Poznań wyda miliony na miejski szpital

  Poznań wyda miliony na miejski szpital

  Danuta Pawlicka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Prawdziwy deszcz sprzętu medycznego, którego wartość sięga 50 mln złotych, trafi w tym roku do miejskiego szpitala w Poznaniu. Lecznica, której budowa trwa od ponad 20 lat, zyska wreszcie status placówki wielospecjalistycznej i nowocześnie wyposażonej.
  Rachunki za rezonans, aparaty diagnostyczne dla kardiologów, urologów i neurochirurgów, zestawy do operacji endoskopowych oraz za całą pozostałą aparaturę zapłaci Urząd Miasta Poznania.
  - Lista zakupów sprzętu dla szpitalnych oddziałów i klinik ma prawie sto stron - informuje inż. Wiesław Kalina, zastępca dyrektora miejskiej lecznicy przy ul. Szwajcarskiej.

  Wśród dziesiątek aparatów, które zastąpią wysłużone i wyposażą nowe oddziały, są urządzenia, których szpital jeszcze nie ma. Najdroższym jest rezonans, który w diagnostyce ośrodkowego układu nerwowego staje się urządzeniem niezastąpionym. Bez jego bardzo dokładnego obrazowania trudno byłoby sobie wyobrazić pracę zupełnie nowego oddziału neurochirurgii, który powstanie jeszcze w tym półroczu.
  Nowy będzie też pododdział udarowy, który ruszy wraz z rehabilitacją. W rejestrze zakupów na potrzeby tych dwóch jednostek jest między innymi ultradźwiękowy aspirator tkanek, który wykorzystuje efekt drgań do niszczenia chorych tkanek.

  Urządzenie okazuje się bardzo przydatne w zmianach nowotworowych mózgu i rdzenia kręgowego, gdzie po unieszkodliwieniu guza jego resztki zostają bezpiecznie odessane i usunięte.

  Dyrekcja szpitala liczy, że neurochirurgów przyciągnie do pracy zakup operacyjnego mikroskopu wysokiej klasy i nowoczesne, przyłóżkowe zestawy do monitoringu chorych czy zestawy do operacji tętniaków mózgu, aparaty do krioterapii. Sprzęt szybko się starzeje i sam fakt, że medycy otrzymają go z fabrycznymi metkami stanie się dodatkowym atutem dla nowego miejsca pracy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo