Nikt nie czuje się winny za incydent w Auli UAM

  Nikt nie czuje się winny za incydent w Auli UAM

  Paweł Mikos

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Policja na razie nikomu nie przedstawiła zarzutów w związku z zajściem w Auli UAM, do jakiego doszło w środę wieczorem. Jednak większość uczestników zastanawia się, kto zawinił - organizator czy policja?
  W środę, w trakcie gali wręczenia medali Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, kilku alterglobalistów wystąpiło z transparentem "Dość rzezi w Gazie". Za protestem stoi poznańska sekcja Federacji Anarchistycznej skupiona wokół skłotu Rozbrat.

  - Kilkoro naszych działaczy wystąpiło z transparentem. Natychmiast potem interweniowała ochrona. Trzy osoby zostały brutalnie zatrzymane i pobite - relacjonują poznańscy anarchiści.
  W czasie protestu po hebrajsku krzyczeli oni hasła wzywające do zaprzestania wojny. Właśnie te okrzyki sprowokowały izraelskiego dziennikarza do agresywnej reakcji. Pod pozorem pobicia tego dziennikarza anarchiści zostali zatrzymani i przewiezieni na komisariat policji. Ostatecznie zakończyło się na przesłuchaniu ich w charakterze świadków, w relacji telewizyjnej dość dokładnie bowiem widać, że to nie anarchiści rozpoczęli bójkę, a zostali zaatakowani.

  - Zatrzymani demonstranci zostali po przesłuchaniu zwolnieni do domów - mówi Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. - Szpital opuścił obywatel Izraela, który został uderzony w trakcie incydentu w Auli UAM. Nikt nie złożył skargi ani wniosku o ściganie, dlatego na razie prowadzimy tak zwane czynności sprawdzające - dodaje Borowiak. Decyzja, czy zostaną komuś postawione zarzuty, zapadnie w ciągu miesiąca. Ani policja, ani organizatorzy imprezy nie przyznają się do niezapewnienia odpowiedniej ochrony gali.

  - Działaliśmy zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami - twierdzi Andrzej Borowiak. - Zawsze podczas tego typu wydarzeń, w pobliżu miejsca, w którym odbywają się uroczystości, znajdują się patrole. Tak było i tym razem. To tak zwane zabezpieczenie prewencyjne - tłumaczy.

  Przy Auli UAM była grupa realizacyjna, wyszkolona m.in. do tłumienia zamieszek. Jednak żadnego z policjantów nie było w środku.

  Również filia Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Poznaniu, która organizowała imprezę, nie poczuwa się do odpowiedzialności.

  - Nie wynajęliśmy żadnej firmy ochroniarskiej, ponieważ policja poinformowała nas, że zapewni pełne bezpieczeństwo - mówi Alicja Kobus, przewodnicząca gminy.

  - Doświadczenia Poznania wskazywały, że nie ma się czego obawiać - uważa Ryszard Grobelny, prezydent miasta, który rozdzielał szarpiące się osoby. - Nikogo nie razi manifestowanie poglądów poprzez rozwijanie transparentów czy plakatów - dodaje prezydent.

  Ambasada Izraela nie zamierza wydawać żadnego oświadczenia. Jednak jej rzecznik, Michał Sobelman, wyraził ubolewanie, że do incydentu doszło w czasie trwania uroczystości, która według niego w żaden sposób nie jest związana z wojną w Strefie Gazy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nikt nie czuje się winny za incydent w Auli UAM

  pL (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  Andrzeju Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu - podaj się do dymisji lub sprostuj swoją niefortunną wypowiedź nieuku skończony - żydowski sługusie.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo