Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tydzień Mózgu w Poznaniu. Bo wszystko dzieje się w głowie

Karolina Koziolek
Prof. Roman Słowiński, prezes Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu
Prof. Roman Słowiński, prezes Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu Fot. Karolina Koziolek
Z prof. Romanem Słowińskim, prezesem Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu o rozpoczętym w poniedziałek Tygodniu Mózgu rozmawia Karolina Koziolek

Właśnie zaczyna się piąta, jubileuszowa edycja Tygodnia Mózgu w Poznaniu.
Roman Słowiński: - Tak. Oddział PAN w Poznaniu to placówka, za którą stoi 30 członków korporacji, a oprócz tego kilkanaście jednostek badawczych w regionie, gdzie pracuje 1300 pracowników naukowych. Jesteśmy jak średniej wielkości uczelnia, to zobowiązuje do otwarcia się na społeczeństwo, które w nauce widzi autorytet. Mamy misję upowszechniania nauki, którą realizujemy dzięki takim otwartym spotkaniom jak Tydzień Mózgu. Chcemy pokazać co wynika z naszych badań dla społeczeństwa, które przecież na naukę przeznacza pieniądze.

Dlaczego akurat Tydzień Mózgu?
Roman Słowiński: - Mózg interesuje chyba wszystkich, bo jak mówią lekarze wszystko dzieje się w głowie. Frekwencja na wykładach jest potwierdzeniem moich słów. Poza tym to temat niezwykle szeroki, mam wrażenie, że nie do wyczerpania.

Wczoraj posłuchaliśmy wykładu inauguracyjnego prof. Wojciecha Pisuli o tym, co myślą zwierzęta. A dziś?
Roman Słowiński: - Dziś porozmawiamy o chorobach naczyniowych mózgu i uzależnieniach. Prof. Małgorzata Szczerbo-Trojanowska opowie m. in. o rewolucyjnym małoinwazyjnym sposobie leczenia tętniaków, a dr Bogusław Habrat o najróżniejszych uzależnieniach behawioralnych: od joggingu i zakupów, przez seksoholizm i pracoholizm, do tak skrajnie różnych jak zakochiwanie się i obsesja samobójstwa.

W środę wykłady o pułapkach myślenia oraz o niezwykle potrzebnym zmyśle słuchu.
Roman Słowiński: - Prof. Witold Szyfter odpowie na pytanie dlaczego mózg musi słyszeć. A zaraz po nim panie Katarzyna Samol i Małgorzata Spychała zajmą się pułapkami w jakie może popaść nasze myślenie poddane manipulacji. Będzie to wykład interaktywny. Zobaczymy jak zręczni marketingowcy doprowadzają nas do podejmowania niechcianych decyzji. Będzie również mowa o tym, dlaczego współczesna kultura stanowi doskonałe podłoże dla manipulacji.

Kolejny dzień to trudny - ale bardzo aktualny - temat depresji, a także będzie mowa o kwestii pamięci.
Roman Słowiński: - Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja stanie się wkrótce drugą chorobą, która doprowadza do niepełno-sprawności populację ludzką. Prof. Janusz Rybakowski przedstawi genezę choroby, sposoby jej leczenia i postara się odpowiedzieć na pytanie czy nasze czasy sprzyjają rozwojowi tej choroby.O fizjologii pamięci opowie prof. Małgorzata Kossut.

W ostatnim dniu dowiemy się jak się uczyć i jaki tego ślad powstaje w naszym mózgu.
Roman Słowiński: - Dr Olga Zając-Spychała przedstawi wykład na temat procesów poznawczych, czyli o efektywności uczenia się. Tydzień zakończy wykład prof. Grzegorza Króliczaka, który odpowie na pytanie, czy osoby dwujęzyczne mają inne mózgi.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski