Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gowin wygrał w Trybunale, ale w Sejmie z małymi sądami może już przegrać

Agnieszka Świderska
Protest przeciwko likwidacji sądu w Pleszewie.
Protest przeciwko likwidacji sądu w Pleszewie.
Radość ministra sprawiedliwości Jarosława Gowin z korzystnego dla niego wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zlikwidowanych 79 sądów, może trwać jedynie do momentu głosowania nad obywatelskim projektem ustawy, który ma je przywrócić. Projekt już teraz ma większość w parlamencie. - Ta ustawa wynika z determinacji i zostanie uchwalona - zapowiada Ryszard Kalisz, chwilowo zawieszony polityk SLD.

Minister sprawiedliwości, Jarosław Gowin, na razie wygrywa batalię w sprawie małych sądów. W czwartek Trybunał Konstytucyjny uznał, że nie złamał prawa likwidując 79 sądów tylko jednym podpisem na rozporządzeniu, co zarzucało mu PSL i Krajowa Rada Sądownictwa. Zdaniem Trybunału, osobna ustawa nie była mu do tego potrzebna.

Sejm nie jest przekonany, że reforma Gowina to był dobry pomysł

- Ustawa o ustroju sądów powszechnych upoważnia szefa resortu do tworzenia i znoszenia sądów oraz ustalania ich siedzib i obszarów właściwości - uzasadniał swój wyrok Trybunał.

Czytaj także:

Andżelika Możdżanowska z PSL: Nie oddamy sądów ministrowi Gowinowi!

Nie złamał również gwarantowanego Konstytucją dostępu do sądów i rozpatrzenia spraw w rozsądnym terminie. Obywatele najwyraźniej są jednak innego zdania. Po pierwszym czytaniu jest już obywatelski projekt ustawy o okręgach sądowych sądów powszechnych oraz o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych.

Nie wprowadza on żadnej rewolucji poza przywróceniem zlikwidowanych sądów oraz ograniczeniem kompetencji szefa resortu sprawiedliwości. Następca Gowina, gdyby chciał pójść w jego ślady, musiałby najpierw przekonać sejm, żeby przyjął w tej sprawie ustawę. A ten nawet teraz nie jest przekonany, że reforma Gowina to był dobry pomysł.

- Nie zawsze mały sąd oznacza gorzej przeprowadzone sprawy, gorsze zarządzanie, czasami jest wręcz odwrotnie - to wypowiedź posła PO, Macieja Orzechowskiego z pierwszej debaty nad obywatelskim projektem. - Stąd nie zawsze przyłączanie sądów małych do dużych będzie skutkowało poprawą jakości, bo czasami sądy małe są tymi, które są lepiej zarządzane. Przykładem jest sąd w moim rodzinnym Krotoszynie, sąd z najlepszą w kraju oceną, jeśli chodzi o sprawność zarządzania sprawami cywilnymi, jak również najlepszą ocenę w okręgu dotyczącą niezalegania ze sprawami karnymi.

Przeciwko likwidacji tego sądu zebrano w Krotoszynie ponad 7 tysięcy podpisów. Podobnie było w innych miastach Wielkopolski. I chociaż Maciej Orzechowski nie jest w PO wyjątkiem, to jednak zdania na temat obywatelskiego projektu są w jego partii podzielone. Inaczej niż w PSL i opozycji, które zjednoczyły się wokół niego.

Jednoznaczną deklaracją była rekomendacja Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka do przyjęcia go przez sejm.
- Ta ustawa wynika z determinacji i zostanie uchwalona, a minister Gowin musi liczyć się z konsekwencjami - to zapowiedź przewodniczącego komisji Ryszarda Kalisza z SLD.

Ministerstwo ostrzega, że to posłowie będą musieli liczyć się z konsekwencjami przyjęcia obywatelskiej ustawy, gdyż łatwiej było zlikwidować sądy i przenieść sędziów niż teraz na nowo je utworzyć i obsadzić tymi samymi sędziami.

- Ponad pięciuset sędziów zostało przeniesionych, trzystu się odwołało. Jeżeli sędziowie nie złożą wniosków o przeniesienie do tych sądów, to będzie w nich brakowało dwustu sędziów - ostrzegał na posiedzeniu komisji Wojciech Hajduk z resortu sprawiedliwości. - Będziecie musieli jechać do jakiegoś sędziego i prosić go: panie sędzio, niechaj się pan przeniesie, bo nie będzie możliwości obsadzenia tych stanowisk.

- Nie trzeba będzie nikogo prosić, bo jeżeli sądy wrócą, to wrócą też sędziowie - mówi Andżelika Możdżanowska z PSL. - Jestem o tym przekonana.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski