Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cellulit i rozstępy. Czy i jak można się ich pozbyć?

Milena Kochanowska
Cellulit i rozstępy: Na cellulit i rozstępy skarży się wiele kobiet
Cellulit i rozstępy: Na cellulit i rozstępy skarży się wiele kobiet
Cellulit i rozstępy: Na cellulit i rozstępy skarży się wiele kobiet. Jak sobie radzić z tym problemem? Sprawdź!

Cellulit to po prostu nierównomierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w różnych partiach ciała (uda, pośladki, brzuch). Z problemem tym boryka się wiele kobiet, a nawet młodych dziewcząt.


Przyczyny problemów

- Zmiany te powstają wskutek spowolnionego krążenia krwi i limfy oraz niewłaściwej przemiany materii - wyjaśnia Magdalena Daraszkiewicz, kosmetolog. - Głównymi przyczynami tego schorzenia są predyspozycje genetyczne, terapia hormonalna, brak ruchu, siedzący tryb życia, zwiększenie masy ciała, niewłaściwa dieta, używki, a nawet zbyt ciasny ubiór i częste opalanie.

**

Cellulit lub rozstępy możemy znacząco zmniejszyć, ale nie pozbędziemy się ich całkowicie

**

Trudna walka z cellulitem
Walka z cellulitem jest trudna, wymaga od nas wysiłku i samodyscypliny. To problem, który możemy znacznie zmniejszyć, ale całkowicie nigdy się go nie pozbędziemy. Oprócz aktywności fizycznej, zbilansowanej diety bogatej w warzywa (którą najlepiej ustalić z kwalifikowanym dietetykiem) do walki z cellulitem mamy do wyboru herbaty wyszczuplające i doustne preparaty zawierające substancje lecznicze. Możemy też stosować zewnętrzne preparaty mające w swoim składzie substancje aktywne takie jak: kofeina, która stymuluje rozkład i wydalanie tłuszczów, karnityna - zapobiega gromadzeniu się substancji tłuszczowych, arbutyna, escyna, kasztanowiec zwyczajny, miłorząb japoński, bluszcz pospolity, algi - dostarczają skórze substancji odżywczych oraz szereg innych preparatów, które wpływają ujędrniająco i nawilżająco na naszą skórę.
- Przed nałożeniem wybranego kremu lub żelu warto wykonać peeling - mówi kosmetolog. - Przygotuje on naszą skórę do wchłonięcia wszelkich substancji aktywnych zawartych w preparatach.
Balsamy, kremy, żele i sera - które możemy kupić w każdej aptece, albo drogerii w cenie od kilkunastu do kilkuset złotych - najlepiej wmasować tuż po kąpieli (na przemian stosujemy zimny i ciepły prysznic), gdy nasza skóra jest rozgrzana, a pory rozszerzone. Kosmetyki nakładamy zawsze kolistymi ruchami ku górze. Masaże poprawią nasze krążenie i zwiększą wchłanianie wszelkich preparatów.

Rozstępy
Innym problemem są rozstępy. Pojawiają się one zwykle na udach, brzuchu, pośladkach i piersiach. Przyczyną ich powstawiania są między innymi czynniki hormonalne, znaczny przyrost masy w krótkim czasie, ciąża lub zaburzenia funkcjonowania w tkance łącznej. Czy można zapobiec ich powstawaniu?
- Dbajmy o naszą skórę szczególnie w miejscach, które są narażone na powstanie rozstępów - radzi Magdalena Daraszkiewicz. - Bardzo ważna jest codzienna pielęgnacja poprzez wsmarowanie balsamów, tłustych kremów lub produktów specjalnie do tego przeznaczonych.


Zabiegi kosmetyczne

Kobiety w ciąży powinny stosować specjalne kremy już od trzeciego miesiąca. Skóra narażona na gwałtownie rozciąganie musi być intensywnie nawilżona. Osoby, które są genetycznie narażone na powstawanie rozstępów nie unikną ich powstawania, ale systematyczna profilaktyka może w znacznym stopniu je ograniczyć.
Oprócz nawilżania możemy zdecydować się na szereg zabiegów w gabinetach kosmetycznych - mikrodermabrazja, peelingi chemiczne, mezoterapia lub lasery, albo poddać się interwencji chirurgicznej. Zabieg wycięcia rozstępów to najbardziej skuteczna metoda.


Mezoterapia

Mezoterapia polega na wstrzykiwaniu odpowiednich substancji pod skórę, w miejscu występowania rozstępów. Zabieg można przeprowadzić igłowo lub bezigłowo.
Mezoterapia igłowa MesoTherm polega na wstrzyknięciu w głąb skóry roztworów zawierających substancje regenerujące i rewitalizujące, dobrane indywidualnie do pacjenta.
Mezoterapia bezigłowa to innowacyjna technologia za pomocą urządzenia MesoTherm. Tu technika kłucia igłą została zastąpiona zastrzykiem fali elektrycznej.
- Ta metoda skutecznie zwalcza rozstępy poprzez pobudzenie skóry do regeneracji, uelastycznienie i przywrócenie w niej prawidłowych procesów - tłumaczy Małgorzata Daniel, kosmetolog. - Roztwory podawane podczas mezoterapii są specjalnie dobrane do zwalczania rozstępów. Zabiegi powinny być przeprowadzane w seriach co dwa lub trzy tygodnie przez okres dwóch miesięcy.


Mikrodermabrazja

Pomocnym zabiegiem przy zwalczaniu rozstępów jest też mikrodermabrazja korundowa. To zabieg złuszczania zewnętrznej warstwy naskórka przy użyciu kryształków korundu, przy jednoczesnym wsysaniu startych komórek przez specjalną głowicę.
Mikrodermabrazja regeneruje i odświeża skórę, pobudza regenerację kolagenu i elastyny. Zabieg ten można wykonać przed mezoterapią, by zwiększyć skuteczność jej działania. Najlepiej wykonać serię siedmiu zabiegów, co dwa tygodnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski