Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Weekend z Historią pod znakiem historii kobiet

Mikołaj Woźniak
Weekend z Historią pod znakiem historii kobiet
Weekend z Historią pod znakiem historii kobiet Łukasz Gdak
Od piątku do niedzieli poznaniacy wezmą udział w jubileuszowym X Weekendzie z Historią.

- Tegoroczną imprezę postanowiliśmy poświęcić kobietom dynastii Piastów - mówił Robert Mirzyński, dyrektor Centrum Turystki Kulturowej Trakt, prezentując szczegóły dziesiątej już edycji Weekendu z Historią.

Imprezę rozpocznie wydarzenie niezwykłe, ponieważ odbędzie się w zamkniętym na co dzień kościele Najświętszej Marii Panny na Ostrowie Tumskim. Usłyszymy tam koncert na fortepian, taśmy i głos muzyka Sebastiana Dembowskiego.

Dalsze atrakcje to już widowiska i pokazy tematycznie nawiązujące do roli kobiet w dynastii Piastów. Organizatorzy nie chcą się jednak skupiać tylko na Piastównach - damach dworu, ale także Piastkach, kobietach mieszkających w grodach, tworzących życie codzienne, ale nieobecnych na łamach historii.

- Kiedy myślimy o średniowieczu, przed oczami staje nam świat surowy i męski. My udowodnimy, że może być inaczej - przekonuje dyrektor Mirzyński.

Przygotowano więc cykl warsztatów, m.in. dziewiarskich, ceramicznych, zielarskich czy hafciarskich. Wchodzą one w skład najważniejszego projektu „Piastka - kobieta nieobecna”, autorstwa Magdaleny Swachy.

- Zaprezentujemy rolę kobiet na dwóch płaszczyznach - dworskiej i codziennej - obiecuje dr Maciej Moszyński, uczestniczący w przygotowaniu Weekendu z Historią.

Ciekawą atrakcją dla całych rodzin może być akcja plenerowa „Piastowska Dama Poszukiwana”. Jej uczestnicy będą mieli za zadanie odszukać w przestrzeni Bramy Poznania i Ostrowa Tumskiego dziesięć Piastówien. Pomogą im w tym wywiady prasowe, których udzieli każda z nich. Można więc będzie poznać historię w przystępnym i nowoczesnym języku.

Ciekawie zapowiada się również premiera perfum linii Piastówny - tworzonych tylko naturalnymi metodami i inspirowanych autentycznymi zapachami. Nie zbraknie więc kombinacji rzepaku z… wonią łąki.

Udział w większości atrakcji jest wolny. Na niektóre z nich należy posiadać bezpłatne wejściówki dostępne na stronie Bramy Poznania. Samo muzeum niedawno uhonorowane zostało kolejnymi dwoma wyróżnieniami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski