18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świąteczne jajko: smaczne i zdrowe

KS
sxc.hu
Na wielkanocnym stole królują jajka. Są nie tylko smaczne, ale i bardzo zdrowe. Trzeba tylko jeść je z umiarem. Dietetycy twierdzą, że tygodniowo możemy zjeść do dziesięciu jajek, by ich wartości odżywcze były dla naszego organizmu pożyteczne. Osoby, które mają problemy z podwyższonym cholesterolem mogą zjeść do trzech jajek tygodniowo.

Dla nas jajko to tylko białko i żółtko. A tymczasem to prawdziwa bomba witaminowa.

W białku zawarte są wszystkie niezbędne dla naszego organizmu aminokwasy, a w żółtku barwniki - ksantofil i luteina, które skutecznie walczą z wolnymi rodnikami, chronią przed szkodliwym działaniem promieni UVA i UVB. Zapobiegają też odkładaniu się złogów w ścianach tętnic.

Jajko ma w sobie witaminy A, D, E i z grupy B, a także aminokwasy siarkowe. Wszystkie one sprawiają, że mamy zdrową skórę, błyszczące włosy i mocne paznokcie. Zawiera także żelazo i lecytynę, która obniża poziom cholesterolu.

Ze względu na bogactwo składników odżywczych jajka powinniśmy jeść przez całe życie.

- Już od szóstego miesiąca życia w jadłospisie dzieci powinno pojawić się pół żółtka co drugi dzień, gdyż jest ono mniej alergenne niż białko. Od około dziesiątego miesiąca, jajka możemy wprowadzać do diety co drugi dzień, o ile nie stwierdzono alergii u dziecka - tłumaczy Agnieszka Piskała, specjalistka do spraw żywienia.

Z jajek nie powinny też rezygnować osoby starsze, których dieta często bywa nieco mniej zróżnicowana i uboższa w pełnowartościowe produkty.

- Jajka nie da się w diecie niczym zastąpić, ponieważ nie ma drugiego produktu spożywczego, który posiadałby tak zróżnicowane właściwości odżywcze. Można je jednak pozyskiwać od różnych zwierząt. Najbardziej popularne obok jajka kurzego są jajka przepiórcze - wyjaśnia Agnieszka Piskała i dodaje: - mają one podobną wartość odżywczą do kurzych, jednakże trzeba zjeść cztery jajka przepiórek, by osiągnąć równowartość jednego od kury.

Jajka przepiórcze są też mniej alergenne, dlatego często są rozwiązaniem dla małych dzieci. Na rynku można również dostać jajka kacze i gęsie. Mają one dość oleisty smak, a ich białko po ugotowaniu jest twardsze od kurzego i bardziej gumowate. Żółtka jaj gęsich i kaczych doskonale sprawdzają się jako dodatek do ciast, naleśników czy makaronów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski