Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przystanek Woodstock 2013: Poznaj półfinalistów z Poznania!

Marcin Kostaszuk
Marcin Kostaszuk
Rok temu przepustkę na Przystanek Woodstock zdobył m.in. zespół Hope. Komu uda się w tym roku?
Rok temu przepustkę na Przystanek Woodstock zdobył m.in. zespół Hope. Komu uda się w tym roku? Sławek Przerwa
Szansa zagrania na Przystanku Woodstock przyciągnęła nawet... chór. W sobotę w Poznaniu pierwszy z trzech półfinałów eliminacji do tegorocznego Woodstocku - o bilet do Kostrzyna gra 9 kapel. Która waszym zdaniem ma największą szansę?

Rok temu półfinał był wyjątkowo udany dla poznańskich wykonawców - na Przystanek Woodstock zakwalifikowali się raper Papa Musta, hard-rockowcy z Rust oraz rap-rockowa formacja Hope. Tę ostatnią zobaczymy teraz w roli gwiazdy wieczoru, obok cieszących się już sporą popularnością folk-rockowców z Eneja.

Najważniejsi są jednak pretendenci, którzy będą prezentować się 6 kwietnia od godziny 16 w klubie Eskulap (wstęp wolny). O przepustkę na scenę Jurka Owsiaka walczyć następujące zespoły: (kliknij na nazwę, by dowiedzieć się więcej)

AudioFeels
Candida
Charlie Monroe
Chemia
Funk Master Punk
Gomor
Labirytm
Offensywa
Stonnard

AudioFeels

Największą niespodzianką jest obecność w gronie pretendentów obywającego się bez instrumentów zespołu wokalnego AudioFeels.

- Fajnie, że nikt się nas nie spodziewał, ale też nigdy nie zarzekaliśmy się, że nie chcemy na Woodstocku wystąpić. Nie będziemy jednak dopasowywać repertuaru do stylu pozostałych kapel z eliminacji - mówi Marcin Illukiewicz.

Wokalna grupa z Poznania istnieje od 2007 roku, popularność zyskała dzięki zaskakującym, wokalnym opracowaniom polskich i zagranicznych przebojów. Przyniosły one zespołowi uznanie najpierw w lokalnych klubach, potem w programie "Mam talent!" (trzecie miejsce), a następnie w salach koncertowych całego kraju i listach sprzedaży płyt. Dziś AudioFeels mają na koncie dwie płyty ("Uncovered", "Unfinished") oraz DVD nagrane w poznańskiej operze.

Strona domowa zespołu:

Candida

Centralna postać poznańskiej Candidy to perkusista Maciej "Ślepy" Głuchowski, który zakładał zespół równo przed dziesięcioma laty. Kompozycje grupy wpisano w nurt nu-metalu, choć w kompozycjach z płyt "Meta" (2005) i "Zoom" (2007) słychać różne odmiany rocka.

Nowa, wydana w 2012 roku po pięciu latach milczenia płyta "Frutti di Mare", zaskoczyła przede wszystkim personaliami - za mikrofonem stanął znany z raczej lżejszego repertuaru Gabriel Fleszar, a do składu dołączył także DJ Kostek - jeden z najlepszych polskich didżejów hip-hopowych, mający też za sobą epizody rockowe (Sweet Noise).

Najnowsze wieści z obozu Candidy napawają optymizmem: za pośrednictwem portalu polakpotrafi.pl, zespół zdobył wsparcie finansowe od fanów na realizację teledysku. Klipy zawsze były ich mocną stroną: wystarczy przypomnieć "Wiosennego", którą grupa nakręciła w opuszczonym… poprawczaku.

Strona domowa zespołu:

Charlie Monroe

Szczecińska grupa przystępuje do eliminacji z pozycji "młodych zdolnych" - rockowy, ale czerpiący też z funkowej estetyki zespół istnieje zaledwie dwa lata.

- Czemu funk? Bo to po prostu bujająca muzyka i jakoś tak nas zabujała na pierwszej próbie. Zauważ jednak, że potrafimy czasami przywalić z punkowym zacięciem. Ja bym jednak pozostał przy określeniu funk-rock, bo ten termin lepiej oddaje to, jaką muzykę tworzymy - mówił Maciej Parfianowicz w wywiadzie dla serwisu Overkill.pl.

Charlie Monroe nie są w Poznaniu anonimowi - grali już m.in. z Rust i Luxtorpedą, swoje pierwsze utwory nagrywali zaś w studiu Puszczykowie. Zespół wyróżnia obdarzona przykuwającym uwagę głosem wokalistka Martyna Szczepaniak. Nie wydali jeszcze żadnego albumu, ale w sieci można znaleźć debiutancką EP-kę oraz dwa pierwsze teledyski.

Strona domowa zespołu:

Chemia

Jak na zespół o sześcioletnim stażu warszawska Chemia ma już za sobą kilka intrygujących osiągnięć. Klasycznie rockowy zespół otrzymał na przykład zaproszenie do należącego do Bryana Adamsa studia Warehouse w Vancouver, gdzie miksami ich piosenek zajął się Randy Staub - współpracownik Metalliki, Bon Jovi czy Nickelback.

"Pierwsza płyta zespołu ("Dobra Chemia", reedycja pod tytułem "O2") brzmieniem zaczepia nawet o pop rock. Nowa płyta zapowiada się zdecydowanie mocniej i ...brutalniej. Więcej gitarowego, riffowego grania, bezkompromisowe teksty. Trochę grunge'u, new metalu, bluesa i klasyki. Przy tym - zwiększenie ciężaru, tempa i mocy" - piszą o sobie członkowie Chemii.

Funk Master Punk

Powstały w 2010 roku zespół z Poznania powinien porwać słuchaczy tanecznym brzmieniem. Choć w zespole znaleźć można starych rockowych wyjadaczy, czarne dźwięki serwują oni z dużym znawstwem, czerpiąc z inspiracji funkiem lat 60. i 70.

"Czas pokazał jak mocny wpływ miała muzyka funk na powstawanie rożnych nowych nurtów muzycznych ostatnich 25 lat. Funk był podstawowym źródłem inspiracji dla wielu producentów z kręgu hiphop, house, disco czy drum n bass. Zespół postanowił powrócić do korzeni tego stylu i wykreować jego własna wersję" - piszą członkowie Funk Master Punk.

Co ciekawe, Funk Master Punk nie mają stałego wokalisty. Na powstającej właśnie debiutanckiej płycie wokalnie udzielają się Kasia Rościńska, raper DonGuralesko oraz nowojorski raper Mass Cypher. Gościnnie na trąbkach zagrali Antonii "Ziut" Gralak i Maciej Fortuna, który nagrał także partie tuby i waltorni.

Gomor

Najdłuższy staż wśród pretendentów ma zespół Gomor, bez którego zapewne nie powstaliby… Acid Drinkers. To właśnie spotkanie z nimi dało Titusowi i kompanii szansę zagrania po raz pierwszy na profesjonalnym sprzęcie. Była końcówka lat 80. - Gomor był piął się wówczas w hierarchii ciężkiego grania, ale rozpadł się, zanim osiągnął coś więcej.

Idea powrotu zespołu, mieniącego się mianem "polskiego Motorhead" została urzeczywistniona przed rokiem. Dziś w Gomorze grają: Popcorn (gitarzysta Acid Drinkers), perkusista Ślepy z Candidy, basista Dziara (Babajaga Ojo) oraz gitarzysta Frydrych grający boku Maleńczuka. Za mikrofonem wokalista Compass dorównuje wyczynom Lemmy'ego.

- Nasz album "Apocalyptic Rise" to przede wszystkim zupełnie nowe utwory. Nawet trzy stare piosenki z lat 80. pojawiają się w innych wersjach, ze zmienionym tekstem, w nowych aranżacjach - mówił Compass w wywiadzie dla T-mobile Music.

Labirytm

"W 2003 roku nastąpiło zderzenie żywego, żywiołowego bandu o funkowych korzeniach z energetycznym, technicznym rapem. Także nie ma lipy" - odgrażają się członkowie Labirytmu.

Formacja z Milicza istnieje od 2003 roku. Największy sukces odniosła w 2007 roku, zajmując drugie miejsce na 44. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej - Debiuty w Opolu. Dziś grają szeroko pojmowaną muzykę funk.

Strona domowa zespołu:

Offensywa

Melodyjny punk-rock to domena szczecińskiej Offensywy - zespołu, który pod obecną nazwą istnieje od 2012 roku, ale wcześniej, przez sześć lat znany był jako No Future.

W sierpniu 2012 roku, nakładem Lou & Rocked Boys, ukazał się debiutancki album Offensywy, zatytułowany "Jest jak jest". W tymże roku zespół poczuł po raz pierwszy ducha Przystanku Woodstock, grając na scenie Pokojowej Wioski Kryszny. Czy trafi na główną scenę? Wszystko zależy od tego, czy widowni i jurorom spodoba się punkowa stylistyka w stylu Farben Lehre.

Stonnard

Chodzież, Budzyń i Wągrowiec kibicować będą zapewne grupie Stonnard, którego członkowie pochodzą właśnie z tych wielkopolskich miejscowości. Szlify zdobywali supportując na koncertach rockową czołówkę.

Dwa lata temu Stonnard nagrali debiutancką EP-kę "Hard Times, Hard Work, Hard rock!", teraz czekają na wydanie pierwszego pełnego albumu "Hard Luck, Hard Rock!"

Strona domowa zespołu:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski