Menu Region

Poznań: PEKA zamiast KOMkarty od maja. Rozpoczyna się...

Poznań: PEKA zamiast KOMkarty od maja. Rozpoczyna się rewolucja!

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Głos Wielkopolski

Maciej Roik

24Komentarze Prześlij Drukuj
Poznań: PEKA zamiast KOMkarty od maja. Rozpoczyna się rewolucja! Poznań: PEKA zamiast KOMkarty od maja. Rozpoczyna się rewolucja!

Według założeń PEKA ma w przyszłości także umożliwiać płacenia za strefę parkingową (© Fot. Paweł Miecznik)

Tylko do 15 maja można doładować KOMkartę na 6, 9, 10 i 12 miesięcy. A do 15 czerwca na 3 miesiące. Jeśli ktoś zdecyduje się to zrobić później, będzie musiał mieć wyrobioną kartę PEKA. Według roboczej wersji, od lipca takie samo rozwiązanie miało zostać wprowadzone w kontekście biletów 30-dniowych. W czwartek, w obawie przed zarzutami o zbyt późne poinformowanie o nowych zasadach pasażerów, ZTM wycofał się z pomysłu.
W środę pracownikom punktów sprzedaży biletów w całym Poznaniu przekazano pismo w którym poinformowano ich o sposobie i terminach przechodzenia z KOMkarty na kartę PEKA. Zgodnie z jego treścią, sprzedawcy instruowali pasażerów, że tylko do 1 maja na KOMkartę można doładowywać bilety długookresowe (na 6,9,10,12 miesięcy), a do 1 czerwca bilety 3-miesięczne. W czwartek Zarząd Transportu Miejskiego zdecydował jednak o przesunięciu terminu o 14 dni.


- Nie chcemy się narazić UOKiK, który mógłby nam zarzucić zbyt późne poinformowanie o zamianach pasażerów - tłumaczy Tadeusz Szkudlarz, pełnomocnik ZTM ds. Poznańskiej Elektronicznej Karty Aglomeracyjnej (PEKA). - Dlatego choć informacja już trafiła do pracowników, zdecydowaliśmy się na jej zmianę. Równocześnie wycofaliśmy się z wstępnego harmonogramu wymiany kart dla osób korzystających z biletów 30-dniowych. Zostanie on ustalony do końca miesiąca.

Na razie na starych zasadach wciąż będą sprzedawane bilety okresowe na Elektroniczne Legitymacje Studenckich oraz KOMkartay dla dzieci do 13 lat.

To nie znaczy, że z wymianą warto czekać. Jeśli ktoś nie zdecyduje się na zrobienie tego przez internet, musi się liczyć ze sporymi kolejkami w punktach sprzedaży ZTM. Powód?

Jak zapewnia Zarząd, do tej pory wydano 70 tysięcy kart PEKA. Tymczasem w Poznaniu na KOMkartach jeździ ponad 150 tysięcy pasażerów! To oznacza, że przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy osób w najbliższym czasie będzie musiało zdecydować się na wymianę (trwa około dwa tygodnie). Jeśli ktoś nie zdąży, będzie mógł zapomnieć o kupieniu biletu długookresowego.

Wyrobienie karty PEKA jest bezpłatne. Dokładnie jak w przypadku jej poprzedniczki, dopiero w razie zgubienia, za duplikat trzeba będzie zapłacić 16 złotych.

Co oprócz możliwości kupienia liniówki czy sieciówki daje dzisiaj mieszkańcom PEKA? Na razie nic. Jej kolejne funkcje będą uruchamiane w przyszłym roku. I tak według planów w styczniu we wszystkich pojazdach komunikacji miejskiej mają być zamontowane urządzenia do "kasowania" PEKI. Dzięki temu, po uprzednim wpłaceniu pieniędzy na indywidualne konto, będzie można płacić za przejazd faktycznie pokonanego odcinka (od jednego przystanku zaczynając).

PEKA ma też umożliwić m.in. płacenie za strefę parkowania oraz przejazd autobusami podmiejskich przewoźników.

Mój Reporter

Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
Zastanawiasz się gdzie zjesz najsmaczniejsze lody?
Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

Dane kontaktowe

Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego Reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

Oświadczenia:

Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.
24

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

słynna peka

+8 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Gosia (gość)  •

co to za oszołomstwo to wymyśliło następne pieniądze wyrzucowne w błoto

odpowiedzi (0)

skomentuj

PEKA

+12 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kps (gość)  •

Teraz ZTM będzie wiedział prawie wszystko skąd dokąd i czy kożystasz częściej z tramwaju czy autobusu będą mieli twoją fotkę i dane osobowe > imię nazwisko i może coś jeszcze > prostackie "szpiegowanie " klienta korzystającego z komunikacji miejskiej.. a kasiora napewno będzie więkrza do wydania z karty PEKA przy korzystaniu z tej samej trasy na sieciówce KOMKARCIE ...już sobie policzyłem...

odpowiedzi (0)

skomentuj

PEKA

+17 / -10

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

scorpio pz (gość)  •

Podobno pasazerowie na korzystający z PEKI zaoszczędzą ?! totalne kłamstwo .skoro mamy zaoszczędzić czyli więcej kasy zostanie nam w "kieszeni"to znaczy że MPK czy ZTM stracą na tym !!! będą miały mniejszewpływy do swojej kasy oby tak się stało .ja w kazdym razie mam już rower i to solidny do końca pażdziernika przy sprzyjającej pogodzie MPK i ZTM na mnie i na wielu innych już nie zarobi ...Podziękować za idiotyczne pomysły z biletami komunikacji miejskiej które co roku się pojawiają ... obyście za póżno nie zrozumieli jaki błąd popełniacie ....

odpowiedzi (0)

skomentuj

Jakie kategorie biletów będą dostępne?

+19 / -15

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

B.D. (gość)  •

Czy ktoś wie, jakie będą kategorie biletów miesięcznych. Na razie widziałam tylko informację o 14- i 365-dniowych sieciówkach! Mam liniówkę na 6 przystanków i nie chcę płacić za niepotrzebną mi sieciówkę, która jest znacznie droższa!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

PEKA

+19 / -15

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

pasażer 2013 (gość)  •

następne pienądze idące w błoto,inowacje ZTM tam to dopiero są mysliciele!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Ekspert

+44 / -35

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ekspert (gość)  •

KOMkarta jest wymianiana ze względu na zmianę technologii w sprzedaży biletów. To karta sprzed ponad 10 lat. Chyba każdy się zgodzi, że świat trochę poszedł do przodu w tym czasie.

skomentuj

peka

+31 / -34

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

k (gość)  •

Panie drogi ekspercie... Pytanie kto na tzw. zmianie technologii w sprzedaży biletów zarobi? Miasto chce dokoptować 400tys mieszkańców, gdyż dostało na ten projekt dofinansowanie. Gdy będzie mniej ludzi chętnych do posiadania takiej kart grube miliony przepadną... A jak to wyegzekwować? Bardzo proste... zmusić, wprowadzić jakiś poraniony projekt (jak np. biletomaty, które w większości nie działają, zawieszają się itd) i pokazać ludziom w jakim to nowoczesnych mieście żyjemy, nawet jeśli ludzie są przeciwni i nie koniecznie chcą by ich każdy przejazd komunikacją miejską był rejestrowany, zdobywając wiedzę o tym gdzie, na jak długo, ile razy jedziemy. Totalna inwigilacja pod przykrywką super nowoczesnej technologii!

odpowiedzi (0)

skomentuj

PEKA

+76 / -59

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

J.K (gość)  •

Nasuwa się jeszcze jedno pytanie-po jakie licho mam wymieniać KOMkarte skoro służy mi tylko wyłącznie jako sieciówka-może wypowie się jakiś expert z ZTM bo ja w tej zamianie sensu żadnego nie widzę, widzę zato coś innego...

skomentuj

JK

+13 / -15

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

PEKA (gość)  •

A po co banki co 2-3 lata wymieniają karty do bankomatów jak one mi służą tylko do wypłacania pieniędzy?

odpowiedzi (0)

skomentuj

PEKA

+26 / -13

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

J.K (gość)  •

Banki na wymianie kart zarabiają -proste?.Proste.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Regulamin PEKA

+21 / -23

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

W (gość)  •

Czy ktoś wie gdzie można przeczytać regulamin korzystania z PEKA? Żeby złożyć wniosek o PEKę przez internet trzeba zaakceptować regulamin, chociaż strona ta go nie udostępnia.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Rewolucja... Na miarę roku 1984

+38 / -17

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

... (gość)  •

Rewolucja...?
Poprzez wprowadzanie kart, które już teraz nie są bezpieczne...

Pasażerka ZTM: wlepili mi karę, chociaż miałam bilet!
"...okazało się, że trzymiesięczny bilet był załadowany na legitymacji studenckiej..."

http://poznan.gazeta.pl/poznan/1,36037,13283884,Pasazerka_ZTM__wlepili_mi_kare__chociaz_mialam_bilet_.html

Ładują karty miejskie na lewo. Kwartalny za 50 zł
"...aby to zrobić, trzeba mieć telefon komórkowy z tzw. modułem NFC, który umożliwia m.in. płacenie zbliżeniowo za pomocą telefonu..."

http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34889,13688294,Laduja_karty_miejskie_na_lewo__Kwartalny_za_50_zl.html#TRrelSST

I oczywiście, należy pamiętać, że ta "rewolucja" czyli wprowadzenie kart "PEKA" ma sprawić, że każdy będzie identyfikowany po wejściu do pojazdu, zostanie też zarejestrowane skąd... i dokąd jechał... Z czasem w systemie komputerowym, zostanie utworzona trasa, zwyczaje... miejsca które odwiedza, w których bywa... Konkretny, znany z imienia i nazwiska oraz wizerunku (utrwalonego systemem kamer miejskich oraz tych w pojazdach komunikacji zbiorowej) mieszkaniec...
A później, wszystko to ma być spięte w jedno, z pomocą systemu INDECT

http://www.indect-project.eu
http://pl.wikipedia.org/wiki/INDECT

który da pełen obraz życia... mieszkańca Poznania... Polaka...
Taka to rewolucja, na miarę Nineteen Eighty-Four (Rok 1984) George’a Orwella

http://pl.wikipedia.org/wiki/Rok_1984

odpowiedzi (0)

skomentuj

PEKA

+15 / -35

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

J.K (gość)  •

Wszystko wygląda na to,że opłaty za przejazd będą znowu wyższe,będzie to wprowadzone po cichu.Nigdzie niema informacji jakie będą koszty przejazdu.Wszystko aby nam się żyło lepiej.

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 »