Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa śmieciowa 2013: Informacje przydatne dla każdego

Bogna Kisiel
Od lipca zmienią się zasady gospodarowania śmieciami.
Od lipca zmienią się zasady gospodarowania śmieciami.
1 lipca czeka nas rewolucja śmieciowa. Zmienią się zasady gospodarki odpadami. To gminy będą odpowiadać za gospodarowanie nimi. W imieniu Poznania i dziewięciu sąsiednich gmin zarządzanie odpadami komunalnymi przejmie Związek Międzygminny "Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej".

Sprawdź:

Ustawa śmieciowa 2013: Ile zapłacimy za nasze śmieci?

O co chodzi w ustawie śmieciowej?

Jak segregować śmieci

Co powinien na ten moment wiedzieć mieszkaniec, co musi zrobić, czego może się spodziewać?

1.WYPOWIEDZENIE UMOWY
Sprawdź umowę, którą podpisałeś z firmą, odbierającą obecnie twoje odpady. Przede wszystkim ustal, jaki jest termin jej wypowiedzenia. Jeśli trzymiesięczny, to musisz jeszcze w marcu ją wypowiedzieć. Chodzi o to, by po 30 czerwca br. umowa już nie obowiązywała.

W przypadku spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych, czy innych podmiotów zarządzających nieruchomością w imieniu mieszkańców ten obowiązek spoczywa na zarządcach nieruchomości, bo to oni podpisywali umowy na wywóz śmieci.

Mieszkańcy, spółdzielnie czy wspólnoty mieszkaniowe nie będą podpisywać nowych umów. Zrobi to w ich imieniu ZM "GOAP", zawierając umowy z firmami, które wygrają przetargi w poszczególnych sektorach.

2.DEKLARACJA O WYSOKOŚCI OPŁAT ZA GOSPODAROWANIE ODPADAMI KOMUNALNYMI
Deklaracje do ZM "GOAP" należy dostarczyć do 3 czerwca. Formularze będą wkrótce dostępne w biurze ZM "GOAP" - Poznań, ul. Św. Michała 43, urzędach gmin oraz na stronie: www.goap.org.pl .

Deklaracje składają się z dwóch części. Pierwsza dotyczy nieruchomości zamieszkałych, których właściciele będą płacić za odbiór odpadów od osoby. Druga natomiast obejmuje nieruchomości niezamieszkałe (instytucje, biura, szkoły, akademiki, firmy), gdzie zarządcy będą płacić za opróżnianie pojemników.

Deklaracje muszą wypełnić: właściciele nieruchomości (lub ich pełnomocnicy, podając dane właściciela), współwłaściciele, najemcy czy dzierżawcy lokalu, użytkownicy wieczyści, firmy, instytucje, spółdzielnie, ZKZL, zarządcy wspólnot. Należy pamiętać, że do każdej nieruchomości przypisana jest oddzielna deklaracja.

Mieszkańcy bloków spółdzielczych czy wspólnot mieszkaniowych, budynków wielorodzinnych nie składają deklaracji. Od nich spółdzielnie czy zarządcy budynków będą zbierać oświadczenia. W takim oświadczeniu należy podać liczbę osób zamieszkujących w gospodarstwie domowym.

Osoby mieszkające w domach jednorodzinnych czy mieszkaniach prywatnych w budynkach wielorodzinnych bez ustanowionej wspólnoty wypełniają deklarację, zaznaczając liczbę osób. W formularzu przy danej liczbie osób będzie od razu podana kwota do zapłaty za śmieci.

3.WERYFIKACJA DEKLARACJI
Należy się liczyć z tym, że dane podane przez nas w deklaracjach czy oświadczeniach będą weryfikowane. Jeśli okażą się nieprawdziwe, ZM "GOAP" może decyzją administracyjną podnieść stawkę za odbiór odpadów. Weryfikacja będzie prowadzona z wykorzystaniem list wyborczych, danych z biur meldunkowych czy na podstawie ilości zużytej wody przez dane gospodarstwo domowe.

4.PRZED 1 LICPA INFORMACJA Z ZM "GOAP"
Każdy kto złoży deklarację otrzyma z ZM "GOAP" przed 1 lipca informację ile będzie płacić za odbiór odpadów, na jakie konto i w jakim terminie musi wpłacić pieniądze i jaka firma będzie odbierać odpady. Zostanie też dołączony harmonogram odbioru odpadów. Nikt jednak nie będzie otrzymywał faktur za wniesioną opłatę, bo to ZM "GOAP" podpisuje umowę z firmą wywozową i rozlicza się z nią.

5.POJEMNIKI NA ODPADY
Nie musimy kupować kontenerów na śmieci. Zapewni je ZM "GOAP".

W przypadku zabudowy wielorodzinnej pojawią się także kontenery w czterech kolorach na odpady zbierane selektywnie.

Właściciele domów jednorodzinnych otrzymają worki do zbiórki selektywnej, ale jeżeli będą chcieli otrzymać pojemnik, to jest taka możliwość. Właściciele kilku - czy kilkunastu domów jednorodzinnych, mogą podpisać porozumienie i wystąpić o kontenery na zbiórkę selektywną. Muszą jednak wskazać miejsce na ich ustawienie.

6.KODY KRESKOWE I CZIPY
Worki na odpady zbierane selektywnie będą posiadać kody, a wszystkie pojemniki zostaną wyposażone w czipy. W ten sposób nie będzie problemu z ustaleniem właściciela śmieci. Jeśli okaże się, że butelka plastikowa wylądowała z innymi odpadami lub w worku na plastiki znalazł się słoik, właściciel dostanie "ŻÓŁTĄ KARTKĘ" - ostrzeżenie od ZM GOAP. W przypadku, gdy sytuacja będzie się powtarzać, będzie musiał płacić wyższą stawkę za odbiór odpadów czyli 20 zł od osoby lub jak za pojemnik z odpadami nieselektywnymi (opłata uzależniona od pojemności kontenera).
7.PODZIAŁ TERENU ZM "GOAP" NA SEKTORY
Obszar 10 gmin, które powołały związek został podzielony na 23 sektory. W każdym z nich zostaną ogłoszone przetargi. W ten sposób zostaną wybrane firmy, które będą odbierać śmieci z terenu danego sektora.

I SEKTOR POZNAŃ GRUNWALD
- Fabianowo-Kotowo, Górczyn, Grunwald Południe (bez spółdzielni mieszkaniowej), Grunwald Północ, Junikowo (bez spółdzielni mieszkaniowej), Kwiatowe, Stary Grunwald, Św. Łazarz

II SEKTOR POZNAŃ JEŻYCE
- Jeżyce, Ogrody, Ławica, Sołacz, Wola

III SEKTOR POZNAŃ PIĄTKOWO
- Jana III Sobieskiego i Marysieńki, Piątkowo, os. Władysława Łokietka, Podolany

IV SEKTOR POZNAŃ NOWE MIASTO PÓŁNOC
- Antoninek-Zieliniec-Kobylepole, Główna, Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria, Warszawskie-Pomet-Maltańskie

V SEKTOR POZNAŃ NOWE MIASTO POŁUDNIE
- Głuszyna, Krzesiny-Pokrzywno-Garaszewo, Starołęka-Minikowo-Marlewo, Szczepankowo-Spławie-Krzesinki

VI SEKTOR POZNAŃ RATAJE
- Chartowo, Rataje, Żegrze

VII SEKTOR POZNAŃ MORASKO-UMULTOWO-KIEKRZ-KRZYŻOWNIKI
- Morasko-Radojewo, Umultowo, Kiekrz, Krzyżowniki-Smochowice, Strzeszyn

VIII SEKTOR POZNAŃ WINOGRADY
- Nowe Winogrady Południe, Nowe Winogrady Północ, Nowe Winogrady Wschód, obszar spółdzielni mieszkaniowej w rejonie ul. Wilczak

IX SEKTOR POZNAŃ STARE MIASTO
- Stare Miasto, Naramowice bez os. Władyslawa Łokietka, Stare Winogrady (bez obszaru spółdzielni mieszkaniowej w rejonie ul. Wilczak), Winiary
X SEKTOR POZNAŃ WILDA-DĘBIEC
- Świerczewo, Wilda, Zielony Dębiec

XI SEKTOR POZNAŃ SPÓŁDZIELNIA GRUNWALD
- obszar spółdzielni mieszkaniowej

XII SEKTOR BUK
- obszar gminy Buk

XIII SEKTOR OBORNIKI
- obszar gminy Oborniki

XIV SEKTOR SUCHY LAS
- obszar gminy Suchy Las

XV SEKTOR MUROWANA GOŚLINA
- obszar gminy Murowana Goślina (z wyłączeniem os. Zielone Wzgórza)

XVI SEKTOR MUROWANA GOŚLINA SPÓŁDZIELNIA
- obszar spółdzielni mieszkaniowej, os. Zielone Wzgórza

XVII SEKTOR CZERWONAK-KOZIEGŁOWY
- obszar administracyjny wsi Koziegłowy (sołectwo Koziegłowy, os. Leśne i Karolin)

XVIII SEKTOR CZERWONAK
- pozostały obszar gminy Czerwonak

XIX SEKTOR SWARZĘDZ- SPÓŁDZIELNIA
- Swarzędz Północ (os. Władysława IV, os. Zygmunta III Wazy, os. Dąbrowszczaków, os. Czwartaków, os. Kościuszkowców, ul. Gryniów), Swarzędz Południe (os. Raczyńskiego, os. Cegielskiego, os. Działyńskiego 1a, b, c, d, e)

XX SEKTOR SWARZĘDZ - GMINA
- pozostały obszar gminy Swarzędz

XXI SEKTOR POBIEDZISKA
- obszar gminy Pobiedziska

XXII SEKTOR KLESZCZEWO
- obszar gminy Kleszczewo

XXIII SEKTOR KOSTRZYN
- obszar gminy Kostrzyn

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ustawa śmieciowa 2013: Informacje przydatne dla każdego - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski