Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rodziny wielodzietne: karta dużej rodziny. Sprawdź czy ci się należy!

Milena Kochanowska
Rodziny wielodzietne: karta dużej rodziny. Na pytania o pomoc dla rodzin wielodzietnych odpowiada Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń
Rodziny wielodzietne: karta dużej rodziny. Na pytania o pomoc dla rodzin wielodzietnych odpowiada Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń Piotr Jasiczek
Rodziny wielodzietne: karta dużej rodziny. Na pytania o pomoc dla rodzin wielodzietnych odpowiada Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń

Słyszałam, że w Poznaniu można ubiegać się o przyznanie Karty Rodziny Dużej. Kto może się o nią starać?
Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń: Karta skierowana jest do rodzin wielodzietnych, rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka, placówek opiekuńczo-wychowawczych o charakterze rodzinnym, o ile mają wspólne gospodarstwo domowe z minimum trojgiem dzieci.

Do czego upoważnia taka karta?
Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń: Karta uprawnia do korzystania z ulg i zniżek w miejskich instytucjach kultury, ośrodkach sportowo-rekreacyjnych, warsztatach i zajęciach organizowanych przez Miasto Poznań oraz partnerów prywatnych, którzy wyrazili zgodę na udział w projekcie. Aktualny katalog ulg i zwolnień jest publikowany na stronie internetowej www.poznan.pl oraz dostępny w: Punkcie Obsługi Klienta UMP - pl. Kolegiacki 17, Punkcie Podawczym Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP - ul. 3 Maja 46, Punkcie Obsługi Klienta PCŚ - ul. Wszystkich Świętych 1.

Kto może złożyć wniosek o wydanie karty?
Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń: Wniosek może złożyć rodzic dziecka, pełnoletni członek rodziny, opiekun prawny dziecka, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka, tworząca rodzinę zastępczą lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego, zarówno wobec swoich podopiecznych, jak i swoich dzieci.

**

Karta przeznaczona jest dla rodzin mieszkających i zameldowanych, także tymczasowo, na terenie Poznania

**

Gdzie można złożyć wniosek o wydanie karty?
Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń: Wniosek w formie papierowej można pobrać i złożyć w Poznańskim Centrum Świadczeń przy ul. Wszystkich Świętych 1 lub pobrać i wypełnić wniosek w formie elektronicznej na stronie internetowej www.pcs-poznan.pl.

Czy miejsce zamieszkania i zameldowania ma znaczenie przy rozpatrywaniu wniosku o wydanie Karty Rodziny Dużej?
Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń: Tak. Karta przeznaczona jest dla rodzin mieszkających i zameldowanych, także tymczasowo, na terenie Poznania.


Czy jeżeli w trakcie okresu na jaki została przyznana karta nastąpią zmiany w sytuacji mojej rodziny muszę to zgłosić do PCŚ?

Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń: Nie. Karta wydawana jest dla osób, które na dzień składania wniosku spełniają kryteria do jej przyznania. Zmiany jakie nastąpią po jej wydaniu nie mają wpływu na uprawnienia.

Czy przyznanie karty uzależnione jest od dochodu rodziny?
Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń: Nie. Karta przyznawana jest niezależnie od sytuacji materialnej rodziny.

Na jaki okres przyznawana jest karta?
Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń: Obecnie karta przyznawana jest do 31 marca 2015 r.

Czy z ulg objętych kartą może korzystać tylko cała rodzina, czy również poszczególni jej członkowie?
Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń: Karta wydawana jest imiennie dla każdej osoby w rodzinie. Z ulg może więc korzystać cała rodzina, ale także poszczególni jej członkowie.

W jakim terminie otrzymam taka kartę?
Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń: Karta wydawana będzie w ciągu 60 dni od dnia złożenia wniosku. O terminie odbioru osoba wnioskująca zostanie poinformowana telefonicznie lub drogą elektroniczną.

Jakie dokumenty należy zebrać aby ubiegać się o wydanie karty?
Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń: W przypadku dzieci powyżej 18 roku życia trzeba mieć zaświadczenie lub oświadczenie potwierdzające kontynuowanie nauki. Rodziny zastępcze muszą mieć kserokopię postanowienia sądu o ustanowieniu rodziny zastępczej oraz dokument potwierdzający datę umieszczenia dziecka w tej rodzinie. W przypadku rodzinnego domu dziecka lub placówki opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego należy dołączyć do wniosku kserokopię postanowienia sądu o umieszczeniu dziecka w rodzinnym domu dziecka oraz dokument potwierdzający datę umieszczenia tam dziecka. Opiekun prawny przedstawia kserokopię postanowienia sądu o ustanowieniu opieki prawnej nad dzieckiem, a w przypadku osoby niepełnosprawnej powyżej 24 roku życia - kserokopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności oraz dokument potwierdzający okres wydłużenia czasu nauki.


Czy wydanie Karty uzależnione jest od wieku dziecka i kontynuowania przez nie nauki?

Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń: Karta wydawana jest do 18 roku życia niezależnie od kontynuowania przez dziecko nauki. Dla dzieci powyżej 18 roku życia wymagane jest przedstawienie zaświadczenia lub oświadczenia, że się uczą. Maksymalnie karta wydawana jest do ukończeni 24 lub 26 roku życia - w przypadku dziecka niepełnosprawnego legitymującego się orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności lub któremu wydłużono czas edukacji.

Czy aby skorzystać z katy należy oprócz niej przedstawić jakiś dokument?
Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń: Karta jest ważna z dowodem osobistym, albo legitymacją szkolną lub po złożeniu ustnego oświadczenia potwierdzającego fakt sprawowania opieki nad dzieckiem. Karty nie można użyczać osobom trzecim.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski