Menu Region

Droga ekspresowa S-5 z Poznania do Wrocławia powstanie do...

Droga ekspresowa S-5 z Poznania do Wrocławia powstanie do roku 2020?

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Głos Wielkopolski

Robert Domżał

4Komentarze Prześlij Drukuj
Nawet 700 kilometrów dróg ekspresowych do roku 2020 zamierza wybudować rząd. Część z nich ma powstać w Wielkopolsce, w tym kluczowa dla regionu trasa S-5.
1/2

Budowa S5 między autostradą A2 a Wronczynem byłaby rzeczywistym finałem budowy zachodniej obwodnicy Poznania i wyprowadzeniem ruchu samochodowego poza aglomerację poznańską

(© Robert Domżał)

Mają one kosztować 30 mld złotych. Jak zapowiedział minister transportu Sławomir Nowak, pierwsze przetargi mają być ogłaszane jeszcze w tym roku. Na liście dróg, które powstaną jest S-5, w tym odcinki przebiegające przez Wielkopolskę.

Na razie jednak do poznańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych nie dotarło zapewnienie przekazania niezbędnych do budowy pieniędzy.

- W pierwszej kolejności możemy budować S-5 między Gnieznem a Mielnem czyli granicą województwa wielkopolskiego.
Przygotowanie dokumentacji na ten odcinek jest najdalej zaawansowane - wyjaśnia Marek Napierała, dyrektor poznańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Dokument nazywany ZRID-em, czyli pozwolenie na budowę tego odcinka, poznańscy drogowcy mają otrzymać w ciągu miesiąca.

Więcej czasu będzie potrzeba na przygotowanie dokumentacji potrzebnej do budowy S-5 od Poznania w kierunku Wrocławia, a dokładnie do Wronczyna za Stęszewem. Jak mówi dyrektor Napierała wybudowanie tego 16-kilometrowego odcinka będzie zwieńczeniem zachodniej obwodnicy Poznania i faktycznym wyprowadzeniem ruchu samochodowego poza aglomerację poznańską. Pozwoli na ominięcie Komornik i Stęszewa. Obecnie drogowcy rozmawiają z dyrekcją Wielkopolskiego Parku Narodowego.

- Wyjaśniamy zapisy dotyczące przejścia drogi ekspresowej przez WPN - tłumaczy Marek Napierała. Jeśli do końca tego roku uda się pozyskać pozwolenie na budowę, czyli ZRID wówczas zimą przyszłego roku będzie można wyciąć drzewa i przygotować pas ziemi pod nową drogę. Ale by mówić o całej trasie do Wrocławia trzeba w Wielkopolsce wybudować jeszcze fragmenty od Radomicka do Kaczkowa i obwodnicę Kościana. Przygotowania do prac na ostatnim z odcinków są najmniej zaawansowane.

W tym roku za to drogowcy powinni oddać do ruchu około 28 kilometrów S-5 między Kaczkowem a Korzeńskiem, czyli na granicy województw wielkopolskiego i dolnośląskiego.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

4

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

budowa s-5

+27 / -24

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Johny (gość)  •

A podobno miała być gotowa do 2010r. ??? Teraz mamy 2013 i dokumentacji nie ma! Coś mi się wydaje że za szybko nie rozpoczną tej budowy. Bardziej prawdopodobne ze będzie budowa ale od strony Wrocławia

odpowiedzi (0)

skomentuj

budowa s-5

+25 / -11

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

beatman (gość)  •

zrid od głuchowa do wronczyna na koniec roku ? to co robiono przez tyle lat w gddkia poznan podobno z wpn wszystko było dogadane coś mi się wydaje że budowa tego odcinka przez nieudolnych z poznania przerasta ich ,najwyższy czas na zmiany w poznaniu przecież ta droga była planowana w latach -90 tych to jest najbardziej potrzebny odcinek w okolicach poznania a szanowna dyrekcja przez 20 lat nie umie nawet dokumentacji skompletować o budowie to już lepiej nie wspominać tego odcinka nigdy nie będzie za chwile ktoś znajdzie ślimaki potem jajeczka ptaszka potem zajączka ktoś tym steruje aby tylko nie budować

skomentuj

antybudowa s-5

+26 / -27

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Johny (gość)  •

Dlaczego przez tyle lat nie zgromadzono całej dokumentacji potrzebnej do budowy drogi! Z tego co sobie przypominam to droga miała być oddana na euro 2012! A teraz okazuje się że nie ma dokumentacji. Bardziej prawdopodobne że szybciej ruszy budowa s5 ale na dolnym śląsku! A jeszcze 2 lata temu chwalono się że dokumentacja jest już zebrana i "tylko brakuje środków finansowych na budowę drogi" - teraz jest kasa a nie ma dokumentacji! Witamy w Polsce!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

wstyd

+25 / -25

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

batman (gość)  •

wroław był podobno ze wszystkim z tyłu a wszystko ma gotowe tylko budować gdzie poznanska pracowitośc nawet były przyznane pieniądze ponad 1 mld z MRR na odcinek głuchowo-kaczkowo i to nawet nie zmotywowało do pracy widocznie tak ma być mam nadzieję że chociaż za niepracowanie nie biorą wypłaty.

odpowiedzi (0)

skomentuj