Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leki: przeterminowane jak i gdzie utylizować? czy i jak reklamować?

Milena Kochanowska
Przeterminowane leki zanieśmy do apteki i wrzućmy do specjalnego pojemnika
Przeterminowane leki zanieśmy do apteki i wrzućmy do specjalnego pojemnika Michał Pawlik
Czy lekarstwa możemy reklamować tak, jak każdy inny towar i na jakich zasadach? Czy leki można sprzedawać, jeśli nie ma się pozwolenia lub zwrócić te niepotrzebne do apteki?

1 Przeterminowane leki. Każdy lek ma określony okres ważności. Później przestaje działać, a czasami może nawet zaszkodzić. Farmaceutyków przeterminowanych nie wolno już stosować, ale wobec tego, jak się ich bezpiecznie pozbyć?
UWAGA! Nie możemy ich wyrzucać do śmieci – ze względu na bezpieczeństwo ludzi, zwierząt i zanieczyszczanie środowiska (na wysypiskach rozpuszczając się w glebie lub przedostając się do wód gruntowych powodują potencjalnie niebezpieczną sytuację dla naszego zdrowia). Nie można ich także wyrzucać do toalety, bo stosowane metody oczyszczania ścieków nie są odpowiednio do tego przystosowane.

2 Leki jak utylizować - w aptece Po przeglądzie domowej apteczki i zebraniu wszystkich leków po gwarancji, powinniśmy iść do apteki, która zdecydowała się takie leki odbierać. Będą tam specjalnie przystosowane pojemniki, do których można włożyć farmaceutyki, które później trafią do wyspecjalizowanej firmy, która je zutylizuje.

3 Leki jak utylizować - w punkcie zbierania odpadów. W Poznaniu przeterminowane leki można dostarczyć na Gratowisko lub do Gratowozu (harmonogram postojów znajdziesz na stronie internetowej www.odpady.poznan.pl). W innych miastach są również takie punkty.

4 Czy kupione leki możemy zwrócić? Niestety, nie. Produktów leczniczych i wyrobów medycznych wydanych w aptece nie możemy zwracać. Chyba że są obarczone wadą jakościową lub zostały wydane w niewłaściwy sposób. (art. 96 ust. 5 i 6 ustawy z 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne). Wada jakościowa to na przykład pokruszone tabletki. „Wydane w niewłaściwy sposób” zostaną na przykład wtedy, gdy farmaceuta źle odczyta receptę.

5 Leki przez internet. UWAGA! Nie mogą być tak sprzedawane leki wydawane z przepisu lekarza. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 26 marca 2015 r. w sprawie wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych, nie możemy już zwracać leków kupionych na odległość, o ile nie są wadliwe lub źle wydane, czyli podobnie jak w normalnej aptece. Apteka prowadząca sprzedaż wysyłkową powinna nas o tym poinformować.

6 Handel lekami. Odsprzedawanie leków jest niedozwolone. Dotyczy to tak sprzedaży z ręki do ręki, jak i sprzedaży przez internet. Za sprzedaż leku bez zezwolenia grozi nam grzywna, kara ograniczenia wolności albo jej pozbawienia do 2 lat (art. 124 ustawy Prawo farmaceutyczne).

7 Czy leki możemy reklamować?
Na przykład kupiliśmy lek w sprayu i okazało się, że on nie działa. Marek Radwański, powiatowy rzecznik konsumentów: Lekarstwo jest towarem i jak każdy towar podlega reklamacji. Jeśli stwierdzimy, że ma wadę, możemy zgłosić się do apteki i złożyć reklamację. Mamy prawo zażądać zwrotu zapłaconej ceny albo wymiany leku na właściwy. Pamiętajmy o dowodzie zakupu (paragonie, wydruku z terminala). Apteka nie może odsyłać nas do hurtowni czy producenta leku. Informacje wiszące w aptekach, o tym, że obowiązuje zakaz zwrotu leków, nie dotyczą reklamacji.

8 UWAGA! Pamiętajmy też o tym, żeby zawsze zajrzeć do pudełka z lekami, zwłaszcza kosztownymi. Jeśli farmaceuta zapomniał oznaczyć opakowania, z którego sprzedał na przykład 1 listek, po wyjściu z apteki mamy małe szanse na udowodnienie, że sprzedano nam niepełne opakowanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski