Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od:zysk: Anarchiści opuszczą skłot. Dostaną 125 tys. zł

Karolina Koziolek, BAZA
Od:zysk: Anarchiści opuszczą skłot. Dostaną 125 tys. zł
Od:zysk: Anarchiści opuszczą skłot. Dostaną 125 tys. zł Waldemar Wylegalski
Poznańscy anarchiści doszli do porozumienia z właścicielem kamienicy przy ul Paderewskiego 1. Mają opuścić skłot Od:Zysk do końca września. W zamian na konto Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów wpłynie 125 tys. złotych.

– Dla mnie to bardzo dobre rozwiązanie. Jestem zadowolony. Nie mam obaw przekazując pieniądze WSL. Znam ich działaności i uważam, że robiądobre rzeczy dlka miasta – komentuje Przemysław Woźny, właściciel budynku.

Argument finansowy padł z jego strony już na początku negocjacji, wiosną zeszłego roku. Wówczas anarchiści odrzucili takie rozwiązanie. – Teraz emocje opadły, każdy musi dojrzeć do pewnych rozwiązań – uważa Woźny.

Anarchiści ze Starego Rynku przeprowadzą się do kilku innych pustostanów w mieście. Nowe budynki są już zajęte, anarchiści nie chcą jednak zdradzić ich lokalizacji. Twierdzą, że w mieście jest ok 30 tys. pustostanów, dlatego nie będą mieli problemu ze znalezieniem nowej siedziby. Nie wiadomo jednak czy nowe skłoty zostaną otwarte w centrum miasta, podobnie jak Od:zysk czy też na obrzeżach. Zgodnie ze skłoterską tradycją skłot Od:zysk formalnie przestanie istnieć.

Anarchiści są zdania, że lokale mieszkalne powinny należeć do mieszkańców, a miasto nie zawsze musi czerpać zysk z tytułu ich zamieszkania. Jak mówią, zajęcie kolejnych pustostanów to dla nich żaden problem. – Nie mamy zamairu fetyszyzować budynku przy Paderewskiego. Możemy się przeprowadzić gdziekolwiek – mówi Bartek z Od:zysku.

Dlaczego tak długo zajęły negocjacje? – Początkowo liczyliśmy, że uda nam się uzyskać zamienny budynek od ZKZL-u. Potem jednak podniosło się larum, że chcemy zawłaszczyć lokale potrzebne poznańskim instytucjom kultury, dlatego zrezygnowaliśmy z tej drogi. Uznaliśmy, że wpłata na stowarzyszenie pomagające lokatorom, to lepsze rozwiązanie – tłumaczy.

Zobacz też:

Zaznacza, że anarchiści zdają sobie sprawę, że przyjęcie przez nich pieniędzy może być postrzegane negatywnie, tym bardziej, że pieniądze pochodzą od „znienawidzonego kapitału prywatnego”, który przejmuje miejskie zasoby mieszkaniowe. – Dla nas przede wszystkim liczy się cel, na jaki przeznaczone będą pieniądze – tłumaczy Bartek – Dzięki pieniądzom, od właściciela kamienicy, pomożemy osobom mającym problemy z grasującymi w Poznaniu czyścicielami. Nikt nie weźmie ich do kieszeni. Rozliczenia finansowe WSL będą dostępne dla każdego poznaniaka. Można będzie sprawdzić na co zostaną wydane – tłumaczy.

Długie negocjacje
Negocjacje w sprawie trwają od marca ubiegłego roku, kiedy Woźny nabył kamienice w drodze licytacji komorniczej. Już wówczas funkcjonował tam skłot Od:zysk. Anarchiści działają tam od końca listopada 2012 r.

Skłotersi zapowiadają dalszą działalność kulturalną w Poznaniu. – Nadal będziemy też zwracać uwagę na problemy mieszkaniowe w mieście – dodaje Bartek.

W kamienicy przy ul. Paderewskiego powstanie hotel oraz restauracja. W tej chwili architekci pracują nad projektem architektonicznym. Jeszcze w tym roku w budynku odbędą się konieczne prace zabezpieczające, ponieważ kamienica jest w złym stanie technicznym. Generalny remont planowany jest na przyszły rok po uzyskaniu niezbędnych zezwoleń budowlanych i konserwatorskich. Jeszcze nie wiadomo jaka sieć hoteli przejmie budynek. Trwają negocjacje. Klasą ma przypominać Puro Hotel po przeciwnej stronie Starego Rynku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Od:zysk: Anarchiści opuszczą skłot. Dostaną 125 tys. zł - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski