Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe ośrodki radioterapii powstaną w Poznaniu

ADA
W Poznaniu rozrasta się baza lecznictwa onkologicznego. Drugi w Polsce Ośrodek Radioterapii Protonowej powstanie na Morasku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsi chorzy skorzystają z nowoczesnej terapii protonowej już w 2020 roku. Istnieją także szanse, że już jesienią rozpocznie się budowa Ośrodka Radioterapii przy Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego.

W połowie marca budowa ośrodka protonoterapii była jednym z tematów poruszonych przez marszałka Marka Woźniaka podczas spotkania w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego.
- To bardzo innowacyjna metoda diagnostyki i leczenia, która pozwala precyzyjnie niszczyć komórki nowotworowe. Realizację ośrodka zamierzamy umieścić na liście projektów kluczowych dla regionu w budżecie europejskim na lata 2014-2020 - zapowiada marszałek Marek Woźniak.

Wielkopolskie Centrum Onkologii wzbogaciło się o nową radiologię i medycynę nuklearną

Terapia protonowa to bardzo nowoczesny rodzaj radioterapii stosowany przede wszystkim w przypadkach, w których, ze względu na umiejscowienie nowotworu, wymagana jest niezwykła precyzja. Stosuje się ją między innymi w leczeniu nowotworów oka, mózgu, rdzenia kręgowego, a także w nowotworach występujących u dzieci.

Inwestycja w Poznaniu jest wspólną inicjatywą poznańskich uczelni: Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Medycznego i Politechniki Poznańskiej oraz Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Dzięki połączonym siłom trzech uczelni i WCO, w ośrodku ma być prowadzona nie tylko terapia chorych, ale także badania naukowe.

W Polsce podobny ośrodek do tej pory znajdował się tylko w Krakowie. Co zyskają chorzy z Poznania i Wielkopolski na budowie ośrodka? - Stosując terapię protonową przede wszystkim oszczędzamy tkanki zdrowe. Ponadto istnieje grupa guzów, które są oporne na radioterapię. Według badań skuteczność protonów jest trochę wyższa od rutynowo stosowanego promieniowania fotonowego i elektronowego w radioterapii. Dzięki powstaniu ośrodka będziemy mogli poprawić wyniki leczenia - tłumaczy profesor Julian Malicki, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu.

Piła: Powstanie ośrodek radioterapii

Na początku marca do Urzędu Miasta Poznania wpłynął także wniosek w sprawie ustalenia lokalizacji budowy Ośrodka Radioterapii II Stopnia przy ul. Szamarzewskiego. I choć budowa stoi pod znakiem zapytania, na jesień tego roku wyznaczono wstępny termin jej rozpoczęcia, zaś zakończenie prac - na koniec 2014 roku. Byłby to kolejny już etap rozbudowy oddziału przy Szamarzewskiego.

- Liczba zachorowań na nowotwory rośnie, a wraz z nią zapotrzebowanie na terapię uzupełniającą - radio- czy chemioterapię. Budowa kolejnych ośrodków zwiększy dostęp pacjentów do specjalistycznego leczenia - podsumowuje onkolog dr Grzegorz Gertig.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski