Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwas hialuronowy. Sprawdź jakie ma właściwości!

Milena Kochanowska
Kwas hialuronowy wykorzystywany jest w kosmetologii, medycynie estetycznej do rozmaitych zabiegów
Kwas hialuronowy wykorzystywany jest w kosmetologii, medycynie estetycznej do rozmaitych zabiegów Archiwum
Kwas hialuronowy wykorzystywany jest w kosmetologii, medycynie estetycznej do rozmaitych zabiegów, a także do produkcji kosmetyków. O licznych właściwościach kwasu hialuronowego mówi Katarzyna Smolak, kosmetolog z Poznania. To warto wiedzieć!

Kwas hialuronowy (HA) został wyizolowany ok. 70 lat temu. Nazwę zawdzięcza przezroczystemu wyglądowi (z greckiego, hyalos to szkło). Jest naturalnym występującym w ludzkiej skórze polisacharydem. Wchodzi w skład tkanki łącznej i stawowej, znajduje się w ścianach naczyń krwionośnych, a także w płynach ustrojowych i gałce ocznej. Jednak najważniejszą rolę pełni w skórze.


W naszej skórze

Połowa całego kwasu hialuronowego zawartego w organizmie człowieka znajduje się właśnie w niej. 3/4 masy naszego ciała stanowi woda, a HA utrzymuje znaczną jej części w organizmie.

**

Stężenie tego kwasu z wiekiem maleje, co jest przyczyną starzenia się skóry i powstawania zmarszczek

**

- Łączy włókna kolegenowe i elastynowe w skórze właściwej oraz wypełnia przestrzeń międzykomórkową naskórka - wyjaśnia Katarzyna Smolak, kosmetolog. - Jedną z najważniejszych zalet kwasu jest jego zdolność wiązania i zatrzymywania wody, nie tylko w skórze, ale i w kosmetykach. Cząsteczka kwasu jest w stanie związać około 250 cząsteczek wody, dzięki czemu substancja ta jest stosowana jako jedna z najbardziej wartościowych substancji nawilżających. Odpowiada za utrzymanie prawidłowej wilgotności naskórka i skóry właściwej oraz uniemożliwia przepływ płynów międzytkankowych i bakterii. Chroni skórę przed wysychaniem i wzmacnia jej właściwości ochronne.

Stężenie tego kwasu z wiekiem maleje, co jest przyczyną starzenia się skóry i powstawania zmarszczek. Ilość kwasu hialuronowego zależy także od pory roku. Latem pod wpływem słońca ulega on fotodegradacji co prowadzi do fotostarzenia się skóry.


W kosmetykach

Kwas hialuronowy stosowany jest przede wszystkim w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji skóry podczas chłodów, bo w przeciwieństwie do kremów, w których jest woda, nie powoduje rozszerzenia naczyń krwionośnych. Wykorzystywany jest także jako naturalny film ochronny warstwy rogowej naskórka przed substancjami chemicznymi oraz bakteriami.

Wykazuje również właściwości wygładzające, likwiduje zmarszczki oraz poprawia elastyczność skóry. Działa przeciwzapalnie, regeneruje nabłonki, stawy oraz skórę właściwa. Hamuje wysięki oraz powstawanie obrzęków. Kwas może być także dodawany do preparatów stosowanych w przypadku trudno gojących się ran oraz blizn.

Preparaty zawierające kwas hialuronowy przyspieszają też cofanie się zmian potrądzikowych, takich jak przebarwienia czy nierówności naskórka.
Najczęściej składnik ten występuje w kremach, maskach, mleczkach, tonikach, płynach micelarnych, szamponach oraz kosmetykach kolorowych.

W kosmetologii i medycynie estetycznej

- Jednak prawdziwym przełomem stało się wykorzystywanie kwasu hialuronowego w kosmetologii i medycynie estetycznej - mówi Katarzyna Smolak. - Wypełniacze na bazie tego kwasu są bezpieczne w użyciu i dają bardzo dobre efekty. Po ich zastosowaniu nie występuje reakcja alergiczna, bo preparat jest rozpoznawalny przez organizm jako produkt fizjologiczny.
Użycie kwasu hialuronowego nie wymaga więc wcześniejszej próby uczuleniowej. 30 minut przed zabiegiem powierzchnia objęta wypełnieniem smarowana jest preparatem znieczulającym. Efekt po zabiegu jest natychmiastowy, a czas utrzymywania się kwasu zależy od miejsca podania, trybu życia pacjenta, wieku oraz rodzaju skóry i wynosi zazwyczaj od 6 do 12 miesięcy.

- Stanowi to zarazem wadę, jak i zaletę zabiegu - dodaje kosmetolog. - Wadę, bo do podtrzymania efektu niezbędna jest ponowna aplikacja. Zaletę, ponieważ kwas ten jest w pełni naturalnym środkiem, który nie wywołuje trwałej zmiany w wyglądzie, a wszystkie procesy są w pełni odwracalne.

Czasem okres ten może być dłuższy lub krótszy w zależności od między innymi: wieku, rodzaju skóry lub trybu życia (palenie papierosów i wystawianie skóry na słońce i działanie promieni UV, może skrócić czas działania).
Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest skłonność do powstawania blizn przyrosłych, opryszczka w przypadku powiększania ust, ciąża oraz choroby o podłożu autoimmunologicznym.

W aptekach
Kwas ten dostępny jest również w postaci tabletek i kropli. Ukryty w kroplach, nawilża suche, piekące oczy, regeneruje ich powierzchnię, leczy urazy. W okulistyce kwas hialuronowy wykorzystuje się także w leczeniu operacyjnym, m.in. zaćmy.

Tabletki z kwasem nawilżają i odżywiają chrząstki, chronią je przed uszkodzeniem, zwiększają lepkość mazi stawowej, łagodzą ból. Zażywanie preparatów, które zawierają kwas, zalecane jest przy chorobie zwyrodnieniowej stawów i urazach. W ortopedii supernawilżacz podaje się w zastrzykach do stawów, aby złagodzić ich ból i stan zapalny. Kwas dodaje się również do sprejów nawilżających nos i gardło. Przed użyciem tych preparatów, zawsze skonsultujmy się z lekarzem.


Zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego:

Zwiększenie objętości

  • - poprawienie konturu ust i ich uwypuklenie
  • - poprawa owalu twarzy
  • - podniesienie policzków lub ich modelowanie

Likwidacja i zmniejszenie zmarszczek

Korekcja twarzy

  • - poprawa wyglądu płatków uszu
  • - korekcja nasady nosa
  • - korekcja brody
  • - uniesienie brwi

Poprawa nawilżenia i sprężystości skóry twarzy, szyi, dekoltu i dłoni

Modelowanie ciała

  • - poprawa kształtu piersi i ich ujędrnienie
  • - konturowanie lub ujędrnienie ud, pośladków i łydek
  • - wypełnianie ubytków ciała
  • - kształtowanie mięśni ramion, klatki piersiowej
  • - niwelowanie blizn pourazowych

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski