Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Jak ożywić stare koryto Warty i Chwaliszewo? Odpowiedzi poszukają w grze

Karolina Koziolek
Jan Zujewicz uważa, że warsztaty pomogą znaleźć pomysł na zagospodarowanie starego koryta Warty
Jan Zujewicz uważa, że warsztaty pomogą znaleźć pomysł na zagospodarowanie starego koryta Warty Fot. Paweł Miecznik
Gra Miasto Przyszłości ma pomóc Poznaniowi znaleźć pomysł na zagospodarowanie starego koryta Warty i Chwaliszewa. Wezmą w niej udział mieszkańcy, osiedlowi radni, urzędnicy, architekci oraz członkowie stowarzyszeń związanych z Chwaliszewem. Dziś (w czwartek 11 kwietnia) w pawilonie Nowej Gazowni pod hasłem "Re-wita Stare Koryto II" rozpoczynają się dwudniowe warsztaty, które mają wyłonić konkretne pomysły na to, jak ożywić Chwaliszewo.

- Miasto ma plany, aby kiedyś stare koryto odkopać. Nie czarujmy się, to nie nastąpi tak szybko. Póki co trzeba znaleźć pomysł na to jak wykorzystać ten teren. Tym bardziej, że stare koryto w końcu zyskało zarządców - mówi Jarzy Ruciński ze Stowarzyszenia Chwaliszewo, które jest jednym z organizatorów warsztatów.

Mają one charakter gry miejskiej. Około 40 uczestników zostanie podzielonych na pięć zespołów po sześć osób. W każdym zespole ma znaleźć się ekspert (np. urbanista, architekt), urzędnik, radny, mieszkaniec, społecznik. - To dobra metoda łącząca ludzi, których interesy często się ścierają - zaznacza Monika Komorowska, która będzie prowadziła warsztaty metodą Future City Game. - Grę rozpoczniemy od wizji lokalnej, potem będzie szczegółowa analiza problemów stojących przed mieszkańcami, urzędnikami, czy instytucjami. Całość zakończy burza mózgów - zapowiada.

Uczestnicy będą pracować m. in. na projektach studentów Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, którzy w 2010 r. brali udział w praktykach w starym korycie Warty. Efektem ma być szereg wytycznych dla rozwoju terenu. - Zebrany materiał ma być na tyle szczegółowy by pomóc w tworzeniu konkretnych projektów urbanistycznych - mówi Monika Komorowska.

- Wśród mieszkańców jest zgoda, że ten zaniedbany obecnie teren powinien pełnić funkcję rekreacyjną. Chcemy znaleźć odpowiedź na pytanie jak ma wyglądać konkretnie - mówi Jan Zujewicz, radny ze Starego Miasta, który zamierza wziąć udział w warsztatach. - Teren powinien połączyć interesy turystów i mieszkańców. Mieć place zabaw, ale też miejsca wypoczynku - dodaje.

Wyniki Future City Game zostaną opublikowane na stronach Urzędu Miasta. - Podobne warsztaty organizowaliśmy już w Poznaniu wielokrotnie. przyniosły wymierne rezultaty. W ich wyniku wdrożony został m. in. program odnowy podwórek, projekt "Zielono mi" dotyczące rewitalizacji skwerów - wymienia Mieszko Ladorski z UMP.

Jeśli chodzi o samo stare koryto podobne warsztaty odbyły się dwa lata temu. Niewiele zmieniły. - Miały one jednak inny cel. Wcześniej chodziło o wizje, teraz o konkrety - przekonuje Ladorski.

Przypomnijmy, że w tym roku Rada Osiedla SM przeznaczyła na rewitalizację Chwaliszewa 200 tys. zł., to jedna czwarta jej budżetu.Pieniądze zostaną przeznaczone na zieleń wokół pawilonu Nowej Gazowni, ławki i schody przy moście Bolesława Chrobrego.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski