Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lodołamacze 2015: Dla niepełnosprawnych łamią lody i walczą ze stereotypami

Joanna Labuda
Lodołamacze 2015: Dla niepełnosprawnych łamią lody i walczą ze stereotypami
Lodołamacze 2015: Dla niepełnosprawnych łamią lody i walczą ze stereotypami Waldemar Wylegalski
Za nami jubileuszowa edycja regionalnego wielkopolsko-lubuskiego konkursu Lodołamacze 2015. Już po raz dziesiąty wyróżniono tych, którzy nie siedzą ze złożonymi rękoma, ale aktywnie działają na rzecz niepełnosprawnych.

Walczą ze stereotypami, są wrażliwi społecznie, ofiarują pomoc, a przede wszystkim pracę osobom niepełnosprawnym. Tacy są Lodołamacze, czyli ludzie, firmy i instytucje, które angażują się w rozwiązywanie problemów ludzi cierpiących na różne dolegliwości i gwarantują im możliwość rozwoju zawodowego.

W tym roku I miejsce w kategorii zakład pracy chronionej otrzymało Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowe Postęp S.A. w Świebodzinie, które od wielu lat na terenie zakładu prowadzi warsztaty terapii zajęciowej dla swoich pracowników.

W kategorii otwarty rynek najlepsza okazała się firma Spinko z Leszna. Osoby niepełnosprawne ruchowo i umysłowo znajdują w niej zatrudnienie już od 65 lat, a dodatkowo dba o swoich byłych pracowników, którzy działają w kole Emerytów i Rencistów.

– Działamy w wymagającej branży motoryzacyjnej. Mimo to, ponad 30 procent naszej załogi stanowią osoby niepełnosprawne. Są oni tak samo wartościowymi pracownikami, jak osoby zdrowe – mówi dyrektor ds. produkcji z Spinko.

Pierwszą nagrodę w kategorii instytucja przyznano Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Rodzinie w Koninie.

Kapituła konkursowa wyróżniła także Super Lodołamacza, a także przyznała statuetkę Lodołamacz Specjalny. Pierwsza nagroda trafiła go Gorzowskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start“. Instytucja od wielu lat zapewnia rehabilitację osobom niepełnosprawnym przez sport. To dzięki zajęciom w „Starcie“ polscy zawodnicy przywieźli medale m.in. z paraolimpiady w Londynie.

Lodołamacz Specjalny trafił w ręce Barbary Kucharskiej, współzałożycielki i prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka w Swarzędzu. – Łamię lody od wielu lat. Cały ten czas kieruję się zasadą: Stajesz się odpowiedzialny, za to co oswoiłeś – mówi Barbara Kucharska.

Konkurs Lodołamacze dla pracodawców, którzy mogą pochwalić się szczególnymi osiągnięciami na rzecz niepełnosprawnych rokrocznie przyciąga coraz więcej firm. W 2006 roku wzięło w nim udział 201, w tym - już 414 pracodawców.

– Jesteśmy przyzwyczajeni, że pracodawcy kierują się głównie swoim interesem. Lodołamacze pokazują, że nie musi tak być. Obecność na polskim rynku firm otwartych na problemy niepełnosprawnych jest nieoceniona – mówi Barbara Pokorny, prezes Polskiej Organizacji dla Osób Niepełnosprawnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lodołamacze 2015: Dla niepełnosprawnych łamią lody i walczą ze stereotypami - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski