Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Stara Rzeźnia niszczeje i czeka na zagospodarowanie [ZDJĘCIA]

Maciej Roik
Budynki Starej Rzeźni przy ul. Garbary powstały pod koniec XIX wieku. Zostały zbudowane wg. projektu Felixa Moritza w związku z rozrastaniem się miasta i rosnącym zapotrzebowaniem na mięso jego mieszkańców. Ważna przyczyną, była również potrzeba zapewnienia odpowiednich warunków weterynaryjnych. Dzisiaj zniszczone w środku budynki czekają na zagospodarowanie. Kłopot jest jeden: wciąż nie ma planu miejscowego, który określałby co można tam zrobić.

Rzeźnia Miejska została otwarta 1 marca 1900 roku. W momencie jej otwarcia miała ona monopol na ubój zwierząt na terenie Poznania. Zakład był bardzo nowoczesny jak na swoje czasy. Na około 5,5 hektarowym terenie znajdowała się wytwórnia lodu, chłodnia i zamrażarnia. Oprócz tego działała tam solarnia skór, a także znajdowały się urządzenia do przerabiania odpadków z produkcji na mączkę kostną. Na teren rzeźni prowadziła bocznica kolejowa.

Zakład był wielokrotnie rozbudowywany. Najpierw w latach 1906-1908, a później również po II wojnie światowej. W latach 90. po założeniu spółki "Pozmeat" zakłady przeniesiono. Od tamtego czasu budynki nie są wykorzystywane.

Obecnie właścicielem budynków i wieczystym dzierżawcą gruntów na których stoją jest spółka Garbary. Jej przedstawiciele deklarują, że do końca roku powstanie koncepcja zagospodarowania. A zaraz po uchwaleniu planu miejscowego (być może w tym roku), teren będzie zagospodarowany.

- Złożyliśmy swoje propozycje do planu miejscowego i pracujemy nad koncepcją zagospodarowania - mówi Jacek Kinowski, prezes spółki.

Co może tam powstać? Z całą pewnością upadła koncepcja miasteczka nauki i biblioteki prawa (ta już powstała). Wciąż aktualny jest jednak pomysł budownictwa mieszkaniowego.

- Jest duży teren na którym mogą powstać wille miejskie - mówi Jacek Kinowski. - Co ze starymi budynkami? Mamy pewne pomysły, ale jest za wcześnie by o nich mówić.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski