Stracimy pieniądze rządu, ale zyskamy dotacje unijne

  Stracimy pieniądze rządu, ale zyskamy dotacje unijne

  Tomasz Cylka, Łukasz Cieśla

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Prawie 20 miliardów złotych oszczędności znalazł w budżecie rząd PO-PSL w związku z kryzysem gospodarczym. Połowa z tego to cięcia w resortach i województwach. Ile straci Wielkopolska? W naszym regionie jako pierwszy zacisnął pasek wojewoda wielkopolski Piotr Florek. Obciął 10 procent swojego budżetu, czyli około 160 mln zł.
  - Cięcia nie dotknęły tego, co najważniejsze dla mieszkańców, czyli pomocy społecznej. Nie zabraknie też pieniędzy na dożywianie dzieci w szkołach - podkreśla Tomasz Stube, rzecznik wojewody wielkopolskiego.

  Mniej pieniędzy dostanie między innymi straż pożarna. Nie będzie remontu budynku Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Na naprawę poczeka także... zepsuta winda. Sami pracownicy będą musieli rozliczać się na przykład z kserokopii dokumentów, poczekają także na nowy sprzęt komputerowy. Kto będzie następny?

  Wielkopolscy posłowie opozycji czarno widzą przyszłość i chcą się dowiedzieć, ile pieniędzy straci nasze województwo na inwestycje. Złożyli zapytania poselskie w każdym ministerstwie oprócz MSZ.
  - Nie możemy udawać, że cięcia nie dotkną Wielkopolski. Chcemy poznać konkretne wyliczenia, bo na razie nikt nam nie potrafi na to pytanie odpowiedzieć - mówi zdecydowanie poseł Jacek Tomczak (PiS), który w ciągu dwóch tygodni liczy na szczegółowe wyjaśnienia każdego z ministrów.

  Poseł najbardziej martwi się o drogę ekspresową numer 5, która jest strategiczna zwłaszcza w kontekście Euro 2012. Pod dużym znakiem zapytania stoi na przykład początek inwestycji na odcinku między Poznaniem a Gnieznem. Już wcześniej pojawiły się informacje, że urealnienie planów GDDKiA sprawi, że przed mistrzostwami nie będzie całej "piątki" z Poznania do Wrocławia. Potwierdził to minister infrastruktury Cezary Grabar-czyk. Jeden z odcinków w województwie dolnośląskim nie zostanie wybudowany na czas.

  - Liczę także na to, że rząd nie oszaleje i dotacja na stadion Lecha nie będzie zagrożona - podkreśla poseł.

  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo