Ofiary Dantera bez własności

  Ofiary Dantera bez własności

  Monika Kaczyńska, Maciej Roik

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Ci, którzy kupili mieszkania na poznańskim osiedlu Arkadia przy ul. Krauthofera tuż przed upadkiem firmy Danter, do którego doszło w 2003 roku do dziś nie mają aktów notarialnych. Choć zapłacili za mieszkania, ich właścicielem formalnie jest bank Pekao SA, dla którego nieruchomość była zabezpieczeniem nie spłaconego przez dewelopera kredytu.
  - Jesteśmy gotowi dopłacić i chcemy się z bankiem dogadać - mówi jeden z mieszkańców - ale od trzech lat Pekao nie odpowiada na nasze pisma.

  W takiej sytuacji jest 21 rodzin. Syndyk masy upadłościowej dawnego Dantera (później BDM Development) umywa ręce. Uważa, że żądania mieszkańców są bezzasadne. - Nikt z nich nie zapłacił za metr więcej niż 2500 zł - mówi Waldemar Bojarski - a realna wartość tych mieszkań w stanie deweloperskim to 5 tys. zł. Złakomili się na okazję i nie dopełnili formalności.

  - To nie była żadna okazja - twierdzi jeden z nabywców. - A do inwentaryzacji i wyceny mieszkań doszło dopiero w ubiegłym roku, oczywiste więc, że cena jest inna.

  Faktycznie na przełomie 2002 i 2003 roku, kiedy doszło do większości transakcji nowe mieszkanie w Poznaniu bez wykończenia można było kupić nawet poniżej 1800 zł za metr kwadratowy. Mimo to, oszukani przez upadłego dewelopera są gotowi do już zapłaconych pieniędzy dołożyć kolejne. - Od początku proponujemy bankowi po 500 zł za mkw. Jednak bank torpeduje wszelkie nasze działania - twierdzą.

  Rzecz w tym, że aby doszło na przykład do przeniesienia własności mieszkań, na tych, którzy za nie zapłacili musi się zgodzić rada wierzycieli. W tej zaś Pekao SA jako duży wierzyciel ma sporo do powiedzenia.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo