Drogo jak... w PTBS

  Drogo jak... w PTBS

  Bogna Kisiel, Beata Marcińczyk

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Zaledwie rok temu stawka czynszu w Poznańskim Towarzystwie Budownictwa Społecznego wynosiła 9,35 zł za metr kwadratowy. Od lipca wzrosła ona o 60 groszy. W ostatnich dniach lokatorzy zostali poinformowani o kolejnej, która wejdzie od maja. Trzeba będzie wówczas zapłacić 11,98 zł za metr kwadratowy. To wzrost o ponad 2 zł!
  - Zdziwiła mnie nie tylko wysokość podwyżki, ale przede wszystkim to, że między kolejnymi nie minął nawet rok - zauważa Tomasz Wejchowski, długoletni lokator PTBS-u.


  W dwóch pozostałych poznańskich TBS-ach stawki czynszu są niższe. W TBS Wielkopolska lokatorzy płacą 9,70 zł za mkw., a w TBS Nasz Dom - 9,60 zł. Ale i oni muszą się spodziewać wzrostu opłat, bo jak mówią w tych spółkach - podwyżki są co roku.
  Z pewnością na wysokość opłat wnoszonych przez mieszkańców wpływ ma kondycja finansowa poszczególnych spółek. Na ich lepszy wynik finansowy wpłynęły programy naprawcze, restrukturyzacja umów kredytowych i budowa mieszkań na sprzedaż .

  W najlepszej sytuacji jest TBS Wielkopolska, które od 2004 roku notuje dodatni wynik finansowy. Poprawiła się także sytuacja TBS Nasz Dom oraz PTBS. Wygląda jednak, że nie na tyle, by lokatorzy nie musieli aż tak słono płacić za zajmowane mieszkania. Ich zdaniem, jest jeszcze jedna przyczyna tych podwyżek.

  - Dyskutowaliśmy z sąsiadami na ten temat. Mamy wrażenie, że są one podyktowane tym, iż PTBS, zgodnie z umowami zawartymi przed dziesięcioma laty z lokatorami, oddał im partycypacje. Teraz więc musi to sobie zrekompensować - mówi Małgorzata Bednarska.
  Beata Kocięcka, dyrektor Biura Nadzoru Właścicielskiego Urzędu Miasta Poznania tłumaczy, że zarząd PTBS przedstawił zgromadzeniu wspólników kalkulację stawki czynszowej, która będzie obowiązywać od 1 maja. Ma ona jedynie zapewnić przychody na pokrycie kosztów ponoszonych przez spółkę.

  - Budynki PTBS należą do zdecydowanie najstarszych - wyjaśnia B. Kocięcka. - Powstały w końcówce lat 90. Potrzebne są większe remonty, przeprowadzenie robót dekarskich. Na ten cel potrzebne są fundusze. Budynki w pozostałych TBS-ach objęte są jeszcze umowami gwarancyjnymi. Inne są też warunki umów kredytowych, które zawarł PTBS. Koszty obsługi kredytów są wyższe.

  Dyrektor B. Kocięcka podkreśla, że stawka czynszu nie zawiera zysku spółki, a sam TBS nie ma możliwości pozyskania funduszy na remonty z innych źródeł.
  - Staraliśmy się chronić najemców, by podwyżki były na minimalnym poziomie - dodaje B. Kocięcka.

  To prawda, że maksymalnie stawka może wynieść 17,20 zł za mkw. Wzrósł bowiem wskaźnik wartości odtworze-niowej jednego mkw. Jednak dla lokatorów PTBS, to małe pocieszenie.
  - Większość z nas to ludzie z rodzinami, przeciętnie zarabiający. Już obawiamy się podwyżek cen wody i energii elektrycznej. Podwyżka czynszu zepchnie nas chyba na skraj ubóstwa - żali się Anna Kamińska.

  Ci z TBS-ów zazdrośnie spoglądają na tych z mieszkań komunalnych, choć i tam od grudnia wzrosły czynsze.
  - Najwyższa stawka czynszu to 9,70 zł za metr kwadratowy. Najniższa to 4,90 zł. W lokalach socjalnych lokatorzy płacą 2,45 - tłumaczy Magdalena Gościńska, rzecznik ZKZL.
  Podwyżki zapowiadają też spółdzielnie, jednak nie tak dotkliwe.

  - W latach 90. powstawało osiedle Stare Żegrze. Obecna stawka eksploatacji i utrzymania lokali mieszkalnych to 3,86 złotych. Rozesłaliśmy już informację do mieszkańców, że od kwietnia wzrośnie ona do 4,04 złotego - wyjaśnia Iwona Ossowska, specjalista PR SM Osiedle Młodych.
  Takich podwyżek, jak w TBS-ach nie zafundowali w ciągu roku nawet prywatni właściciele kamienic swoim lokatorom.

  - Nasz zarządca już wręczył nam pisma i uspokoił, że podwyżek czynszu nie przewiduje, bo wie, że w górę poszły inne media. Płacimy 17 złotych za metr kwadratowy - mówi Lidia Karkocha, która wynajmuje mieszkanie w kamienicy od prywatnego właściciela.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PODWYŻKI PTBS?

  Gośka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 19

  Jak można przyjąć wyjaśnienie PTBS Sp.z o.o., że podwyżka czynszu podyktowana jest głównie kosztami na cele remontowe? Budynki przy ul.Piaskowej i Szyperskiej mają zaledwie kilka lat. Budynki przy...rozwiń całość

  Jak można przyjąć wyjaśnienie PTBS Sp.z o.o., że podwyżka czynszu podyktowana jest głównie kosztami na cele remontowe? Budynki przy ul.Piaskowej i Szyperskiej mają zaledwie kilka lat. Budynki przy Szyperskiej zostały oddane do użytkowania zaledwie dwa lata temu (dokładnie w lutym 2007r.!), w piwnicy i garażu od kilku miesięcy jest już grzyb na ścianach, śmierdzi stęchlizną, co jakiś czas ekipy rozkopują i zrywają kostkę brukową, żeby zabezpieczać zewnętrzną elewację budynku. Po większych ulewach na ścianach budynku pojawiają się kolejne zacieki, windy przestają działać. I TO NAZYWANE JEST BIEŻĄCYMI NIEZBĘDNYMI REMONTAMI? Czyli koszty te w najprostszy sposób przerzucone zostają na lokatorów. Gdzie gwarancje? Przecież ktoś dokonał odbioru technicznego budynku. Dlaczego 10-letnie budynki PTBS są traktowane na równi z budynkami nowymi? Argument dotyczący kredytów też dosyć mierny, stopy procentowe lecą w dół, zatem i raty kredytowe się zmniejszają. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo