym, że coś złego dzieje się w "Betlejemce", wiedzieli szefowie okolicznych OPS-ów i starostwo grodziskie. Już sam fakt, że te instytucje, z którymi współpracujemy na co dzień, odwracały się od problemu, powinien dać do myślenia - podkreśla Andrzej Hercog, dyrektor pobliskiego Domu dla Bezdomnych Pomocna Dłoń w Błońsku, posądzony przez prowadzącego "Betlejemkę" Wojciecha Michnikowskiego o zorganizowaną działalność przestępczą przeciwko niemu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo