Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkolne biblioteki znikną ze szkół? Obawiają się tego nauczyciele i uczniowie

Anna Jarmuż
Czy biblioteki szkolne zostaną w przyszłości zlikwidowane?
Czy biblioteki szkolne zostaną w przyszłości zlikwidowane? archiwum polskapresse
Czy biblioteki szkolne zostaną w przyszłości zlikwidowane? Zdaniem wielu środowisk taki skutek może mieć wejście w życie projektu ustawy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Zakłada on, że biblioteka publiczna będzie mogła pełnić funkcję biblioteki szkolnej i odwrotnie.

ZOBACZ TEŻ: FACEBOOK W PRACY? PRACODAWCA MOŻE CI GO ODCIĄĆ!

Zdaniem autora projektu pozwoli to zwiększyć dostęp do książek - zarówno wśród uczniów, jak i lokalnej społeczności. Są miejsca (miejscowości, dzielnice, osiedla), w których bibliotek publicznych brakuje. W praktyce oznacza to jednak wiele zmian. Jeśli nawet filia biblioteki publicznej mieściłaby się w szkole, to jej pracownikiem nie musiałby być już nauczyciel (objęty Kartą Nauczyciela), co może oznaczać kolejne zwolnienia.

Propozycja łączenia bibliotek wywołała sprzeciw wielu środowisk - nauczycieli, bibliotekarzy, uczniów, studentów, ludzi kultury. List otwarty do ministra administracji i cyfryzacji - Michała Boniego - podpisało do tej pory ponad 44 tys. osób. Na portalu facebook powstała strona "Stop likwidacji bibliotek", którą polubiło już kilkanaście tysięcy użytkowników.

- Zadaniem nauczyciela pracującego w bibliotece nie jest tylko wydawanie książek. On wychowuje i uczy - tłumaczy Ewa Wawrzyniak, członek Towarzystwa Nauczycieli i Bibliotekarzy Szkół Polskich oraz Związku Nauczycielstwa Polskiego. - Bibliotekarz to nauczyciel i pedagog, a często także specjalista, posiadający dodatkowe wykształcenie - na przykład kwalifikacje do pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi - wyjaśnia.

Podobnego zdania są także dyrektorzy szkół. Podkreślają oni, że bibliotekarz jest w szkole potrzebny. To on zastępuje na lekcjach nauczyciela, który zachoruje, prowadzi koła naukowe czy zajęcia dodatkowe.

- Po co zmieniać coś, co funkcjonuje dobrze? - pyta Marek Korbanek, dyrektor Zespołu Szkół nr 7 w Poznaniu. - Sądzę, że proponowane rozwiązanie ma tylko jeden cel - pozyskanie oszczędności.

W kontekście proponowanych zmian nasuwa się również wiele pytań dodatkowych. Obcy nie ma prawa wejść na teren szkoły. W jaki sposób osoba dorosła będzie mogła wypożyczyć książkę? Uczeń w czasie lekcji nie może przebywać poza szkołą bez opieki nauczyciela. Co, jeśli w trakcie okienka będzie chciał pójść do biblioteki, która nie mieści się na terenie szkoły? Poza tym, biblioteki publiczne i szkolne posiadają zupełnie inne zasoby.

- Wszystko zależy od tego, w jakiej formie zostaną przeprowadzone zmiany - podkreśla Joanna Frankiewicz, radna komisji oświaty Rady Miasta Poznania, na co dzień bibliotekarka. - Nie wyobrażam sobie sytuacji, gdy dziecko musi udać się do biblioteki, która nie znajduje się w budynku szkolnym. Do biblioteki uczniowie przychodzą przecież często w trakcie okienka.
Radna zwraca również uwagę, że biblioteka nie jest już tym, z czym często się kojarzy. To nie wypożyczalnia, ale miejsce w którym uczeń odrabia lekcje, korzysta z komputera i pomocy nauczyciela.

- To multimedialne centra edukacyjne - mówi J. Frankiewicz. - W bibliotece uczeń ma kontakt z nauczycielem pedagogiem. To on pomaga w doborze lektury czy - w przypadku maturzystów - napisaniu bibliografii.

NAJNOWSZE INFORMACJE Z POZNANIA I WIELKOPOLSKI: GLOSWIELKOPOLSKI.PL

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Szkolne biblioteki znikną ze szkół? Obawiają się tego nauczyciele i uczniowie - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski