Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ławica: Spadkobiercy chcą swojej własności, gruntów zamiennych lub 1,5 miliarda złotych

Krzysztof M. Kaźmierczak
Wojciech Lassota-Foksowicz na terenie Toru Poznań, części ziemi zabranej bezprawnie jego dziadkowi w okresie stalinowskim
Wojciech Lassota-Foksowicz na terenie Toru Poznań, części ziemi zabranej bezprawnie jego dziadkowi w okresie stalinowskim Grzegorz Dembiński
W piątkowym Głosie Wielkopolskim: Po siedemdziesięciu latach batalii prawnych największa prywatna nieruchomość w Poznaniu wróci do właścicieli. Chodzi o 182 hektary ziemi na Ławicy, na której znajduje się znaczna część lotniska (w tym pasa startowego) oraz cały Tor Poznań.

W okresie międzywojennym ziemie na podpoznańskiej wsi Ławica kupił Mateusz Foksowicz i przeznaczył je na budowę osiedla mieszkaniowego. Wydzielono 580 działek, ale realizację inwestycji uniemożliwiła wojna. Majątek przejęli niemieccy okupanci, a po wojnie łamiąc prawo zabrały go komunistyczne władze.

Foksowicz do końca życia starał się o odzyskanie ziemi. Starania te podjęli po zmianie ustroju Polski jego spadkobiercy. Trwające od 24 lat sądowo-urzędowe boje są na finalnym etapie.

Przedstawiamy nieznane dotąd okoliczności sprawy majątku na Ławicy. O nich oraz o przyszłości lotniska i Toru Poznań mówi w piątkowym "Głosie Wielkopolskim" wnuk przedwojennego właściciela, Wojciech Lassota-Foksowicz, przedstawiciel kilkunastu spadkobierców.

Do zobaczenia w kioskach!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski